Dvije decenije od početka rata Al Kaida je oslabljena ali i dalje prisutna
Slobodna Evropa 08.10.2021
![Dvije decenije od početka rata Al Kaida je oslabljena ali i dalje prisutna](https://nstatic.net/img/logo/s/slobodna-evropa.png)
Piše: Abubakar Siddique Dana 7. oktobra 2001., Sjedinjene Američke Države počele su bombardovati Afganistan pod vlašću talibana, u vojnoj kampanji protiv Al Kaide zbog organizovanja napada 11. septembra u kojima je poginulo gotovo 3.000 ljudi, piše Gandhara servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Dvadeset godina kasnije i gotovo dva mjeseca nakon što je Vašington završio svoj rat u Afganistanu, Al Kaida je oslabljena, ali nije ugašena. S tim što su se njeni talibanski saveznici čvrsto vratili na vlast, globalna teroristička mreža mogla bi brzo da povrati svoje utočište u Afganistanu. Međutim, smatra se da Al Kaida razmišlja o novom pristupu za postizanje svojih globalnih džihadističkih ciljeva. "Al Kaidini zaspisi pokazuju da su planirali napade 11.