Tajani: Sloboda izražavanja uslov demokratskog i građanskog društva
Predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani izjavio je danas u Beogradu da Srbija mora da nastavi reformu u oblasti vladavine prava i ocenio da je sloboda izražavanja uslov demokratskog i građanskog društva.
"Vladavina prava nije opcija, to je obaveza koja garantuje jedinstveniju i demkratičniju Evropu", rekao je Tajani u razgovoru sa predstavnicima Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
Tajani je rekao da kao bivši novinar zna da je sloboda štampe izuzetno bitna.
"Sloboda izražavanja je uslov demokratskog i civilnog društva, a to implicira da mora postojati podrška novinarima i svima koji su za vladavinu prava", naveo je.
Predsednik Evropskog parlamenta je rekao da 2018. može da bude godina preokreta i da se slaže sa izjavom predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junera da Srbija i Crna Gora mogu da postanu članice EU 2025. godine
"Nosim poruku poverenja i optimizma i pratim zalaganje predsednika (Aleksandra) Vučića i vlade koji Srbiju vode u tom pravcu", dodao je Tajani na skupu u hotelu Metropol.
Na pitanje o stavu Španije koja traži da se Kosovo izuzme iz Strategije za Zapadni Balkan Evropske komisije jer nije država, Tajani je rekao da svaka članica EU ima svoje strategije i političke izbore, ali da Unija nastoji da dostigne harmonizovanu i jedinstvenu evropsku politiku.
"Pozicija EU favorizuje dijalog Beograda i Prištine u nastojanju da se stigne do rešenja koje je pravno prihvatljivo pre nego što Srbija postane punopravna članica".
Tajani je ocenio da je ako nema stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana Evropa rizikuje da bude nestabilna a da Srbija može da ima vodeću ulogu u novoj "političkoj sezoni".
On je ocenio i da je proširenje ponovo jedan od glavnih prioriteta EU i da Srbija napreduje u procesu evropskih integracija.
Tajani je izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora sa predsednicom Skupštine Srbije Majom Gojković da EU prepoznaje i priznaje napredak Srbije na evropskom putu kao i da je Srbija most između Brisela i drugih zemalja.
"Situacija na Balkanu je takva da je izuzetno važna uloga Beograda za stabilnost regiona, a stabilan Balkan znači i stabilnu EU", rekao je Tajani.
Govoreći o situaciji na Kosovu Tajani je rekao da EU želi da vidi progresivno smanjivanje napetosti i nastavak saradnje.
Predsednik Evropskog parlamenta je rekao da je bugarsko šestomesečno predsedavanje EU prilika da Brisel još bolje razvije odnose sa važnim balkanskim zemljama.
Gojković je rekla da se posle dužeg vremena desilo da, u okviru bugarskog predsedavanja, proširenje ponovo postane jedan od glavnih prioriteta EU.
"Veliko nam je zadovoljstvo što ćemo imati priliku početkom iduće nedelje da bude predstavljena Strategija proširenja EU koja se odnosi na budućnost članstva Srbije, kao i zemalja Zapadnog Balkana", rekla je predsednica parlamenta i dodala da će ovim važnim dokumentom biti prepoznati napori i posvećenost Srbije u procesu evropskih integracija, ali i vremenski okviri mogućnosti prijema u EU.
Komentarišući situaciju na KiM, Gojković je rekla da Srbija očekuje da, pored njene posvećenosti implementaciji dogovorenog u Briselu, i vlasti iz Prištine budu jednako posvećene primeni sporazuma, posebno kada je u pitanju formiranje Zajednice srpskih opština.
Ona je navela da je poseta predsednika EP značajna za Srbiju, ali i za čitav region i zemlje koje se nalaze u procesu pristupanja EU.
Tajani će se danas u Beogradu sastati i sa premijerkom Anom Brnabić, predsednikom Aleksandrom Vučićem i šefom diplomatije Ivicom Dačićem.
(Beta, 31.01.2018)