Ректор Ђокић: Универзитет није против државе, нисам противник власти

Бета пре 23 дана

Универзитет није противник државе и без помоћи државе институцијама и појединцима укљученим у процес образовања, нећемо опстати, казао је данас ректор Београдског универзитета Владан Ђокић.

Он је за Радио телевизију Војводине (РТВ) казао да великом броју високошколских установа због неизмирених материјалних обавеза прете санкције, пише на сајту те телевизије.

Навео је да је на састанку са премијером договорено да ће до краја јуна Влада донети квоте за упис на факултете.

Казао је да школска година мора да се приведе крају и да факултети морају да упишу нову генерацију студената.

Ђокић је напоменуо да је онлајн настава један од модела да се ова ситуација превазиђе.

Себе не види као политичког противника власти, али би, како је рекао, био почаствован сарадњом са студентима уколико би дошло до расписивања избора и формирања студентске листе.

Ректор не мисли да су студенти изгубили седам месеци образовања, већ да су много постигли, пише на сајту РТВ.

На оптужбе председника Србије Александра Вучића да су управо ректор и декани заслужни за највећи егзодус студената из Србије, одговорио је да о томе нема тачан податке.

"Неки број студената је отишао, ја немам тачан податак, према оним подацима које имамо мали број студената се исписао са факултета, неки су почели да раде", казао је Ђокић.

Додао је је да је један од главних носилаца државе универзитет, а власт се, како је оцено, према њему односи као да је против државе.

"Сада смо притиснути материјално – нема материјалних трошкова, смањене су плате, нема средстава за нове међународне пројекте, нема осигурања људства и материјалних објеката", навео је.

Према његовим речима, Универзитет се до сада није суочавао са том врстом притисака и, ако се овако настави, неће моћи да функционише.

Упитан да ли је аутономија Универзитета употребљена у политичке сврхе, Ђокић је рекао да су универзитети таргетирани из три угла – медијски, политички и институционално (кроз разне инспекције).

Рекао је да се аутономија Универзитета гради годинама – финансирање, одабир руководства, наставних програма, те да, како је навео, морамо да истрајемо у тим настојањима да то и очувамо.

"То што сам подржао студенте, заједно са деканима, многима је био повод да се о мени у појединим медијима износе разне неистине", казао је Ђокић.

На питање да ли је Универзитет покретач тзв. обојене револуције, он је одговорио: "Једини елемент, у којем Универзитет учествује јесте подршка студентима".

Казао је да никада није добио списак, именом и презименом потписаних студената који желе да уче, те да не зна њихов тачан број, односно да ли су они у већини.

Према Ђокићевим речима, и раније је било периода када је настава организована у форми консултација или онлајн.

"Не мислим да је то идеална настава, али, под један, ми морамо да упишемо нову генерацију студената. И друго, школска година мора да се оконча", казао је.

Према његовим речима, тај тип наставе није примењив на све факултете – неки ће морати да организују наставу уживо.

"Трудимо се да у овој ситуацији останемо уједињени, није престала наша подршка студентима, али ово је модел да се превазиђе ова ситуација. Наш пораз би било разједињење академске заједнице", казао је Ђокић.

(Бета, 17.06.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »