Organizovani kriminal i trgovina drogom: Velika policijska akcija u svetu - stotine uhapšenih zahvaljujući aplikaciji za dopisivanje
Kriminalci iz 18 zemalja su uhapšeni jer su koristili aplikaciju ANOM koju je pokrenuo FBI i preko koje su praćene njihove poruke.
U akciji koja je trajala tri godine širom sveta uhapšeno je stotine kriminalaca, saopštile su bezbednosne agencije.
Kriminalci su međusobno koristili aplikaciju za dopisivanje koju je pokrenuo američki Federalni biro za istrage (FBI), a za koju su mislili da je bezbedna.
Operacija, kojom su rukovodili Australija i FBI, izvedena je tako što su među kriminalne grupe tajno distribuirali aplikaciju ANOM preko koje je policija pratila prepiske a da kriminalci to nisu znali.
Zahvaljujući tome, u 18 zemalja uhapšene su stotine ljudi, a zaplenjeni su droga, oružje i velike količine novca u gotovini.
Osumnjičeni su da su povezani sa mafijom i organizovanim kriminalnim grupama.
- Azijski 'El Čapo' uhapšen u Amsterdamu
- El Čapo - 15 jezivih stvari koje je otkrilo suđenje
- „Narkos": Vodič kroz istoriju meksičkih kartela
Australijska policija je saopštila da je uhapšeno 224 ljudi, pri čemu su 20 puta imali „pretnje ubistvom", što znači da su „sačuvani životi značajnog broja nevinih prolaznika".
Premijer ove zemlje akciju je nazvao „prekretnicom" koja je pogodila kriminalne klanove globalno.
„Ovo će zadati snažan udarac organizovanom kriminalu - ne samo u zemlji, već će imati odjeka širom sveta", rekao je Skat Morison na konferenciji za medije.
Novi Zeland, gde je uhapšeno 35 ljudi, proglasio je ovu akciju „najsofisticiranijom bezbednosnom operacijom protiv organizovanig kriminala u istoriji".
Kako radi ANOM?
Pošto je FBI razotkrio dve šifrovane aplikacije, pokrenuli su sopstveni servis nazvan ANOM, saopštila je policija Novog Zelanda saopštila je.
Uređaji sa ovom aplikacijom za dopisivanje pušteni su u kriminalno podzemlje.
Australijska policija navodi da su tu aplikaciju prvo koristile vođe klanova zbog čega su i ostali stekli poverenje u ovu platformu.
Hokan Ajak, šef narko kartela koji se nalazi u bekstvu, bio je ključna ličnost cele akcije, jer je nehotice preporučivao saradnicima da koriste aplikaciju koju je dobio od prikrivenih policijskih doušnika, dodaju.
„Morate da poznajete kriminalca da dođete u posed takvih telefona. Ti uređaji ne zvone, niti mogu da prime imejl.
„Možete da komunicirate samo sa drugima na istoj platformi", objasnili su policajci.
Inspektori su imali priliku da čitaju milione poruka u realnom vremenu, odnosno čim se pošalju.
Među njima je, između ostalog, bilo opisa kako izvesti ubistva ili prokrijumčariti velike količine droge.
„Jedino o čemu misle su droga, nasilje i kako da se obračunaju međusobno, kako da ubiju nevine ljude, to je čitava lepeza takvih stvari", rekao je načelnik australijske federalne policije Ris Keršo.
On je dodao da je Ajak sada označen čovek i da bi trebalo da se preda.
- Perike i veštačke zadnjice: Bizarni svet krijumčarenja droge
- Da li je Šarić „balkanski El Čapo“
- Odakle Gavrilo Princip i Miloš Obilić na kesicama kokaina
Šta su policajci otkrili?
Načelnik Keršo kaže da je u Australiji policija imala mogućnost da spreči krijumčarenje droge, kao i velike incidente poput masovnih pucnjava.
Među više od 200 uhapšenih su članovi moto bandi, australijske mafije, azijskih klanova i ozbiljnih organizovanih kriminalnih grupa.
Policija je zaplenila tri tone droge i 35 miliona američkih dolara u kešu i imovini.
Ova akcija je bila istorijska i po broju uključenih policajaca - 4.000 samo u Australiji.
Oko 9.000 policajaca je ukupno radilo širom sveta.
Provaljivanje u njihove komunikacije bio je ključni deo napada na organizovani kriminal, rekao je načelnik Keršo.
Aplikacija je policiji pružila uvid kao nikad ranije, dodao je, napominjući da je to samo jedan od kanala komunikacije koji koriste kriminalne grupe.
Policija Novog Zelanda operaciju je nazvala Trojanski oklop i saopštila da je podignuto više od 900 optužbi za 35 uhapšenih.
Zaplenili su i robu vrednosti 2,4 miliona američkih dolara.
„Verujemo da će ova operacija imati značajan efekat na novozelandsku kriminalnu scenu", rekao je Greg Vilijams, šef Nacionalne grupe za borbu protiv organizovanog kriminala.
Tokom 2020. u Evropi je uhapšeno više od 800 ljudi koji su koristili takođe šifrovani način dopisivanja preko aplikacije EnkroČet.
Akcija je sprovedena kada su poruke presretnute i dekodirane.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 06.08.2021)