Vučić predstavio sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa s Prištinom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je večeras u Vašingtonu sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa s Prištinom, navodeći da on predviđa pristupanje Kosova Mini Šengenu, izvođenje studije o podeli energetskih resursa jezera Gazivode i infrastrukturne projekte.
Vučić je novinarima rekao da bilateralni sporazum Srbije i SAD, koji je on danas potpisao u Beloj kući s predsednikom SAD Donaldom Trampom, predviđa da u narednih godinu dana Priština neće tražiti prijem u članstvo međunarodnih organizacija, a da Beograd neće lobirati za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.
Na pregovorima u Beloj kući, vođenim juče i prethodne noći, kosovska delegacija je bila protiv te tačke, a najveća bitka vođena je oko tačke 10, koja je u prvoj verziji dokumenta predviđala međusobno priznanje dve strane, kazao je Vučić.
On je ponovio da tačke 10 nema u sporazumu i naveo da je pored toga "najveća borba vođena" oko tačke koja se odnosi na odnos Izraela i Kosova.
"SAD su mislile da mi treba da pozovemo Izrael da prizna nezavisnost Kosova, a mi smo rekli da se ide u dva sporazuma, pa ako se Izrael i Priština dogovore o priznanju Kosova, nećemo da se mešamo. U našem sporazumu sa SAD piše da ćemo za godinu dana prebaciti ambasadu u Jerusalim ako Izrael bude poštovao Srbiju", rekao je Vučić.
Sporazum Srbije i SAD ima 16 tačaka, kao i sporazum koji je kosovski premijer Avdulah Hoti potpisao s Trampom, ali te tačke nisu potpuno iste u dva sporazuma, naveo je Vučić.
Ocenio je da je sporazum "dobar za Srbiju" i dodao da će Amerikanci nadgledati njegovo sprovođenje.
Vučić je kazao da su se dve strane obavezale i na diverzifikovanje izvora energetskog snabdevanja.
"Uspeli smo da iz sporazuma bude izbačena odredba da se obavezujemo od koga ćemo i šta da kupujemo, na to nismo pristali. Tu imamo jednu uopštenu normu koja nam ne predstavlja nikakav problem", dodao je Vučić.
On je kazao da u sporazumu piše i da se "dve strane slažu da će da rade zajedno sa organima američke vlade na studiji izvodljivosti koja treba da podeli energetske resurse jezera Gazivode".
"Oni su bili snažno protiv toga, a mi za, jer mi nemamo ni kilovat struje sa Gazivoda u ovom trenutku", naveo je Vučić.
Prema njegovim rečima, Srbija i Kosovo su se obavezali i da priznaju diplome i profesionalne sertifikate druge strane.
"Problem je bio jer oni nisu želeli da priznaju diplome iz Kosovske Mitrovice, želeći da kažu da to pripada njihovom sistemu", kazao je Vučić.
On je rekao da je Kosovo bilo protiv odredbe o mini šengenu, ali da se na kraju obavezalo svojim ugovorom sa SAD da pristupi toj inicijativi.
"Imaćemo jedinstveno tržište, nema više iznenađenja sa taksama. Time obezbeđujemo slobodniji protok ljudi, roba, kapitala i usluga, to je od fantastičnog značaja za nas", kazao je predsednik Srbije.
On je naveo da je sporazumom predviđeno i otvaranje kancelarije američkog Fonda za razvoj u Beogradu, dok to ne važi za Prištinu.
"To će biti jak signal svim kreditnim agencijama i američkim i zapadnoevropskim investitorima, to pokazuje koliko su SAD zainteresovane da rade sa Srbijom na daljem unapređenju ekonomskog ambijenta", kazao je Vučić.
On je naveo da je dogovoreno i da Amerikanci nadgledaju važne infrastrukturne projekte, uključujući izgradnju puta do Prištine, što je ocenio kao "važno za Srbe iz Gračanice".
"Izgradićemo prugu i povezati srpske sredine na Kosovu i Prištinu sa centralnom Srbijom preko Merdara. Neki su hteli da se gradi železnica preko severa Kosova i da Srbija nema nikakvu kontrolu nad tom železnicom, ali uspeli smo da izbegnemo tu malu zamku", rekao je Vučić.
Dodao je da sporazum predviđa da različite američke finansijske korporacije i Izvozna banka SAD podržavaju različite projekte.
Naveo je da u sporazumu nije definisano da li je prelaz Merdare administrativni ili granični.
U tački koja se odnosi na opremu za 5g mrežu, Srbija se obavezala da će "da radi sa pouzdanim trgovcima kada do toga dođe", rekao je Vučić.
On je rekao da sporazumi Srbije i Kosova sa SAD predviđaju i pojačane bezbednosne kontrole na svim aerodromima kako bi dve strane mogle da računaju na dobijanje bezviznog režima.
Obe strane su se obavezale da zaštite i promovišu slobodu religije i da zaštite verske objekte, a Kosovo se obavezalo i da primeni sve sudske odluke u vezi sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
"Amerikanci kroz bilateralni sporazum i sa nama i sa njima garantuju da će se te sudske odluke sprovoditi u delo", dodao je Vučić.
Jedna tačka se odnosi na nestale osobe i interno raseljene, rekao je Vučić i dodao da su se dve strane obavezale da osuđuju ekstremistički proiranski Hezbolah, istakavši da je to bila "američka želja".
(Beta, 04.09.2020)