Русија почела јаку копнену офанзиву у области Харкова

Русија је покренула данас копнену офанзиву у североисточној украјинској Харковској области и покушава да "пробије украјинске линије одбране", саопштило је Министарство одбране Украјине и да се борбе настављају.
Украјински председник Володимир Зеленск потврдио је данас да се воде "жестоке борбе" у граничној области Харков где је Русија покренула копнену офазниву.
"Русија је покренула нови талас контраофанзивних деловања у том правцу, " рекао је Зеленски на конференцији за новинаре уз уверавања да украјински генералштаб то зна и да се за то припремио, и додајући да се у тој зони "воде жестоке борбе".
Украјинско министарство одбране пре тога је саопштило да је током претходног дана "непријатељ" извео ваздушне ударе на сектор Вовчанск који се граничи са руском области Белгород, користићи бомбе за навођење.
"Око пет сати јутрос непријатељ је покушао да пробије наше линије одбране са оклопним возилима" додало је министарство одбране у саопштењу без прецизирања тачно где се напад догодио.
Министарство тврди да су напади "одбијени" али да се "борбе разног интензитета" настављају и да су распоређене "резервне јединице" да ојачају одбрану те зоне.
Велики део Харковске области окупиран је и затим ослобођен 2022. године. Та погранична област и истоимени главни град, други по величини град у земљи, често су последњих месеци били на мети руских ваздушних и артиљеријских напада.
Украјина последњих недеља страхује од потенцијалне нове руске офанзиве у тој зони.
Извор у украјинској војној команди рекао је данас да Русија настоји да створи "тампон зону" у пограничној облати Харков да спречи Украјину да гађа руску област Белгород која је често на мети украјинских напада.
Покренуте су евакуације у Вовчанском где живи око 3.000 људи, и у околним местима Харковске области, због "масовног бомбардовања", рекао је шеф локалне војне управе Тамаш Гамбарашвили.
Руске снаге пробиле су се километар унутар украјинске територије, и покушавају да напаредују, рекао је високо пласирани званичник у украјинској војној команди.
Украјинска војска има тешкоће на фронту, ослабљења због недостатка регрута и кашњења у испоруци западне помоћи, због чега су испражњене залихе муниције, а руске снаге споро напредују углавном на истоку, али не успевају да остваре стварни пробој.
(Бета, 10.05.2024)












