Volkswagen T-Roc 2.0 TDI 4MOTION
Već naredne godine svaki drugi prodat automobil u Evropi pripadaće nekoj od varijacija SUV modela u najširem smislu. Upravo zbog toga, Volkswagen više ne stavlja sve karte isključivo na Golfa U SUV/krosover hiper produkciji najdalje je odmakla VW grupacija (VW, Seat, Audi, Škoda, Porsche, Bentley) koja na dve, najviše tri tehnološke platforme trenutno ima dvadesetak različitih modela Funkcionalnost je čarobna reč koja otvara sva poglavlja unutrašnjosti T-Roc-a T-Roc je udobniji od Golfa ali je i dalje
Sada već definitivno nema više ni jednog ozbiljnijeg igrača na automobilskom tržištu koji u svojoj ponudi nema bar jedan povišeni model da se ako ništa drugo bar vizuelno bazira na SUV kontstrukciji. Čak tome nisu odoleli ni sportski velikani poput recimo Alfa Romea ili Lamborghinija. Sa druge strane, oni koji već imaju sada možemo reći i decenijsku SUV ili krosover tradiciju, svoju paletu modela krcaju svim u svačim, uglavnom povišenim hečbek modelima kako bi začepili i svaku najmanju tržišnu rupici koja postoji.
U SUV/krosover hiper produkciji najdalje je odmakla VW grupacija (VW, Seat, Audi, Škoda, Porsche, Bentley) koja na dve, najviše tri tehnološke platforme trenutno ima dvadesetak različitih modela
Spisak tih SUV-krosovera je zaista podugačak od recimo Audi Q2,Q3,Q5,Q7, pa Volkswagen Touareg, Tiguan, Seat Arona, Ateca, Škoda Kodiaq,Qaroq uključujući i Pick-Up pripadnike poputa VW Amaroka ili ponešto iz Porsche odnosno Bentlay „štale“. Ovoj četi „terenaca“ upravo se pridružio najnoviji izdanak iz klasične krosover ponude dugo očekivani T-Rock uz napomenu da neće još mnogo vode proteći Dunavom do pojave najavljenog najmanjeg modela T-Cross ili povišenog Pola. Sve u svemu, kome ova šuma modela nije počela lagano da izaziva mučninu u stomaku, taj nije pravi ljubitelj automobila. Sada šta je tu je, ovakva ofanziva je nezadrživa. Ko tu silu ne može pob(ij)editi, najbolje joj se pridružiti, uz hajde da priznam potpuno iznuđenu ličnu toleranciju na suštinsku besmisao velike većine SUV/krosovera na globalnom nivou. Wrangler, Grand Cherokee, G klasa ili Land Cruiser jesu pripadnici onoga što duša voli. Sve ostalo je jedna sasvim druga priča sa stotinama sličnih ali ipak različitih poglavlja.
  Â
Â
imidž,
funkcionalnost,
kvalitet izrade,
motor,
pogon,
menjač,
potrošnja,
dinamika vožnje,
preglednost,
gradska snalažljijvost
zvučna izolacija kabine,
kvalitet materijala enterijera,
prtljažnik,
cena
Mudra postavka
Realno gledajući, Volkswagen je modelom T-Roc učinio za današnje vreme jednu izuzetno mudru stvar. Najpre je ovaj model dužinom od 4,23 metra maestralno pozicionirao tek malo ispod Tiguana (-25cm), ali je isto tako ostavio dovoljno prostora da se još niže ispod njega spusti maločas spomenuti T-Cross. Osim toga, kako rekosmo u naslovu, T-Roc nosi još i nezvaničan epitet „Golfa terenca“ što sve skupa može biti veoma snažan „start up“ podsticaj. Može biti, ali ne mora da znači!
Naravno u ovoj stepenstoj hijerarhiji sa dužinom varira i cena vozila, što mi simbolično liči na nekoliko udica različitih veličina u mutnoj vodi, a sve u želji namamiti kupca da proguta onu što veću.
Kako bih Vam jasnije predstavio T-Roc, moram priznati da je njegovo poređenje sa Golfom više stvar marketinga budući da su pravi uzori ovom modelu porodični a povišeni monovolumenti tipa Mercedes GLA, Audi Q2 i možda Renault Kadjar odnosno Nissan Qashqai. Kada smo već na ovom mestu, mogu odmah doneti i blic uporedni zaključak ovih modela.
Mercedes GLA je udobniji, luksuzniji i manje robustan, Audi Q2 je mnogo urbaniji, Renault Kadar suštinski nedorastao ovim igračima a Nissan Qashqai možda i najbliži VW T-Roc
Sada kada smo ga locirali u odnosu na konkurenciju, da se ipak skoncentrišemo na naš T-Roc ili „Kamenka od Freda Kremenka“.
