Председнички избори у Америци 2020: Џо Бајден је нови председник, Трамп каже „избори нису готови“
Бајден је у вођству, има готово 40 електорских гласова више од Трампа (253 према 214), али се у појединим кључним државама и даље броје гласови и трка је неизвесна.

Демократски кандидат Џо Бајден нови је председник Америке, показује ББЦ пројекција резултата председничких избора који су одржани у уторак.
Бајден је, према тој пројекцији, до сада сакупио 273 електорска гласа, док актуелни председник, републиканац Доналд Трамп има 214.
За победу на председничким изборима потребно је 270 електорских гласова.
Трамп је најавио да неће признати ове резултате.
„Ови избори још нису готови&qуот;, наводи се у Трамповом саопштењу достављеном медијима само пола сата пошто су објављене пројекције резултата.
- Катастрофични сценарио којег су се многи Американци плашили
- Амерички избори: Зашто још нема резултата
- Амерички избори 2020 - у сликама и бројкама
ББЦ пројекција Бајденове победе заснива се на незваничним резултатима из држава које су завршиле са бројањем гласова и очекиваним резултатима из држава као што су Висконсин где бројање још траје.
На овим изборима забележена је највећа излазност у последњих 120 година.
Бајден је до сада освојио више од 73 милиона гласова - највише у историји председничких избора.
Трамп је освојио скоро 70 милиона, што је други најбољи резултат свих времена.
Председник Трамп је нетачно прогласио себе за победника избора док бројање гласова није било готово.

Данима уназад Трамп је говорио о наводним неправилностима на гласању, али није пружио ниједан доказ за те тврдње.
Његов правни тим већ је поднео тужбу у више савезних држава у петак, када су се већ у јавности и медијима појавиле информације да је Бајден близу победе.
„Ови избори још нису готови&qуот;, поручио је тада Трамп.
Избори су одржани у јеку пандемије корона вируса у којој Америка има највећи број заражених и преминулих на свету.
Председник Трамп је током кампање упорно понављао да би Бајденов долазак на функцију значио и поново затварање земље, увођење карантина и пад привреде.
Бајден је оптуживао Трампа за лош одговор државе на пандемију, да није увео све потребна мере у сузбијању заразе.
Џо Бајден се сада налази на путу повратка у Велу кућу у којој је провео осам година као потпредседник у администрацији Барака Обаме - од 2008. до 2016.
- Борба републиканаца и демократа за Конгрес
- Републиканска теоретичарка завере ушла у амерички Конгрес
- Прва трансродна сенаторка у историји Америке

Шта је рекао Трамп
Трамп суботу провео играјући голф, али се огласио саопштењем у којем је најавио наставак борбе.
„Сви знамо да Џо Бајден покушава на брзину и нетачо да се представи као победник, а зашто се његови савезници - медији - труде да му помогну? Зато што не желе да се сазна истина&qуот;, наводи се у Трамповом саопштењу.
„Једноставна чињеница гласи - ови избори још нису готови&qуот;, додаје се у саопштењу у којем се исправно истиче да резултате још нису повтрдиле изборне комисије и да се ради о пројекцијама медија.
Ипак, уобичајно је да медији после избора праве пројекције на основу резлтата који су до сада објављени.
Трамп је најавио да ће у понедељак „правни тимови почети судску борбу како би се осигурало поштовање изборних закона да би истински победник победник био проглашен за председника&qуот;.
Шта је рекао Бајден?
Одмах пошто су бројни медији објавили исход бројања гласова у Пенсилванији и пројекцију резултата Бајден се огласио саопштењем у којем је позвао на јединство нације.
„Почаствован сам поверењем које је амерички народ указао будућој потпредседници Камали Харис и мени&qуот;.
„Упркос бројним препрекама, гласао је рекордан број Американаца. Тако су још једном показали да демократија куца снажно у њиховим срцима&qуот;, истакао је он.
Бајден је рекао да је кампања готова и позвао на смиривање напетости.
„Време је иза себе оставимо бес и штетну реторику. Време је за Америку да се уједини и залечи ране&qуот;, поручио је будући председник САД.
„Ово су Сједињене Америчке Државе. И нема те ствари коју не можемо да урадимо ако смо јединствени&qуот;, закључује се у саопштењу.

Погледајте видео: Зашто Трампове присталице негде траже да се заустави бројање гласова, а другде да се настави?
Где је све Трампов штаб уложио жалбе?
У неколико држава.
Трамп захтева поновно бројање гласова у Висконсину, а према прописима било који кандидат има на то право ако је разлика у гласовима до један одсто.
Бајден има предност у Висконсину за око 20.000 гласова.
Жалбе су поднете и у Мичигену и Џорџији, али су их надлежни судови одбацили.
У случају Џорџија судија није пронашао доказе који поткрепљују тврдњу да су придодати и закаснели гласачки листићи.
Судија Првог апелационог суда у Мичигену Синтија Стивенс одбацила је тужбу Трампове кампање да заустави бројање гласова пристиглих поштом у тој држави.
Стивенс је изјавила да је захтев поднет прекасно - само неколико сати пре закључења - и да је тужба покренута против погрешног појединца - државног секретара.
Званичник нема контролу над локалним процесом пребројавања, рекла је Стивенс.

Али у Пенсилванији, Трампов изборни штаб је однео правну победу после одлуке Апелационог суда рекао да републиканцима мора да буде дозвољена контрола обраде гласачких листића.
Републиканска странка у Невади саопштила је да је америчком Министарству правде послала извештај о, како се тврди, „најмање 3.062 случаја превара са гласовима&qуот;.
Партија је твитовала да је идентификовано на хиљаде појединаца који крше закон бацајући гласачке листиће по одласку из државе.
Упркос Трамповим поновљеним тврдњама, нема доказа о широкој превари бирача.
У међувремену, бивши шеф кабинета Беле куће Мик Малвејни предвидео је у онлајн трибини у четвртак да ће се Трамп „апсолутно&qуот; поново кандидовати за председника 2024. године ако сада изгуби од Бајдена.
Какво је тренутно стање у кључним државама?

Џорџија: Бајден је преузео вођство у Џорџији. Трамп је све до сада имао предност, али је кандидат Демократске странке направио преокрет.
хттпс://твиттер.цом/ДецисионДескХQ/статус/1324643210283593728
Невада: Према ББЦ пројекцији, Бајден је освојио и ову државу, у којој има предност од 25.699 гласова у односу на Трампа
Пенсилванија: Бајден је преузео вођство и у овој савезној држави и сада има 5.500 гласова више противника.
Аризона: Ова држава могла је да буде Трампов џокер. Бајденова предност је пала на око 7.000. Треба да буде пребројано још око 220.000 гласова.
У Висконсину, индустријској држави на Средњем западу, пребројано је 99 одсто гласова, а Бајден има предност од око 20.000 гласова.
Гласови се још пребројавају и у Северној Каролини и на Аљасци, а Трамп води у обе државе.
СЕВЕРНА КАРОЛИНА - 15 ЕЛЕКТОРСКИХ ГЛАСОВА
АРИЗОНА - 11 ЕЛЕКТОРСКИХ ГЛАСОВА

Шта кажу посматрачи?
Међународна посматрачка мисија саопштила је да су амерички избори „укаљани правном неизвесношћу и покушајима без преседана да поткопају поверење јавности&qуот;.
Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) навела је да је гласање било „конкурентно и добро вођено&qуот; упркос изазовима због пандемије корона вируса.
Али, додаје се, „у исто време, кампању је одликовала дубоко укорењена политичка подела која је укључивала неутемељене наводе о систематским преварама&qуот;.
У саопштењу на основу прелиминарних налаза, мисија ОЕБС-а је навела да „неутемељени наводи о систематским недостацима, на којима је посебно инсистирао амерички председник, па и у изборној ноћи, наносе штету поверењу јавности у демократске институције&qуот;.
Погледајте видео: Шта кажу Београђани о америчким изборима
Највећи одзив за 120 година
На овим председничким изборима гласало је 160 милиона Американаца, што је највећи број у 120 година, показују прелиминарни подаци америчке Изборне пројекције(УС Елецтионс Пројецт).
Стопа одзива била је 66,9 одсто, што је највише од 1900. године, наводи ова веб страница.
Те године, републикански председник Вилијам Мекинли победио је демократског изазивача Вилијама Џенингса Брајана, уз одзив од 73,7 одсто.
За разлику од избора 2020. године, 1900. године дали су јасан резултат.
„Председнички избори 2020. имали су највећу стопу излазности у последњих 120 година&qуот;, објавио је у среду оснивач америчке Изборне пројекције, професор Мајкл Мекдоналд.
хттпс://твиттер.цом/ЕлецтПројецт/статус/1323998161669623809
„Још има прилично нагађања, поготово у вези са гласачким листићима који тек треба да буду пребројени. Наставићу да прецизирам ове процене током наредних недеља.&qуот;
Ове године су посматрачи избора предвидели велику излазност, делимично подстакнутом порастом броја гласачких листића и раним гласачима који су свесни претње коју представља корона вирус.
Процењено је да је више од 100 милиона људи учествовало у раним изборима, што је рекорд.



Шта би требало да знате о гласању у Америци
У политичком систему Сједињених Америчких Држава постоје само две странке, па је председник увек из редова демократа или републиканаца.
Избори се одржавају на четири године, а гласају сви старији од 18 година.
Сва пажња усмерена је на Трампа и Бајдена, али бирачи бирају и нове чланове Конгреса када попуне гласачке листиће.
Председнички кандидати се такмиче за освајање гласова на електорским колеџима, који се додељују државама делимично на основу броја становника.
Укупно је 538 електора, а они се додељују државама на основу броја становника.
Погледајте видео: Како Американци бирају председника
Калифорнија има највише електора - 55 - док државе Вајоминг, Аљаска, Северна Дакота и град Вашингтон имају најмање - три.
Сваки електор представља један електорски глас. Кандидат мора да добије већину гласова - 270 или више - како би освојио председнички мандат.
Захваљујући овом систему могуће је да кандидат освоји највише гласова на националном нивоу - попут Хилари Клинтон 2016. године - али да ипак изгуби изборе.
Џорџ Буш је 2000. године победио са 271 електорским гласом, иако је демократски кандидат Ал Гор освојио већину на бирачким местима, за више од пола милиона.
Државе имају различита правила како и када бројати гласачке листиће који стижу поштом, што значи да неће у исто време саопштити резултате.
Правила око гласања путем поште разликују се у зависности од државе, али многи захтевају да се сви гласачки листићи добију поштом до краја изборног дана.
У неким државама ће проћи недеље да би се добили потпуни резултати.
Погледајте и овај видео: Зашто су амерички избори 2020. јединствени
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.07.2020)
