Суђење Вељку Беливуку и Марку Миљковићу: Прва недеља судског претреса завршена - шта смо све чули
Завршена је прва недеља суђења оптуженима за убиства о којима су детаљно причали и председник и министри - шта смо све могли да чујемо?

Имена познатих политичара и мање познатих полицајаца, оптужбе о монтажи доказа и речи „нисам крив&qуот; обележиле су прву недељу суђења Вељку Беливуку и Марку Миљковићу.
Исказе оптужених медији су пратили реченицу по реченицу, Беливуков лик је био чест гост на насловним странама, а о његовим речима причали су и посланици Народне скупштине.
Пошто су Беливук и Миљковић тврдили да су радили за владајућу Српску напредну странку и да су се срели и са председником Србије Александром Вучићем, Вучић је демантовао да их познаје и да се са њима виђао.
„Уколико јесам, не само да нећу бити председник, него сам спреман да проведем период до краја живота у затвору&qуот;, рекао је Вучић у четвртак увече, током гостовања на телевизији Прва.
Група коју су, како наводи тужилаштво, предводили Беливук и Миљковић терети се за седам убистава, отмице, трговину дрогом, силовање, незаконито држање и ношење оружја.
Сви оптужени су негирали кривицу, сем три члана Беливуковог клана који су раније признали злочине у замену за статус сведока сарадника и блажу казну.
Адвокати одбране за већину оптужених тражили су укидање притвора, што је одобрено четворици - Борису Карапанџићу, Милошу Лукићу Селаку, Влади Георгиеву и Филипу Ивановском.
- Почело суђење у случају Беливук - шта знамо до сада
- Пет ствари које треба да знате о „случају Беливук“
- Дарко Шарић поново оптужен: Ко је он и за шта му се све суди
Прва недеља главног претреса завршен је у петак, а процес ће се наставити 7. новембра када би требало да исказе дају окривљени сарадници, како је најавила суткиња Винка Бераха.
Реч је о Бојану Хрватину, Николи Спасојевићу и Срђану Лалићу, који је и најважнији сведок тужилаштва, јер је наводно директно учествовао у убиствима.
Лалић је познат по фотографији на којој се смеје изнад убијене жртве, коју су јавности први показали председник Вучић и министар полиције Александар Вулин.
По завршетку суђења, Хрватину ће бити изречена казна затвора од 15 година, Спасојевићу од 14 година и Лалићу од 18 година.
Детаљи овог случаја изношени су у јавност још од хапшења групе у фебруару 2021, па су тако фотографије унакажених тела жртава приказиване на телевизији, а емитовани су и снимци из „тајног бункера&qуот; који су Беливук и његови сарадници користили на стадиону Партизана.
Према оптужницама, жртве клана су Александар Глигоријевић Пуки, Горан Величковић Гокси, Лазар Вукићевић, Здравко Радојевић, Милан Љепоја, Никола Митић и Горан Михајловић.
Суђење је почело више од годину дана од подизања оптужница, а посебну пажњу изазивају оптужбе о спрегама криминала и политике, које међутим нису део оптужница.
Беливук и Миљковић о сарадњи са државним врхом
По почетку претреса, први је сведочио Беливук, пре хапшења познат као Веља Невоља, вођа навијачке групе „Из Принципа&qуот;, која је годинама контролисала дешавања на јужној трибини стадиона Партизана.
Беливук је у судници тврдио да су им „накачена&qуот; силна убиства, као и да су сви докази против њега монтирани, што је поновио и Марко Миљковић, први Беливуков сарадник.
Доказе за те тврдње нису изнели.
Према тврдњама тужилаштва, Беливукова група је жртве преваром мамила у београдско насеље Ритопек где су мучене и убијене - ту кућу припадници групе називали су „кланица&qуот;.
Тужилаштво у оптужници описује Миљковића као нарочито свирепог и хладнокрвног, као и да је био кључни човек за мамљење жртава и њихов превоз у кућу у Ритопеку.
И један и други су оповргавали главне доказе које тужилаштво има против њих, попут ДНК трагова из куће у Ритопеку, као и поруке и фотографије из „Скај&qуот; апликације.
Ова апликација омогућава тајне канале комуникације и шифроване поруке које нико не може да прати, а до тих материјала полиција је дошла кроз сарадњу са страним службама.
„Ја кажем 'скај' је незаконит, фотошопиран и монтиран&qуот;, наводи Беливук.
„За мене 'скај' не постоји&qуот;, додао је Миљковић.
Беливук је на почетку изношења одбране рекао да је његову навијачку групу власт ангажовала да обезбеђују протесте и митинге.
„Ја сам члан Српске напредне странке од 2011. Са Александром Станковићем сам водио групу која је служила за потребе државе&qуот;, рекао је Беливук, пренео је Крик.
Александар Станковић, један од вођа навијача Партизана, познат по надимку Сале Мутави, убијен је 2016. године у Београду.

Беливук тврди да је његова група управо те године, у сарадњи са људима контроверзног косовског бизнисмена Звонка Веселиновића, учествовала у рушењу насеља Савамала.
Мистериозни мушкарци са фантомкама тада су багерима срушили приватне објекте на обали Саве, што је очистило простор за пројекат од националног значаја - Београд на води.
Осим тога, Беливук је тврдио и да је његова група спречавала певање против председника Вучића на стадиону и заустављала протесте.
У протеклих неколико година, навијачи Партизана су на утакмицама узвикивали погрдне пароле на рачун Вучића, сматрајући га одговорним за пропадање клубова у оквиру спортског друштва.
На појединим мечевима, Беливукова екипа је нападала друге навијаче који су узвикивали погрдне поруке упућене Вучићу, о чему су писали и Време и агенција Бета.
Беливук тврди да је први контакт са државним врхом остварио преко Александра Видојевића, познатог као Аца Рошави, који је дуго важио за истакнутог навијача Партизана са јужне трибине.
Син Александра Вучића, Данило Вучић, неколико пута је последњих година виђен и фотографисан у Видојевићем друштву.
Према Беливуковим речима, Видојевић је рекао да га „шеф шаље да оформе нову групу&qуот;.
„Ми сви из странке знали смо да Александра Вучића зову 'шеф'&qуот;, рекао је Беливук.
Како каже, он и Миљковић су се са Вучићем састали у стану њихове комшинице Катарине Шишмановић, која је наводно Вучићева пријатељица.
„Он нам је тада рекао да није добро да се виђамо и предложио да се виђамо са Александром Вулином&qуот;, рекао је Беливук, али никакве доказе за те тврдње није изнео.
Председник Вучић је све то категорички негирао.
„Људи треба да знају да никада у животу нисам ни видео ни чуо никога од њих&qуот;, рекао је Вучић у четвртак увече, током гостовања на телевизији Прва.

Током сведочења, Беливук је навео и да се налазио и са чланом извршног одбора владајуће Српске напредне странке Дарком Глишићем, а да је на вези са Александром Вулином, актуелним министром полиције, био Миљковић.
Миљковић тврди да је Вулина упознао преко рођака Светозара Вујичића, који је стриц његове мајке, као и да га је упознао током јесени 2019. године, у клубу „Готик&qуот;.
Глишић и Вулин до сада нису коментарисали наводе изнесене током суђења.
Негирање кривице и оповргавање доказа
Исказе су изнели и оптужени Милош Будимир, Немања Лакићевић и Марко Андрић, а потом и Мијат Симеуновић, Милош Селак Лукић, Владимир Димитријевић, Драган Марковић, Алекса Стошић и Сенад Рашовић.
Већина је навела да по савету адвоката неће одговарати на питања тужилаштва, док ће Стошић одбрану изнети „након што се изјасни Срђан Лалић&qуот;.
Нешто речитији био је Селак Лукић, који је навео да „долази из угледне породице&qуот;, да му је мајка директорка предшколске установе, као и да му је „учињена велика неправда&qуот;.
Марко Андрић је изјавио да ће његова одбрана зависити од тога да ли ће суд прихватити његов захтев да се снимци на којима се чује његов глас избаце из доказног материјала.
„Ако ипак одлучите да их прихватите, ја вас молим да ми онда буде дозвољено да се пребацим у притворску јединицу да бих могао свакодневно да их преслушавам.
„Да се ја не бих пребацивао сваки дан и да то не би утицао на мој тренинг, на моју исхрану, шетњу, ја водим активан живот&qуот;, рекао је Андрић, што је изазвало смех у судници.
Сенад Рашовић рекао је да је радио као телохранитељ Беливуку и Миљковићу, да је за тај посао добијао плату и да није био члан организоване криминалне групе.
„Ухапшен сам након што лик који конзумира кокаин и који је лежао за убиство, мене коментарише... Мало сам се изнервирао сада&qуот;, рекао је и додао: „Мајке ми, говорим истину&qуот;.
Везе у полицији
Тужилаштво је током истраге испитивало и везе које су Беливук и сарадници имали у полицији, па је тако саслушана и Дијана Хркаловић, бивша државна секретарка у МУП-у Србије.
Хркаловић је за сарадњу са криминалним групама, а посебно са Беливуком, оптужила Небојшу Стефановића, некадашњег министра полиције, а актуелног министра одбране.
Стефановић је то негирао, оптужујући њу за сарадњу са Беливуковом групом.
Поред њих, једно од имена које се најчешће помињу у овом случају је и Горан Папић, бивши заменик начелника Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК).
Папић је у августу осуђен пред Вишим судом у Београду за трговину утицајем јер је у априлу 2020. наредио да се Марку Миљковићу мимо прописа врати блиндирани аутомобил који му је полиција одузела.
Осуђен је на годину и четири месеца затвора, уз забрану рада у полицији на 10 година.
Пресуда није коначна, а тужилаштво је најавило жалбу, незадовољно висином казне.
О томе је причао, приликом изношења одбране пред Специјалним судом, причао и Марко Миљковић.
Како је навео, блиндирано возило му је вратио Невенко Марић, заменик Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК), ког назива човеком министра полиције Александра Вулина.
„Невенко Марић ми је рекао да је узео блинду и да је Вулин рекао да ће све бити у реду&qуот;, навео је Миљковић.
„Ја нисам Стефановићев човек&qуот;, додао је.

Током истраге против Папића у Вишем јавном тужилаштву сведочио је и Небојша Стефановић, зато што је Папић тврдио да је све урадио по Стефановићевом наређењу.
Стефановић и то негира.
Стефановић и Папић, некада блиски пријатељи и сарадници, током саслушања у Вишем суду у Београду, стајали су један наспрам другог и оптуживали се да не говоре истину.
„Министре, позвали сте ме и рекли ми: 'Доћи ће Марко Миљковић на саслушање, погледај да то урадите ефикасно и без задржавања'&qуот;, рекао је Папић Стефановићу.
„У том тренутку сигурно нисмо разговарали о Марку Миљковићу, ни о томе&qуот;, одговорио му је Стефановић, тврдећи да Миљковића никада није упознао.
Поред тога, Папић и шеф одсека у овој служби Бранислав Пандур оптужени су и за заштиту Николе Кљуковнице, ухапшеног због продаје дроге, саопштило је Више тужилаштво.
Истрага се води против инспектора Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) Божидара Столића због сумње да је групи одавао поверљиве информације, као и двојице полицајаца осумњичених да су у оквиру акције хапшења Беливукове екипе површно претресли један од станова који је група користила, наводи КРИК.
О везама у полицији током изношења одбране причао је и Беливук.
Беливук је навео да је група је месецима била на мерама више служби, управо у периоду када су, према наводима тужилаштва, починили бројна убиства.
„Они су нам свуда поставили бубице, чак и у тоалет, снимали су и кад смо имали односе са својим женама&qуот;, рекао је Беливук, преноси КРИК.
„Знају кад сам водио љубав са женом, а не знају да сам ишао да убијам људе. Да ли је вама реално да нас је полиција пуштала да убијамо људе.&qуот;
Поред тога, Беливук је државу оптужио за сарадњу са припадницима Шкаљарског клана.
Беливуков клан сарађивао је са црногорским Кавачким кланом, који годинама ратује са Шкаљарским.
На питања тужиоца није желео да одговара.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 10.21.2022)
