Званичник Банке Енглеске извинио се због изјаве да је економија у 'менопаузи'
Вицегувернер Банке Енглеске Бен Броудбент био је приморан на извињење јер је британску економију описао као нединамичну, у "менопаузи", што је оцењено као "грубо сексистичка" изјава.
Економија је у "критичном периоду" што се последњи пут десило у викторијанском добу 1880-их година, са "изненадним успоравањем и застојем у продуктивности", рекао је он за лист Телеграф.
Броудбент је додао да то значи да је економија "у менопаузи и то се може применити за оба пола", а то другим речима значи да сте "прешли сопствени врхунац продуктивности".
Та изјава је изазвала расправу у Великој Британији, посебно на друштвеним мрежама, посебно пошто је Броудбент (53) задужен за монетарну политику у банци виђен као потенцијални наследник Марка Карнија којем мандат истиче 2019. године.
"То је грубо сексистичка изјава", оценила је Клер Фипс главна уредница за онлајн издање листа Гардијан.
"То су ружне, неоправдане и потенцијално агресивне речи", рекао је представник телевизије Ај Ти Ви (ИТВ) Роберт Пестон и додао да нема никаквог разлога помислити да су особе у менопаузи мање продуктивне.
Броудбент се, суочен с тим критикама, извинио. "Жао ми је што сам лоше изабрао речи, дубоко жалим због штете коју је моја изјава нанела", рекао је он.
Званичник је додао да је у спорној изјави покушао да објасни "критични период" на енглеском "цлимацтериц" период, термин који су користили историчари за описивање периода лошег раста продуктивности у 19. веку.
(Бета, 16.05.2018)