Robusan i preteći
U odnosu na pomenute konkurentske modele ali i svoju familiju u okviru VW znaka, T-Roc deluje nekako najrobusnije i mogu reći pokazuje spoljnim izgledom čak i najviše određenih terenskih atributa. Lagano povišen klirens na 16 cm „nije za baciti“ kako na terenu tako i u gradu. Njegovi vrlo kratki prepusti preko točkova razvukli su međuosovinsko rastojanje na 2,6 metara ali i prilično povećali napadne i izlazne off road uglove. Bar ovako gledajući sa strane, T-Roc bi sa malo snažnijim i višim pneumaticima podigao i klirens i zadovoljio skromnije terenske ambicije. One se da budemo jasni, limitiraju do nivoa trasiranih šumskih putevima sa tvrdom podlogom uz solidan kapacitet podvozja da forsira manje prepreke i rupe. I na ovom mestu može staviti tačku na off-road poglavlje.
Povišeni klirens i uopšteno povišena filozofija sedenja u krosoverima je jedna od stvari koja mi se najviše dopada u ovoj klasi. Visina sedišta (+ 8 cm u odnosu na Golfa) je savršeno prilagođena laganom ulasku u vozilo, što značajno povećava ocenu funkcionalnosti.
Funkcionalnost je čarobna reč koja otvara sva poglavlja unutrašnjosti T-Roc-a
Praktičnost pre svega
Ma koliko delovao pomodno, enterijer je izrađen savršeno jednostavno, praktično i jako. Ako kažem da bi materijali mogli biti kvalitetniji i finiji neću mnogo pogrešiti, jer u ovom delu sam očekivao mnogo više. Nedostaje tu zapravo nijansa luksuza kojoj bi se ponadali u ovoj cenovnoj klasi, ali između poraktičnosti i forme, uvek biram praktičnost, što će se i prilikom ocenjivanja posebno vrednovati. Sedišta su prilično prostrana i udobna sa diskretnim bočnim ojačanjima i mogu reći sasvim komforna za duža putovanja.
VW se potrudio i da ponudi dodatni bonus na račun kvaliteta materijala a on se pre svega odnosi na tehnološku opremljnost. Digitalna instrument tabla vredi svaki evro uložen u nju, ako ništa drugo onda zbog činjenice da je tu smešten (po izboru vozača) recimo i monitor navigacije. Dakle puna koncetracija na vožnju je imperativ. Uz ovu TFT instrumet tablu, vozaču je na raspolaganju zaista odlilčan i jednostavan multimedijalni sistem.
Za razliku od mnoge konkurencije, ravna linija krova i povišena unutrašnjost rezultiraju i sasvim solidnim prostorom za putnike na zadnjim sedištima. Doduše oni imaju mnogo više prostora za glavu i telo nego za noge, ali uz malo tolerancije ostalih u vozilu, četiri osobe se sasvim solidno mogu spoakovati čak i na duža putovanja. Prtljažnik od „teoretskih“ skoro 400 litara zapremine prati ovu tendenciju uz napomenu da je bar 1/3 ovog prostora zapravo ispod podnice prtljažnika na mestu predviđenom za rezervni točak. Naravno, ovaj potez je uzrokovan tehničkom prirodom 4Motion pogona na sva četiri točka, čiji zadnji diferencijal narušava „ergonomiju“ prtljažnika i smanjuje ga za bar 50 litara u odnosu na model sa pogonom na prednje točkove.
Udoban a tvrd i slabo izlovan
Što se udobnosti tiče, ona se kod T-Roc može opisati dvojako.
