Upravni odbor Tvitera odobrio Ilonu Masku da preuzme Tviter za 44 milijarde dolara
Mask je ponudu dao pre nešto više od nedelju dana i tvrdi da može da „otključa" nove mogućnosti ove društvene mreže.
Upravni odbor kompanije Tviter složio se da prihvati ponudu vrednu 44 milijarde dolara i tako omogući Ilonu Masku, najbogatijem čoveku na svetu, da preuzme ovu društvenu mrežu.
Mask, koji je ovu ponudu dao pre manje od dve nedelje, izjavio je da Tviter ima „neslućene potencijale" koje će on „otključati."
Najavio je i niz promena - od ublažavanja ograničavanja sadržaja na mreži, do brisanja lažnih naloga.
Kompanija je u prvi mah odbacila Maskovu ponudu, ali je saopštno da će sada pozvati akcionare da glasaju i odobre dogovor.
- Osnivač Tvitera prodao prvi tvit za 2,9 miliona dolara
- Tviter slavi 15. rođendan - od mreže za povezivanje do platforme za promene
- Tviter nalozi poznatih hakovani u bitkoin prevari
Mask je najbogatiji čovek na svetu prema Forbs magazinu. Njegovo bogatstvo se procenjuje na oko 273.6 milijardi dolara, najviše zahvaljujući akcijama u Tesli, kompaniji za proizvodnju električnih vozila,
Pored Tesle, Mask upravlja i svemirskom avio kompanijom SpejsIks.
„Sloboda govora je temelj funkcionalne demokratije, a Tviter je digitalni gradski trg na kojem se raspravlja o pitanjima ključnim za budućnost čovečanstva", rekao je Mask u saopštenju kojim je najavio dogovor.
Mask je dodao da želi da „unapredi Tviter više nego ikad do sada, jačajući proizvod novim mogućnostima, tako što će algoritmi biti otvoreni softveri, spamerski botovi biti poraženi, a svi stvarni ljudi verifikovani."
„Tviter ima ogroman potenicijal i radujem se radu sa kompanijom i zajednicom korisnika da bismo ga otključali", rekao je Mask.
https://twitter.com/elonmusk/status/1518677066325053441
Bret Tejlor, predsedavajući upravnog odbora Tvitera, rekao je da je sproveden „temeljan proces" da bi se procenili Maskovi predlozi za budućnost kompanije.
„Predložena transakcija će doneti značajne finansijske premije i smatramo da je ovo najbolji put za akcionare Tvitera", rekao je Tejlor.
Nije poznato ko će predvoditi novu kompaniju. Tviter trenutno vodi Parag Agraval, koji je poziciju preuzeo od suosnivača i bivšeg šefa Džeka Dorsija prošlog novembra.
Ali i dokumentu sa ponudom, Mask je upravnom odboru Tvitera poručio da „nema poverenja u upravljački tim":
Prema dogovoru, koji će biti u potpunosti potvrđen i završen kasnije ove godine, akcije Tvitera biće skinute sa javnih lista i prebačene na privatni nivo.
Mask smatra da će mu to omogućiti slobodu da sprovede nameravane promene.
Početkom aprila, Mask je postao najveći akcionar u kompaniji, sa udelom od 9.2 odsto.
Potom je pozvan da se priključi upravnom odboru. Mask je odbio samo par dana pre nego što je 14. aprila ponudio da otkupi Tviter.
Kompanija je reagovala iskoristivši takozvanu „otrovnu pilulu", mehanizam odbrane koji bi Masku otežao moguće otkupljivanje novih akcija Tvitera.
Mask je obezbedio 25.5 milijardi dolara u novcu za isplatu, a kupiće akcije vredne 21 milijardu dolara.
- Šest tajni Ilona Maska za poslovni uspeh
- Vetrovi promena u Tviteru - povlači se Džek Dorsi, jedan od osnivača
- Stiv Džobs, otac kompanije Epl: Gusar iz Silicijumske doline
Prošle jeseni je tržišna vrednost njegove automobilske kompanije Tesla procenjena na bilion dolara.
Tako je postala peta kompanija koja je ostvarila ovakav uspeh, odmah iza Epla, Majkrosofta, Amazona i Alfabeta, koji u u vlasništvu Gugla.
„Da li treba da prodam 10 odsto udela u kompaniji za proizvodnju električnih automobila?", postavio je Mask pitanje na Tviteru.
Više od 3,5 miliona korisnika Tvitera odazvalo se glasanju.
Skoro 58 odsto glasalo je za prodaju.
Mask je prodao akcije u vrednosti od oko pet milijardi dolara u novembru prošle godine.
Iako je uneo promene u medijski svet i način na koji slavni i političari komuniciraju sa publikom, Tviter je dugo bio veliko razočarenje Vol Strita i berzanskih stručnjaka, ne uspevajući da sledi druge društvene mreže u pretvaranju te moći u novac.
Krajem 2021. godine, Tviter je imao više od 200 miliona korisnika svakog dana iz celog sveta, što je skok od 13 odsto u odnosu na 2020. Većina novih korisnika nije iz Amerike.
Ali početkom ove godine, akcije kompanije bile su niže nego kada su se prvi put pojavile na berzi 2013.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviterui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 04.25.2022)