Suecki kanal i plovidba: Brod Ever Given zbog kojeg je stala svetska trgovina digao sidro
Egipatske vlasti postigle su dogovor sa vlasnicima broda Ever Given i predstavnicima osiguravajućih društva.
Teretni brod Ever Given koji je u martu danima blokirao Suecki kanal - narušavajući globalnu trgovinu - konačno napušta plovni put pošto je Egipat potpisao sporazum o odšteti sa vlasnicima i predstavnicima osiguravajućih društava.
Ever Given, brod dugačak 400 metara, zaglavio se u kanalu pošto su ga jaki vetrovi nasukali na obalu.
Operacija odglavljivanja je trajala šest dana uz pomoć tegljača i bagera.
U tom procesu nastradala je i jedna osoba.
Detalji sporazuma, koji je bio uslov da Ever Given dobije dozvolu da isplovi, nisu otkriveni, ali egipatske vlasti potražuju 550 miliona dolara.
- Od traktora do kompjutera - kako blokada Sueckog kanala utiče na Srbiju
- Suecki kanal ponovo otvoren - posle sedmodnevne blokade
- Potopljeni brodovi prodati na Ibeju
Od deblokade Sueckog kanala, brod Ever Given je bio zadržan u Velikom gorkom jezeru.
Posle tri mseseca, televizijske kamere zabeležile su trenutak kada je posada broda Ever Given digla sidro i spremila se na isplovnjavanje.
Svetska trgovina bila je poremećena jer stotine brodova nije moglo da prođe vodni put dugačak 193 kilometara, koji spaja Mediteransko i Crveno more i predstavlja prečicu između Azije i Evrope.
Iz Kluba Velike Britanije, koji je osigurao kompaniju Šoei Kisena, jednog od vlasnika Ever Givena ranije je objavljeno je da je sa vlastima Sueckog kanala (SCA) „postignuto formalno rešenje" za spor oko obeštećenja.
Nijedna strana nije otkrila visinu dogovorene odštete, ali prvi čovek SCA Osama Rabie rekao je da će dobiti tegljač kao deo dogovora.
SCA je prvobitno tražila 916 miliona dolara, uz 300 miliona za spasavanje i 300 miliona zbog nanošenja štete ugledu.
Ali iz Kluba Velike Britanije odbacuju tu tvrdnju, opisujući je kao „izuzetno veliku" i „uglavnom nepodržanu".
SCA je kasnije smanjila potražnju na 550 miliona dolara, ali su vlasnici i predstavnici osiguravajućih društva navodno ponudili da plate 150 miliona dolara.
Rabie je rekao da se Ever Given nasukao uprkos naporima dva tegljača, jer se kretao velikom brzinom, a ni veličina kormila nije bila odgovarajuća.
Iz UK kluba kažu da su vlasici i predstavnici osiguranja kompanije Ever Given u potpunosti svesni da SCA ima pravo na naknadu proisteklu iz ovog incidenta i da su bili zabrinuti navodima.
Vrednost robe u 18.000 kontejnera Ever Givena procenjena je na 775 miliona dolara, a među robom su i proizvodi velikih multinacionalnih kompanija poput kineskog proizvođača računara Lenovo i švedskog giganta nameštaja Ikea.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 07.07.2021)