Вучић и Лајчак: Напредак у дијалогу кључан за помак на европском путу(ВИДЕО)

Бета 03.03.2021

 Напредак у преговорима Београда и Приштине кључан је за помак на европском путу, сагласили су се вечерас у Београду специјални представник ЕУ за дијалог две стране Мирослав Лајчак и председник Србије Александар Вучић.

На заједничкој конференцији за новинаре после састанка, Лајчак је изјавио да су бриселски преговори кључни за напредак обе стране на европском путу, да статус кво није одржив ни за једну од њих и да чланице Уније очекују да Београд и Приштина имплементирају све што је договорено у последњих десет година.

"И у Приштини и у Београду послао сам исту поруку, да чланице ЕУ очекују да дијалог о свеобухватној нормализацији односа Србије и Косова и свим отвореним питањима буде настављен конструктивно и у доброј вери. Немамо интерес да одржавамо статус кво и спремни смо да доведемо процес до успешног окончања онолико колико су две стране за то спремне", рекао је Лајчак.

Вучић је казао да је Србија посвећена дијалогу са Приштином, да је спремна за наставак дијалога у сваком тренутку када буде позвана у Брисел и да подржава Лајчакове намере да две стране "политиком компромиса дођу до решења које би значило незадовољство или делимично задовољство за обе стране, а без ултиматума и наметнутих решења".

Навео је да нема рокова за наставак разговора са Приштином, али да он очекује да ће то бити у априлу или мају и да ће зависити од формирања органа косовских власти.

"Србија у доброј вери учествује у разговорима и преговорима у жељи да постоји разумевање и за њене државне и националне интересе, а не само за националне интересе Албанаца. Ми сматрамо да компромисни договор значи никоме све, а свакоме довољно", рекао је Вучић.

Додао је да је обавеза државног врха Србије да се понаша одговорно, озбиљно и посвећено, "без обзира на изјаве из Приштине које нису охрабрујуће", јер "без озбиљног напретка у дијалогу неће бити помака на европском путу", што је, како је рекао, стратешки политички циљ Србије.

"Србија не поставља никакве рокове за долазак до компромисног договора јер је много важније да направите некакав договор него да се исхитреним решењима дође до катастрофе", рекао је Вучић.

Лајчак је казао да му је "драго да је Вучић потврдио спремност" да дође у Брисел у сваком тренутку ради "наставка пута ка свеобухватном споразуму о нормализацији односа и решавању свих отворених питања једном и заувек".

Навео је да је ове недеље у Приштини имао "корисне и конструктивне" састанке с лидером покрета Самоопредељење Аљбином Куртијем, са вршитељком дужности председника Косова Вјосом Османи и одлазећим премијером Авдулахом Хотијем и да након те посете "може да каже да постоји разумевање да је дијалог од кључног значаја и да мора да буде настављен након формирања косовских институција".

Поводом изјаве Куртија, победника недавних парламентарних избора, да му дијалог са Србијом није међу главним приоритетима, Лајчак је рекао да "ниједан лидер нема луксуз да бира приоритете".

"Имате приоритете које бирате и приоритете које морате да прихватите. Не видим никакав конфликт у приоритетима које је Курти одредио за кампању, али он разуме да је наставак дијалога (са Београдом) спољни приоритет број један. Он је то прихватио у нашем разговору, тако да ту нема конфликта", казао је Лајчак.

Вучић је рекао да не види да су Албанци спремни за постизање споразума и да зато "није превелики оптимиста", али да је "добра вест да су спремни за дијалог и за разговоре".

"То може да нас доведе до неких резултата, то је већ помак и то није мали посао који је Лајчак (током боравка у Приштини) направио", казао је Вучић.

Додао је да је Београд спреман за "стварне компромисе" у дијалогу са Приштином и да признање Косова не може да буде компромис.

"Ако кажете да је компромисно решење признање, реците ми у чему је компромис. Само бих волео да чујем у чему је компромис. Ако вам неко каже да су границе онакве какве су они поставили, а хоће само међусобно признање, ја ту не видим ни жељу ни вољу за компромисом", рекао је Вучић.

Оценио је да "одговорно понашање" Србије у претходном периоду није донело добре резултате и да у Приштини постоје "велика очекивања" од нове америчке администрације.

"ЕУ и даље говори о пуној нормализацији односа што јесте њен мандат и што јесте договорено на нивоу УН. Међутим, под притиском САД Албанци су као папагаји понављали 'међусобно признање', ма како то глупо звучало свакоме у Србији, и онда ја у честитки америчког председника (Џозефа Бајдена) добијем исту синтагму коју сви албански политичари понављају као папагаји, а то је међусобно признање", казао је Вучић.

Лајчак је рекао да је посету Приштини и Београду припремао са САД, са којима ЕУ дели исти циљ за Западни Балкан.

"ЕУ има историју веома добре и блиске сарадње са САД, враћамо се нашој блиској сарадњи, припремили смо ову посету заједно, са (високим званичником Стејт департмента) Метјуом Палмером. Причамо неколико пута недељно, делимо исти циљ за Западни Балкан, а то је придруживање Европској унији", навео је Лајчак.

Вучић је рекао да мисли да Палмер и Лајчак имају одличну сарадњу, да ће САД да препусте процес дијалога Европској унији и да ће га само надгледати.

"Они (САД) су створили своје приштинско чедо, направили му колевку, љуљају га, порасло дете до тинејџера, и даље га љуљају. Ништа то није ново за нас, утолико је за нас важније да разговарамо", казао је Вучић.

Председник Србије је рекао и да није замерио Лајчаку што је током боравка у Приштини присуствовао разговорима у просторији где је била истакнута албанска, а не застава Косова.

На питање да ли је такав гест Лајчака био "ветар у леђа" Куртију, у чијој је канцеларији била албанска застава, Вучић је рекао да је са представником ЕУ "разговарао о свему, али не и о Куртију и албанској застави".

Вучић је навео да је 2014. године на конференцији у Берлину домаћин Немачка истакла косовску заставу, али да није напустио скуп јер би тако "напаравио огромну штету" Србији.

"Да смо отишли, остали бисмо без аутопутева и немачке подршке на европском путу, а немачко мишљење не бисмо променили ни овако ни онако", додао је Вучић.

(Бета, 03.03.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »