ЕУ издвојила додатних 10 милиона евра Србији за економски опоравак од пандемије

Бета 09.12.2021

Шеф делегације ЕУ у Србији Емануел Жофре и министака за евопске интеграције Јадранка Јоксимовић потписали су данас у Београд споразум о додатној подршци ЕУ за економски опоравак од пандемије ковида-19 у вредности од 10 милиона евра који ће бити реализован кроз ЕУ ПРО Плус.

Жофре је навео да је расписан и позив за ЕУ ПРО плус програм, у износу од 4,5 милиона евра, за локалне самоуправе, регионалне развојне агенције и невладине организације.

"Радимо са 99 општина широм Србије, којима смо до сада помогли са преко 30 милиона евра, у сарадњи са Министарством за европске интеграције и нашим партнерима из УНОПС-а. Данас смо потписали споразум о додатних 10 милиона евра помоћи за локалне самоуправе да би могле да инвестирају у инфраструктуру, социјалне услоге и равномерни економски развој", рекао је Жофре.

Оценио је да је Србија добро реаговала у околностима пандемије, али да је потребна додатна подршка на локалном нивоу како би се суочили са изазовима који предстоје.

Истакао је да ЕУ остаје партнер Србији у процесу европских интеграција, а Међувладина конференција која ће бити одржана следеће недеље ће потврдити напредак Србије у том процесу.

Јоксимовић је истакла да је тај споразум о додатној подршци наставак добрих вести за Србију, после одлуке држава чланица ЕУ да наредне ндеље отвори Кластер 4 са четири поглавља која се односе на заштиту животне средине. Тиме ће Србија, према речима Јоксимовић, завршити добру годину по питању европских интеграција.

На састанку Управног одбора ЕУ ПРО Плуса, којим председава Министарство за европске интеграције, представљена су три јавна позива – два отворена и један који је планиран за јануар 2022, укупне вредности 4,5 милиона евра путем којих ће ЕУ подржати развој локалне инфраструктуре, конкурентности малих и средњих предузећа као и унапређење услуга социјалне заштите у 99 локалних самоуправа у два региона Шумадије и западне Србије и Јужне и источне Србије који су обухваћени програмом.//

(Бета, 09.12.2021)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »