U narednih 10 godina 40% nemačkih penzionera neće moći da plati kiriju

Vesti online 08.05.2026
U narednih 10 godina 40% nemačkih penzionera neće moći da plati kiriju

Prema upozorenju nemačke sindikalne organizacije IG Bau i studiji Pestel-Instituta, oko 5,1 milion budućih penzionera iz generacije bejbi-bumera suočava se sa ozbiljnim rizikom od stanarskog siromaštva.

Nakon plaćanja stanarine, od njihove penzije ostajaće premalo novca za osnovne životne potrebe, što ih može gurnuti u dugotrajnu zavisnost od socijalne pomoći. Studija, koju je naručio IG Bau, pokazuje da će oko 40% bejbi-bumera koji odlaze u penziju između 2026. i 2036. godine primati manje od 800 evra mesečno iz državnog penzionog sistema. Posebno su ugroženi stanovnici velikih gradova, gde kirije neprestano rastu. Najteža situacija očekuje se u Severnoj

Nemačka »

Ključne reči

Najnovije vesti »