ЕУ: Изградња мостова у Митровици мора одразити вољу и потребе свих локалних заједница

Бета пре 14 сати

Портпарол Европске уније (ЕУ) је навео да изградња два нова моста преко реке Ибар у Митровици "има и практичан и политички значај", те да сваки инфраструктурни пројекат између Северне и Јужне Митровице захтева блиску координацију и дијалог између свих укључених заједница, пренео је Радио слободна Европа (РСЕ).

"Неопходно је да такви пројекти одражавају вољу и потребе локалних заједница", наводи се у одговору за РСЕ.

Камен темељац за изградњу мостова преко реке Ибар положен је 1. јула у присуству вршиоца дужности премијера Косова Аљбина (Албин) Куртија, који је навео да је циљ повезивање Северне Митровице с већинским српским становништвом, са Јужном Митровицом где живи већинско албанско становништво.

Он је навео и да се његова влада залаже за већу "комуникацију, циркулацију, сарадњу и размену између севера и југа".

За изградњу ова два моста, једног за пешаке и другог за саобраћај, влада Косова је издвојила око три милиона евра а завршетак радова се очекује на јесен.

У међувремену је Српска листа, највећа партија Срба на Косову која има подршку Београда, данас иницирала покретање потписивања петиције против изградње мостова преко реке Ибар.

Председник Српске листе Златан Елек изјавио је за Радио телевизију Србије да је циљ петиције показати "јединствен став српског народа да не прихвата једнострано донете одлуке о пројектима на штету српске заједнице".

Он је додао да ће петиција моћи да се потпише у наредна два дана, након чега ће бити прослеђена међународној заједници.

Мостови се граде одмах поред главног моста преко Ибра, који је део Споразума о слободи кретања, постигнутог у оквиру дијалога Косова и Србије.

На том мосту се налазе војне мисије НАТО-а на Косову (КФОР), јер је познат по етничким сукобима у послератном периоду, што је главни разлог његовог затварања, подсећа РСЕ.

Тренутно је отворен само за пешаке а влада Косова је у јулу прошле године најавила његово отварање за саобраћај, што је подигло тензије и изазвало реакције међународне заједнице.

Вршилац дужности премијера Курти је рекао да влада никада неће одустати од отварања главног моста.

Из Европске уније у писаном одговору за РСЕ наводе да ЕУ тренутно спроводи структурну процену моста у Митровици и урбанистичку студију околног подручја, с обзиром на време које је протекло од завршетка његове ревитализације.

Додају да су косовске власти обавештене о спровођењу те процене, те да она не сигнализира "никакве промене у постојећем стању, али има за циљ да осигура да све одлуке о будућности моста буду донесене на основу ажурних, тачних и објективних техничких података".

"ЕУ блиско координира са својим међународним партнерима на Косову у вези с будућношћу моста", наводи се у одговору ЕУ.

Косово и Србија су отварање моста преко Ибра у Митровици за саобраћај договорили у оквиру дијалога о нормализацији односа 2014. године. Предвиђена је такозвана ревитализација моста са циљем уклањања свих барикада које су постављали локални Срби и функционализације моста.

Потом је 2016. договорен нови имплементациони план, чији је циљ био превазилажење несугласица око различитих интерпретација претходних закључака. Према новом плану имплементације, потпуно отварање моста је требало да буде у јануару 2017. године.

Радови на ревитализацији моста су завршени тек у јуну 2018. године, а мост, у који је уложено 1,5 милиона евра, никада није отворен за моторна возила, већ само за пешаке.

(Бета, 07.07.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Политика, најновије вести »