Сахрана Кофи Анана: Светски лидери се опростили од некадашњег генералног секретара УН-а
У Гани сахрањен Кофи Анан. Током тродневне жалости поред ковчега преминулог лидера у Акри поклонило се хиљаде становика Гане.

Светски лидери и чланови породице одали су поштовање једном од најпознатијих афричких дипломата Кофи Анану, на сахрани у његовој домовини Гани.
Током тродневне жалости поред ковчега преминулог лидера у Акри поклонило се хиљаде становника Гане.
Анан је преминуо 18. августа у Швајцарској, у 81. години.
Био је генерални секретар Уједињених нација од 1997. до 2006.
Добио је Нобелову награду за мир 2001. за помоћ у ревитализацији међународног тела, током периода који се поклопио са ратом у Ираку и пандемијом ХИВ-а.

Говорећи на сахрани, актуелни генерални секретар УН-а Антонио Гутерес рекао је да је Анан био изузетан лидер који је видио УН као силу за добробит.
„Док се суочавамо са ветром нашег немирног и турбулентног времена, увек нас инспирише наслеђе Кофија Анана&qуот;, казао је Гутерес.
„Оно је потребно нашем свету сада више него било када&qуот;, додао је.
„Неодољива аура&qуот;
Мајни Џонс, ББЦ Њуз, Акра
Ожалошћени, у традиционалној црној и црвеној одећи, испунили су главну дворану конференцијског центра у Акри, чији је капацитет око 4.000 људи. Много је оних који су пратили догађај преко огромног екрана ван сале.
Боркиња за људска права Барбара Хендрикс отпевала је химну.
Ананов нећак Којо Амо-Готфирд одржао је опроштајни говор и описао како је Анана у средњој школи штрајковао глађу, протестујући због квалитета хране у трпезарији.
Говор је одржала и Ананова супруга, шведска адвокатица и уметница Нане Мариа Анан. Говорила је о томе како је њен супруг био узбуђен сваки пут када би се враћао у домовину и захвалила се Гани што је свету подарила тако изузетног човека.
Рекла је да је њен супруг имао изузетну ауру сјајне топлине.
„Његово наслеђе живеће кроз фондацију и кроз све нас&qуот;, закључила је.

Бивша краљица Холандије принцеза Беатрикс и њена снаха принцеза Мабел, која је била блиска пријатељица Анана, биле су међу окупљенима.
Краљ Ашанта Отумфо Нана Оси Туту други, доделио је Анану титулу Бусумуру 2012. године за његову улогу у међународној дипломатији.
„Данас се у Гани пише историја. Један од наших славних синова лежи овде. Али ми смо захвални што га је Бог годинама користио да ради за човечанство, за мир. Данас, док лежи овде, завршио је свој посао&qуот;, рекао је англикански епископ из Анановог родног града Кумаси у централној Гани Данијел Сарфо.

Фотографије су заштићене ауторским правима.
(ББЦ Невс, 09.14.2018)