T-Roc je udobniji od Golfa ali je i dalje prilično tvrdog ogibljenja
Volkswagen T-Roc 2.0 TDI 4MOTION
Karoserija: krosover sa pet vrata
Motor: turbo dizel, četiri cilindra, 16 ventila
Zapremina: 1.968 cm3
Snaga: 110KW / 150 KS pri 3.500-4.000 o/min
Obrtni moment: 340 Nm pri 1.750 – 3.000
Menjač: sedmostepeni automatski sa dvostrukim kvačilom
Pogon: na sve točkove, elektronski kontrolisan
Vešanje: napred McPharson, nazad multilink
Dimenzije: 4.234x 1.819 x 1.573 mm
Međuosovinsko rastojanje: 2.593 mm
Zapremina prtljažnika: 392 /1.237 litara
Pneumatici: 225/40 R19
Kočnice: napred diskovi, nazad diskovi
Masa: 1.530 kg
Rezervoar za gorivo: 55 lit
Ubrzanje 0-100 km/h 8,4 sekundi
Maksimalna brzina 200 km/h
Potrošnja na testu 7,1 litara
Emisija štetnih izduvnih gasova 134 grama CO2/km (Euro 6)
Cena: od 19.000 evra
Cena testiranog modela: oko 34.000 evra
Jednim pogledom
Karoserija
Udobnost
Izgled
4,2
Napred
4,4
Funkcionalnost
4,3
Pozadi
4,0
Kvalitet izrade
4,4
Ukupno:
4,20
Ukupno
4,30
Ponašanje u vožnji
Enterijer
Vozne osobine
4,5
Funkcionalnost
4,5
Performanse
4,4
Dizajn
4,4
Kočnice
4,3
Ponuda prostora
4,2
Ukupno:
4,40
Kvalitet materijala
4,0
Motor
4,4
Završna obrada
4,3
Menjač
4,5
Ukupno:
4,28
Cena
3,8
Prosečna ocena: 4,268
Opet i tako oštrije postavljen, zahvaljujući svojoj visini ima tendenciju diskretnog ljuljanja u krivini uz lagano podupravljanje. Upravljač je precizan a adaptivni pogon na sva četiri točka nudu itekako korisnu i gotovo savršenu trakciju koja uliva poverenje vozača u automobil. Zapravo T-Roc je u vožnji vrlo inspirativan i mogu reći sasvim izazovan. Vrlo pozitivnom vozačkom mišljenju doprinosi i sedmostepeni DSG automatski menjač sa duplim kvačilom. T-Roc je odličan primer da krosover modeli ako su dobro „uštimovani“ mogu itekako pozvati adrenalin kod vozača. Dabome, budući da je ovo pre svega gradski korosover, VW se potrudio da T-Roc prilagodi uslovima urbane eksploatacije. Najpre valja pohvaliti preglednost prema napred koja je bez mrtvih uglova ali ništa manje nije značajna ni okretnost koju pruža.
Sa nešto više od 11 metara prečnika punog kruga, T-Roc se svrstava u prave gradske ribice
Jedinu pravi zamerku koja se odnosi na komfor putnika je ona upućena nedovoljno kvalitetnoj zvučnoj izolaciji kabine. Osim motora, pri većim brzinama itekako su prisutni i zvuci opstrujavanja vazduha oko kabine. Očigledno, povišena karoserija i njena komfortabilna praktičnost povlače za sobom određene aerodinamične nepravilnosti koji stvaraju šumove.
  Â
Â
Moćna ali preterana mašina
I na kraju, „džaba bilo“ sve ove priče ukoliko se ne osvrnem i na motorizaciju. Testirani T-Roc za pogon ima dvolitarski 2.0 TDI turbo dizel agregat od 150 KS i velikih 340 Nm obrtnog momenta koji se postiže već na 1.750 obrtaja. Ovako dobar odnos snage, obrtnog momenta i težine vozila rezultira i solidnim performansama počev od ubrzanja do stotke koje iznosi 8,4 sekunde, uz izvanredna subjektivna među ubrzanja prilikom preticanja. Prosečna potrošnja na testu je iznosila oko 7 litara goriva. Dosta je to više od deklarisane, ali je ipak u domenu ekonomičnog.
Kombinacija 2.0 TDI motora, DSG menjača i 4Motion pogon je dobitna kategorija ali i najskuplja u ponudi
A skupoća udarila. Najslabije opremljeni T-Roc sa trolitarskim benzinskim agregatom startuje od nekih 18.000-20.000 evra. Testirani model u ovom „full“ paketu opreme je sasvim komforno dobacio do cifre od 34.000 evra, što navodi na pomisao da vredi malo taktizirati kod izbora T-Roc-a, prečešljati cenovnik i realno uskladiti sopstvene potrebe sa opremom modela.
Kako god bilo, za budućnost T-Roc ne bih stavio ruku u vatru, jer pored ostalog ima tu dosta i globalnih nepoznanica od kojih je najveća, šta će se dogoditi sa krosover tržištem kada ta moda prođe. Verovatno će se svi opet vratiti na Golfa. Mislim da je iz svega rečeno i odgovor na pitanje iz naslova potpuno jasan. T-Roc nije nikakav ubica Golfa ili kanibal, već je samo njegovo drugo lice.
Test-ekipa Vrele Gume
Tekst: Miodrag Piroški
Foto: Igor Pejović, Branko Avramović
Kamera i režija: Miroslav Šosberger
Montaža: Jovica Grujin
WEB: Zoltan Balzam
3894
Objavljeno na sajtu vrelegume.rs »