Атанацковић (Унија послодаваца Србије): Уредба о ограничавању цена горива повећава губитке
Продужење Уредбе о ограничавању висине цена нафтних деривата у Србији на још месец дана мањи трговци горивом неће моћи да издрже јер је маржа од седам динара по литру недовољна за покривање трошкова пословања, рекао је данас почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић.
Он је за Бету рекао да прописана маржа од седам динара најчешће не остаје цела продавцима деривата, већ је "поједу" ниже цене, од максимално прописаних, што практикује Нафтна индустрија Србије (НИС).
"Проблем је што НИС, који горивом снабдева малопродајни ланац приватних пумпи, спусти цене по три-четири динара од максимално прописаних, па то морају да прате и остали продавци горива, ако желе да задрже купце", рекао је Атанацковић.
Влада Србије продужила је данас трајање Уредбе о ограничавању висине цена деривата нафте, евродизела и европремијума БМБ 95 на још месец дана, до краја јуна. Цене утврђују надлежна министарства сваких седам дана на основу просечне велепродајне цене тог горива у Србији на коју се додаје ограничена маржа за трговце у малопродаји од седам динара.
При доношењу Уредбе Влада је, кажу трговци, пошла од чињенице да ће НИС примењивати максималну дозвољену цену, те би тако и осталим трговцима била загарантована маржа од седам динара, али НИС је углавном спусти за три - четири динара.
"НИС као прерађивач нафте може да спусти цене, а да не прави губитак, а остали продавци горива морају да своје цене усклађују са ценама на пумпама тог предузећа, без обзира да ли им се то исплати", рекао је Атанацковић.
Додао је да мање фирме које се баве продајом горива неће моћи да издрже притисак државе на цене и ограничавање марже и да су неке први пут за два-три месеца, колико се цене држе "замрзнутим", у губитку, иако су годинама пословале без "минуса".
Хрватска је, према његовим речима, прописала маржу од 12 динара по литру, што је далеко повољније него у Србији.
Власница пумпи Радун-Авиа Јелена Радун рекла је да јој Уредба о ограничавању висине цена нафтних деривата отежава пословање и топи прошлогодишњу зараду.
"Маржа од седам динара не може да покрије ни најважније трошкове. Осим тога често се смањи у току недеље, зависно од велепродајних цена НИС-а и цена на другим пумпама", рекла је Радун.
Други проблем за то предузеће, које у ланцу има више од 20 пумпи, је, према њеним речима, то што су неке лоциране у пољопривредном подручју и од када су субвенционисане цене дизела пољопривредници одлазе машинама на НИС-ове пумпе јер је јефтинији око 20 динара, "па се поставља питање да ли неке од тих треба затворити".
"Предузеће Радун-Адриа отежано послује и до сада је 'истопило' око 20 одсто прошлогодишње зараде и питање је до када ће моћи тако и да ли то има смисла јер губитак једе приходе намењене развоју", рекла је Радун.
Оценила је да у Србији постоји довољан број пумпи да обезбеди конкуренцију.
Пре доношења Уредбе о ограничењу цена, како је рекла, продавци горива су се такмичили у привлачењу потрошача дајући попусте. "Свако административно уређивање тржишта га деформише", рекла је Радун.
(Бета, 31.05.2022)