Srbija, politika: Vučić predložio Anu Brnabić za novu-staru premijerku
Na čelu vlade biće promene već za dve godine, prema rečima predsednika Vučića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je Narodnoj skupštini dosadašnju premijerku Anu Brnabić i za mandatarku nove Vlade Srbije.
U obraćanju javnosti naveo je da će deo tima izvršne vlasti biti i aktuelni ministar finansija Siniša Mali i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević kojima su namenjena i mesta potpredsednika Vlade.
„Ana neće biti četiri godine predsednik Vlade, taj mandat će trajati kraće, doći će do promena u Vladi u 2024. godini.
„Ali je veoma važno da ona ostane predsednik Vlade da bismo mogli da nastavimo i užurbano radimo na rešavanju problema za jesen i zimu ove godine", poručio je Vučić, koji je i lider najveće partije u Srbiji Srpske napredne stranke.
Brnabić ima 47 godina i na ovoj funkciji je bila u dva mandata od 2017. godine, kao prva žena i prva otvoreno gej osoba na čelu Vlade Srbije.
Ivica Dačić, lider Socijalističke partije Srbije koja je i dosad bila u koaliciji sa naprednjacima, biće zamenik predsednika nove Vlade i „imaće značajnu ministarsku ulogu" i još značajnije - biće koordinator službi bezbednosti, rekao je Vučić.
- Koja li je tajna političke dugovečnosti socijalista
- Ko je ko u Skupštini Srbije
- Mandat manje za SPS - RIK, Vučić protiv prevremenih izbora na jesen
Nije saopšteno da li će neku funkciju obavljati dosadašnji koordinator službi bezbednosti i ministar odbrane Nebojša Stefanović.
„Biće mnogo promena u Vladi, kao što ste videli i tokom mandata biće promena na čelu Vlade", rekao je Vučić.
Ko je Ana Brnabić?
- Rođena je 1975. godine u Beogradu
- Poseduje master diplomu (MBA) sa Univerziteta Hal iz Velike Britanije
- Avgusta 2016. godine izabrana je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije, i tu funkciju je obavljala do izbora za predsednicu Vlade 2017. kao otvoreno gej premijerka
- Neki od najznačajnijih projekata koji su tokom njenog mandata realizovani su e-Beba, automatska razmena podataka između organa javne upraveelektronska prijava i plaćanje poreza na imovinu, elektronski upis dece u vrtiće i škole
- Pre izbora u Vladu Srbije, bila je direktorka kompanije „Kontinental vind Srbija", predsednica Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED)
Izvor: Vlada Srbije
Opšti izbori u Srbiji održani su 3. aprila i ubedljivu pobedu odneli su Vučićevi naprednjaci.
Na formiranje Narodne skupštine, zbog proceduralnih poteškoća i ponavljanja izbora u Velikom Trnovcu, čekalo se do 1. avgusta.
Predsednik daje mandat za formiranje nove Vlade predstavniku stranke koja je osvojila najviše glasova ili obezbedila većinu za sastavljanje vlade - najmanje 126 poslanika.
Parlament mora da potvrdi izbor premijera ili premijerke i kabinet.
U političkom sistemu Srbije, izvršna vlast je u rukama Vlade, dok predsednik, između ostalog, kao izraz državnog jedinstva, predstavlja Srbiju u zemlji i inostranstvu i komanduje oružanim snagama.
Kako je radila prethodna Vlada?
Mandat Brnabić obeležila je ne samo pandemija korona virusa, nabavke vakcina i medicinske opreme, već i spoljnopolitički izazovi - rat u Ukrajini, koji je izazvao ogromnu energetsku krizu u celoj Evropi.
Paralelno, nastavljen je evropski put Srbije, ali i saradnja sa Rusijom i Kinom.
I prethodna Vlada Ane Brnabić bila je oročenog trajanja, što je već u oktobru 2020. najavio predsednik Vučić.
U skupštinske klupe posle izbora u junu 2020, u jeku pandemije korona virusa, seli su samo predstavnici vladajućih stranaka.
Socijalisti su bili deo vladajuće većine sa naprednjacima, dok je stranka Aleksandra Šapića SPAS bila na vlasti u beogradskoj opštini Novi Beograd.
Van parlamenta ostala je opozicija koja je trčala izbornu trku, baš kao i ona koja je izbore bojkotovala.
U međuvremenu, Šapićeva stranka se priključila naprednjacima, on postao potpredsednik SNS i gradonačelnik Beograda.
Srbija i istorija modernog parlamenta:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 08.27.2022)