'Све да стане': Привођења због мобилних блокада у градовима широм Србије
На позив студената, у петак ујутро организована је блокада улица у неколико градова због пуштања на слободу четворице осумњичених за напад на студенткињу у Новом Саду.

Један од најтоплијих дана од почетка лета, уз температуре и до 40 степени, обележиле су блокаде раскрсница и саобраћајница у Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима у Србији, али и привођења студената и демонстраната који захтевају превремене изборе и протестују због полицијских интервенција.
Само у петак је приведено укупно 40 људи, донете су две осуђујуће и једна ослобађајућа пресуда, речено је из Прекршајног суда за Инсајдер.
На снимцима објављеним на друштвеним мрежама могу се видети припадници полиције у униформама, али и цивилној одећи, како приводе и малолетнике.
Блокаде улица отпочеле су у раним јутарњим сатима на различитим тачкама у градовима, а демонстранти су се окупљали и испред полицијских станица где су, како су претпостављали, испитивани приведени.
Биле су блокиране и веће саобраћајнице, међу којима и део пута између Ужица и Златибора, који води ка Црној Гори, и наплатна рампа на ауто-путу у Паковраћу код Чачка.
Студенти су у четвртак позвали на акцију „Све да стане&qуот; после ослобађања четворице осумњичених за напад на студенткињу у Новом Саду, због чега је пала влада Милоша Вучевића а градоначелник трећег највећег града у Србији поднео оставку.
Блокаде су и протест због, како кажу, све присутније полицијске бруталности према демонстрантима.
У вечерњим сатима, у Београду и Новом Саду су поново почеле да ничу блокаде, упркос присуству полиције.
Реакције из Европе
Мисија Организације за европску безбедност у Србији саопштила је да са „дубоком забринутошћу прати ескалацију насиља&qуот; у данима после протеста у Београду 28. јуна, указујући и на акције полиције.
„Безбедност демонстраната, пролазника и новинара неопходна је за владавину права и демократију&qуот;, пише у саопштењу Мисије.
хттпс://твиттер.цом/осце_одихр/статус/1941150079152214062
Србија остаје посвећена поштовању права на слободу изражавања и мирног окупљања, али ниједан демократски систем не може да прихвати „насиље које се маскира као протест&qуот; ни да толерише „намерну дестабилизацију институција под било којим изговором&qуот;, убрзо је одговорила мисија Србије при ОЕБС-у.
хттпс://твиттер.цом/СРБинОСЦЕ/статус/1941161833500487738
Претходно је делегација Европске уније у Србији саопштила да помно прати ситуацију и позива на избегавање ескалације тензија, као и да осуђује све акте насиља.
хттпс://твиттер.цом/еусрбија/статус/1940803387970540002

Код Факултета драмских уметности у Београду, у петак је приведено шесторо људи, од чега четворо студената, рекли су из грађанских зборова за Н1.
Демонстранти су отишли до полицијске станице на Новом Београду да траже пуштање приведених.
„Пребијају се деца и не знамо шта се с њима догађа&qуот;, каже Аљоша Марковић, један од демонстраната, за ББЦ на српском.
Више људи је приведено широм Београда, између осталих, професор Факултета драмских уметности Стеван Филиповић, који је убрзо и пуштен.
Милош Павловић, декан ФДУ, рекао је да је осморо студената, сарадника и наставника са овог факултета приведено у протеклих 48 сати.
„Сви су након испитивања пуштени на слободу, што јасно показује да никаквог разлога за њихово задржавање није ни било&qуот;, рекао је видно потресен Павловић.
Привођења су се догађала и у другим градовима, али Министарство унутрашњих послова још није објавило податке о њима.
У Новом Саду су биле блокиране саобраћајнице и преподне и поподне, када су се демонстранти окупили испред Прекршајног суда због ранијег привођења студената, пренео је портал 021.рс.
У Нишу су демонстранти организовали мобилне блокаде, шетајући од раскрснице до раскрснице, а полиција их је пратила и потискивала са улица, јављају Јужне вести.
„Сваки пут после репресије све је више људи на улицама.
„Пошто расте број незадовољних грађана, ми смо освојили још једну ракрсницу и у томе имали подршку бајкера, којима је полиција одузела моторе и привела их.
„Људи не морају више да иду у град да би протестовали, то могу да ураде испред своје куће, на својој раскрсници&qуот;, каже Аљоша Марковић.
Блокаде су организоване и у Крагујевцу, где је полиција легитимисала демонстранте.
Све виталне тачке у граду функционишу нормално, попут мостова, док су на појединим местима, која нису од високог значаја за функционисање саобраћаја, дозвољена окупљања, рекао је министар унутрашњих послова Ивица Дачић за телевизију Пинк.
„Полиција наступа без употребе сувишне силе - односно само ако неко нападне полицајце, омета у вршењу дужности. Тако ће бити током целог дана&qуот;, додао је.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је полиција „потпуно контролисала ствари&qуот;, а да учесници блокада „нису имали никакву шансу&qуот;, преноси агенција Бета.
Вучић је за телевизију Пинк рекао да је у петак ујутро било ангажовано више полицајаца него „оних који су били ангажовани у малтретирању грађана&qуот;.
„Сваког дана оваквих блокада, подршка им драматично пада јер људи то не желе. Могу да малтретирају грађане још неко време, али на своју штету&qуот;, казао је председник Србије.
Поново се огласило и Више јавно тужилаштво које је саопштило да ће, као и основна јавна тужилаштва, појачати дежурства због „благовременог реаговања&qуот;.
Позвали су поново да се грађани уздрже блокада, пише у саопштењу објављеном на њиховом сајту.

Министарство унутрашњих послова упозорило је све који организују блокаде, да ће полиција предузети све мере да се заштити јавни ред и мир.
Позвали су све на очување мира и стабилности, те најавили да ће против свих који прекрше закон бити поднете кривичне и прекршајне пријаве.
Од Новог Сада до Ниша демонстранти су организовали статичне и мобилне блокаде у знак протеста против насиља на мирном протесту „Видимо се на Видовдан&qуот; 28. јуна у Београду.
Студенти и окупљени на блокадама захтевају расписивање ванредних парламентарних избора, распуштање окупљених у Пионирском парку у Београду који се представљају као студенти који желе да уче и ослобађање приведених академаца.








Инциденти у Чачку, блокада пруге у Ужицу, протест подршке испред Правног факултета
Због полицијске интервенције 2. јула код Правног факултета у Београду, када је приведено 23 демонстраната, према подацима МУП-а, у четвртак је одржан протест испред те институције.
Демонстранти су стигли из других делова града да би студентима пружили подршку после „нарушавања аутономије универзитета и упада полиције у раним јутарњим сатима простор тог факултета&qуот;, како су објавили студенти.
Адвокати су организовали потписивање пуномоћи за студенте испред факултета, ако им буде потребна бесплатна правна помоћ током блокада и протеста.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Полиција употребила 'прекомерну силу', кажу правници
- 'Случај Правни факултет': Шта је аутономија универзитета и зашто је важна
- Колико је ефикасна грађанска непослушност
(ББЦ Невс, 07.04.2025)
