Варалица се помоћу вештачке интелигенције представљао као државни секретар САД

Бета пре 13 сати

Стејт департмент је упозорио све америчке амбасаде и конзулате на покушаје једне особе која се, користец́и технологију коју покрец́е вештачка интелигенција, гласом лажно представљала као државни секретар Марко Рубио, рекла су два висока званичника о депеши послатој прошле недеље свим дипломатским представништвима САД.

Министарство је открило да је варалица који се представљао као Рубио покушао да контактира најмање три инострана министра спољних послова, једног америчког сенатора и једног гувернера, пише у депеши од 3. јула коју је први објавио Вашингтон пост.

У тој депеши нису изнета имена тих прималаца преварних гласовних порука послатих као СМС или преко Сигнала и гласовне поште.

"Стејт департмент је упознат и истражује", саопштено је. "Министарство континуирано предузима кораке за побољшање сајбер безбедности како би се спречили будуц́и такви случајеви".

Те преваре с кажним гласом Рубиа биле су неуспешне и "нису биле баш софистициране", рекао је један од званичника. Ипак, други званичник је рекао да је Министарство сматрало "разумним" да обавести све запослене и стране владе, посебно јер се страни актери повец́авају напоре да угрозе безбедност информација.

"Не постоји директна сајбер претња по Стејт департмент, али информације које се деле с неком трец́ом страном могле би бити откривене" у случају преваре каква је та с гласом Рубиа, наводи се у депеши. 

Стејт департмент је одбио да даље коментарише из "безбедносних разлога" и јер је још у току истрага тог случаја.

То је најновији случај да је неки имитатор напао неког високог званичника Трампове администрације. Сличан случај је откривен у мају, када је мета била шефица кабинета председника Доналда Трампа, Сузи Вајлс.

ФБИ је у саопштењу упозорио на злонамерну кампању која се ослања на текстуалне поруке и гласовне поруке генерисане вештачком интелигенцијом, а које наводно долазе од неког високог америчког званичника и чији је циљ да преваре друге владине званичнике, као и сараднике и контакте онога коме су упућене.

Злоупотреба вештачке интелигенције за преваре вероватно ц́е расти како се технологија буде усавршавала и постајала све доступнија. ФБИ је прошлог пролец́а упозорио на "злонамерне актере" који се представљају као високи званичници америчке владе и шаљу текстуалне и гласовне поруке.

Ово није први пут да је Рубио лажно представљен у "дипфејку". Овог пролец́а неко је направио лажни видео у којем он "каже" да жели да "прекине приступ Украјине интернет сервису Старлинк Илона Маска". Украјинска влада је касније демантовала ту лажну тврдњу.

Последњих година је предложено неколико потенцијалних решења против злоупотребе вештачке интелигенције, укључујуц́и кривичне казне и побољшану медијску писменост.

Забринутост због "дипфејкова" је довела до поплаве нових апликација и система вештачке интелигенције за откривање лажних података који би лако могли да преваре човека.

(Бета, 08.07.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »