Месна индустрија у колапсу, произвођачи у Србији не знају шта ће с месом

Бета 31.07.2020

Месна индустрија у Србији је пред колапсом јер нема коме да понуди свињско, говеђе и пилеће месо, пошто су хотели и ресторани због пандемије вируса ЦОВИД-19 празни, нема страних и домаћих туриста, а и извоз је обустављен.

Сувласник Индустрије меса "Матијевић" Зоран Матијевић рекао је за агенцију Бета да је лети највећа потражња за месом свих врста, па због тога и цене порасту, али је сада тржиште презасићено због пада извоза и недовољног броја и домаћих и страних туриста.

"На домаћем тржишту месо нема коме да се прода, понуда је велика јер нема извоза, цене су пале и произвођачи су у великом проблему", рекао је Матијевић.

Товљене свиње се, по његовим речима, продају по ценама 10-15 одсто нижим него прошле године и килограм живе ваге кошта од 130 до 150 динара.

Додао је да је са јунећим месом већ две године проблем јер, после најаве министра за пољопривреду, Бранислава Недимовића у мају 2018. године, да ће у Турску моћи да се без царине извезе 5.000 тона јунетине, произвођачи су повећали тов, а турско тржиште не показује интересовање за све те количине.

Он је рекао да је са Турском о извозу јунетине склопљен "политички аранжман", а да такав договор због политике и пропада и да је "непоуздан за произвођаче".

"Јунетина сада у Србији кошта од 150 до 180 динара живе ваге, а прошле године се продавала и по 250 динара по килограму", рекао је Матијевић.

Додао је због смањене потрошње у компанији "не могу да се реше бифтека, као најквалитетнијег јунећег меса".

Матијевић је рекао да је пилетина пре годину и по дана коштала око 260 динара по килограму, а данас се нуди по 160 до 180 динара, што је око 20 одсто испод рентабилне цене.

Један од разлога што је цена меса опала је, како је рекао, и велики увоз меса за прерађевине из иностранства без царине или прелевмана, због чега су две велике индустрије меса у Србији затворила кланице и увозе га.

"Држава Србија има нестабилну политику подстицања сточарства, а европске земље субвенционишу ту производњу на разне начине. Хрватска планира повећање те производње за 40 одсто као приоритетни план", рекао је Матијевић.

Хрватска је, како је рекао, недавно обезбедила 90 одсто бесповратних средстава ЕУ за отварање погона за прераду меса.

Извоз прерађевина у Босну и Херцеговину је, по његовим речима, после забране због афричке куге свиња отежан јер су то тржиште у међувремену запосели произвођачи из других земаља.

Власник кланице "Ђурђевић", Миленко Ђурђевић, рекао је да је извоз јунетине у Турску, Италију и Кину потпуно заустављен у марту због пандемије.

"Извозили смо 100 бикова дневно, или 500 недељно, и сада имамо спремних 5.000 комада, али нема купаца", рекао је Ђурђевић.

Додао је да су до прошле године дневно хотелима и ресторанима лети продавали тону спремљених ћевапчића, а да их сада због изостанка доласка туриста слабо ко тражи.

(Бета, 31.07.2020)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »