Rubio završio turneju po Zaljevu uz poruke uvjeravanja saveznika u regionu
Slobodna Evropa pre 16 sati

Američki državni sekretar Marco Rubio završio je trodnevnu turneju kroz Perzijski zaljev 25. juna porukama usmjerenim na uvjeravanje saveznika Washingtona u regionu, potvrđujući namjeru u nastavak diplomatije s Iranom i insistirajući na slobodnoj plovidbi kroz Hormuški moreuz.
Govoreći nakon ministarskog sastanka Vijeća za saradnju zaljevskih zemalja (GCC) u Bahreinu, Rubio je nastojao ublažiti zabrinutosti zbog novog američko-iranskog okvira, insistirajući da će regionalni partneri biti informisani „na svakom koraku“ kako pregovori budu napredovali. Prvo putovanje američkog državnog sekretara u Zaljev od potpisivanja privremenog američko-iranskog sporazuma prošle sedmice, naglasilo je i krhkost predloženog mirovnog procesa i nelagodu












