Синдикалци најавили жалбу европским партнерима због мобинга у Јури
Председник Самосталног синдиката Металаца Србије Зоран Марковић изјавио је данас да ће се тај синдикат жалити европским пословним партнерима корпорације "Јура" због ометања синдикалног организовања у лесковачкој фабрици и мобинга над председником синдиката те фабрике.
Марковић је рекао новинарима у Лесковцу да се тај синдикат жалио свим надлежним органима у Србији, односно да је тражио састанак са пословодством "Јуре", састанак са Инспекторатом, као и да је писао министарки за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарији Кисић Тепавчевић.
Додао је да су се обратили и европском и светском удружењу синдиката металаца, која су реаговала и затражила од "Јуре" да, како је рекао, престане са пристицима, а такође и повереници за равноправност Бранкици Јанковић.
"И сада имамо следећи корак - писање свим главним партнерима, онима који узимају делове од Јуре, а то су Мерцедес, Порше, Ауди... Да и они помогну у остваривању радничких права јер и они имају синдикате", најавио је Марковић.
Он је појаснио да је председник синдикалне организације у лесковачкој "Јури" Предраг Стојановић добио у последњих неколико дана два упозорења од менаџера "Јуре" зато што је говорио у локалним медијима о притисцима на раднке и о непродужавању уговора о раду радницима.
"Наш председник синдиката је доживео један класичан мобинг или једну класичну пресију, или оно што се дешава у многим компанијама, јесте покушај спречавања синдикалног организовања", казао је Марковић.
Подсетио је да Устав Србије и закон дају право да неко може да се синдикално организује, али како је додао, тај послодавац "сматра да је изнад Устава и закона и да је један јединствени".
Подсетио је и да је Предраг Стојановић добио два узастопна упозорења уз образложење да је одавао пословну тајну.
"Предраг је износио истину, говорио је о упозорењу које је добио, и није неовлашћено откривао податке трећем лицу јер је говорио о запосленима не о пословању послодавца", навео је Марковић.
На конференцији за новинаре Стојановић је испричао да су после упозорења које му је упућено, почели и притисци на чланове синдиката, тако што је од сваког од 350 чланова тражено да се изјасни у кадровској служби да ли жели да му се одбија један посто на име синдикалне чланарине.
"За позивањем нема потребе јер су радници самим потписом дали пристанак да им се одбија проценат за синдикат. То је вид застрашивања, људи се боје, тим пре што им се у погону говори да ће изгубити неке бенефите ако постану чланови синдиката. За три, четири дана су ми из синдиката ишчланили више од пола чланова", казао је Стојановић.
Синдикалци су прозвали и такозвани Савет запослених у "Јури", који делује као Удружење "Јужна Кореја за Јужну Србију", оптужујући представнике тог савета за дискриминацију.
"Њихова одлука од 1. априла 2021. године да радници који су чланови неке синдикалне организације и који не подржавају удружење, губе право на бенефите који се добијају на основу чланства у том удружењу, је - дискриминишућа", оценио је Марковић.
Он је казао да то удружење заправо финансира послодаваца и да је испод те одлуке стављено десетак потписа.
"Највећи проблем је што наши људи, ти лидери, у име послодавца 'шибају' и 'бичују' нашу радничку класу", закључио је Марковић.
(Бета, 08.04.2021)