Izbori u Ujedinjenom Kraljevstvu: Velika pobeda laburista, konzervativci odlaze sa vlasti posle 14 godina
Izvanredan rezultat laburista i istorijski poraz konzervativaca. Riši Sunak najavio ostavku na mesto predsednika Konzervativne stranke. Pročitajte i ko je sve od lidera zemalja G7 doživeo debakl na izborima.
Laburistička partija osvojila je većinu glasova na parlamentarnim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu, a njen lider Kir Starmer je postao novi premijer zemlje.
Konzervativci odlaze sa vlasti posle 14 godina, a tokom njihove vladavine funkciju premijera obavljalo je pet njihovih političara.
U ranim jutarnjim časovima, Riši Sunak, odlazeći premijer, priznao je poraz i rekao je da je pozvao Starmera da mu čestita.
„Uspeli smo", bila je poruka Starmera okupljenim pristalicama koji su oduševljeno klicali.
U pobedničkom govoru, vođa laburista je obećao „nacionalnu obnovu" i poručio: „Prvo zemlja, pa onda partija", aludirajući na prioritete njegove buduće vlade.
Na govornici je bila pločica na kojoj je pisalo: „Promene počinju".
Robert Baklend, bivši ministar iz redova konzervativaca, opisao je rezultate kao „izborni Armagedon" za Sunakovu stranku.
- Ko je Kir Starmer, budući britanski premijer
- Ko je britanski političar Najdžel Faraž
- Kralj koji je vladao 20 minuta i premijer koji je bio na funkciji sat vremena
Laburisti bi trebalo da imaju 410 poslanika, 170 više od neophodne većine u parlamentu, što je neverovatan preokret u odnosu na prethodne izbore 2019, kada su ostvarili najlošiji izborni rezultat posle Drugog svetskog rata.
Za većinu je potrebno 326 poslanika, što su laburisti premašili.
Ovo je najbolji rezultat laburista još od vremena Tonija Blera, kada su na izborima 1997. godine nadmašili rivalsku stranku za 179 mesta.
Konzervativci odlazećeg premijera Sunaka, prema procenama, moći će da računaju na tek nešto više od 110 mesta u parlamentu, što bi mogao da bude najmanji broj torijevskih poslanika u posleratnoj istoriji.
Liberalne demokrate bi osvojili 58 poslaničko mesto, kao treća najjača partija.
Uspeh je napravio i Najdžel Faraž i njegova partija Reforma UK, koja će prvi put imati poslanike u parlamentu - za sada četiri.
„Ovo je samo prvi korak nečega što će vas sve zaprepastiti", poručio je Faraž.
U poređenju sa drugim zemljama, promena vlasti u UK teče brzo.
Posle saopštavanja rezultata, Riši Sunak je napustio Dauning strit 10, sedište britanske vlade i premijera u Londonu, a Starmer se odmah uselio.
Prvi susret Starmera i Kralja Čarlsa
Posle audijencije kod kralja u Bakingemskoj palati, Kir Starmer je zvanično postao premijer.
Starmer se potom obratio ispred Dauning strita broj 10, prvi put u svojstvu premijera.
„Izgradićemo sve ponovo, ciglu po ciglu", rekao je on.
Obnavljanje zemlje, dodao je, zahtevaće vreme, jer se promene ne dešavaju pritiskom na dugme, ali odmah ćemo zasukati rukave.
Rekao je da ako bi sada pitao ljude da li veruju da će Britanija biti bolja za njihovu decu, mnogi bi rekli ne.
Ali, nastavio je, njegova vlada će se boriti „dok ponovo ne poveruju" da je to moguće.
Pogledajte fotografije novih stanara Dauning strita broj 10:
Sunak najavio ostavku
Odlazeći premijer je rekao da prihvata odgovornost za istorijski poraz Konzervativne stranke.
„Britanci su doneli otrežnjujuću presudu iz koje imamo mnogo da naučimo, i ja preuzimam odgovornost za poraz", rekao je dosadašnji premijer.
Procene su da su konzervativci zabeležili najlošiji rezultat u istoriji.
Izgubili su više od 170 poslaničkih mesta i predviđa se da će ostati na nešto više od 110.
U petak pre podne, nekoliko sati po objavljivanju rezultata, Sunak se obratio ispred Dauning strita broj 10.
Saopštio je da će podneti ostavku na mesto predsednika Konzervativne stranke, ali ne odmah, već kad se naprave dogovori oko njegovog naslednika.
„Čuo sam vaš bes, razočaranje", rekao je Sunak.
Dodao je da je najvažniji zadatak koji je imao kada je postao premijer bio da vrati ekonomsku stabilnost i ocenio da je u tome uspeo.
„Zemlja je sada snažnija. Ovo je najbolja zemlja na svetu", rekao je pre nego što je ušao u automobil i odvezao se iz Dauning strita.
Mnogi istaknuti konzervativci izgubili su poslanička mesta, među njima i bivša premijerka Liz Tras.
Ona je bila premijerka samo 45 dana, a sada je poražena u njenoj izbornoj jedinici za 630 glasova.
- Pet razloga zašto je Boris Džonson izgubio vlast
- Riši Sunak: Sve što treba da znate o odlazećem britanskom premijeru
Zašto su raspisani izbori?
Krajem maja, suočen sa sve manje podrške, odlazeći premijer Riši Sunak iznenadio je mnoge i u njegovoj partiji, baš kao i političke analitičare, odlučivši da raspiše ranije izbore, za koje je kampanja trajala samo šest nedelja.
Konzervativci su bili na vlasti od 2010, i zemlja je promenila pet premijera za ovih 14 godina - tokom burne 2022, tri premijera se smenilo za samo nekoliko nedelja.
Laburisti nisu pobedili na parlamentarnim izborima od 2005, a na prethodnim, 2019. godine, predvođeni levo orijentisanim Džeremijem Korbinom, ostvarili su najlošiji rezultat tokom skoro čitavog veka.
Kir Starmer se tokom kampanje trudio da pokaže biračima da je Laburistička partija na novom putu, pozivajući na promenu vlasti posle dugog perioda pod vođstvom konzervativaca.
Sunak se tokom kampanje pozivao na rezultate Konzervativne partije i ponavljao biračima da ne pruže većinsku podršku laburistima.
Ko je sve doživeo poraz od lidera G7 zemalja?
U Italiji je nedavno održan samit lidera zemalja G7, neposredno posle izbora za novi saziv Evropskog parlamenta.
Na samitu su bili i francuski predsednik Emanuel Makron, nemački kancelar Olaf Šolc, kao i britanski premijer Riši Sunak i američki predsednik Džozef Bajden.
Stranke Makrona i Šolc su pretrpele debakl na izborima za Evropski parlament, a potom je francuski predsednik zadobio još jedan težak udarac na vanrednim parlamentarnim izborima u njegovoj zemlji.
Za razliku od njih, Đorđa Meloni, italijanska premijerka i liderka desničarske stranke Braća Italija, ostvarila je nikad bolji izborni rezultat.
Dobar rezultat zabeležila je i Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, odnosno njena konzervativna stranka u Nemačkoj.
Sada je težak poraz pretrpeo i Riši Sunak.
Predsednički izbori u Americi su u novembru, a Bajden je završio u konopcima tokom prve televizijske debate sa izazivačem Donaldom Trampom.
Bajden je priznao da je bio loš u debati, ali je poručio da će ostati kandidat Demokratske stranke.
To, međutim, nije izvesno, jer su se pojavili jaki glasovi unutar demokrata koji su zabrinuti za mentalnu i fizičku snagu 81-godišnjeg Bajdena i smatraju da nema nikakve šanse da pobedi Trampa.
- EU izbori: Težak poraz za Šolca i Makrona
- 'Počistili smo Makrona': Istorijski uspeh krajnje desnice na izborima u Francuskoj
- Četiri razloga zašto su Francuzi glasali za Nacionalno okupljanje Marin Le Pen
- Prva debata Bajdena i Trampa: Ko je bio u konopcima i ko se više mučio
Ko je sve čestitao Starmeru?
„Čestitam vam pobedi u unapred se radujem našem prvom susretu. Nastavićemo rad na jačanju bilateralne saradnje, za mir i bezbednost u Evropi, za borbu protiv klimatskih promena i o veštačkoj inteligenciji", napisao je Makron na društvenoj mreži Iks.
I Ursula fon der Lajen je na Iksu čestitala Starmeru: „Radujem se što ću raditi sa vama u konstruktivnom partnerstvu na rešavanju zajedničkih izazova i jačanju evropske bezbednosti".
Kao i Đorđa Meloni: „Odnosi Italije i Ujedinjenog Kraljevstva su odlični i pouzdani sigurna sam da ćemo nastaviti da negujemo saradnju naših velikih naroda, u interesu naših građana i u skladu sa zajedničkim strateškim ciljevima".
Izborni dan u UK
Milioni stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva su birali novi parlament, a to znači i budućeg premijera.
Glasalo se na oko 40.000 biračkih mesta.
Mnogi su na birališta došli sa kućnim ljubimcima, uglavnom psima.
Ali neko je poveo zmiju.
Neptun, kako glasi ime reptila, primećen je na biračkom mestu u Dorsetu.
Bilo je i neobaveštenih.
Ema Radukanu, jedna od najboljih britanskih teniserki, nije znala da su danas izbori.
„Ne. Mislim da ću se ujutru malo odmarati, a onda ću otići na trening", odgovorila je Radukanu na pitanje novinara da li će glasati na izborima.
„Da budem iskrena, nisam ni znala da su izbori sutra. Hvala što ste me obavestili", dodala je britanska teniserka na konferenciji za novinare dan uoči izbora.
Britanka Kejti Bolter je takođe pitana da li će glasati pre meča u singlu na Vimbldonu, jednom od četiri sezonska grend slem turnira koji je u toku u Londonu.
„Držaću se tenisa. Ne vidim sebe kao nekoga ko će se tog dana baviti bilo čime drugim osim tenisom", rekla je ona.
Njena kuća je biračko mesto više od 50 godina
Biračka mesta uobičajeno su u školama, prostorijama opština, ali ima i onih koji su otvorili vrata kuća i čiji se prag prelazi da bi se glasalo.
Više od 50 godina, dom Džun Tomas dom u Vinviku, Nortemptonširu, jedno je od najčudnijih biračkih mesta u Velikoj Britaniji.
Birači glasaju u hodniku njene kuće, ispod spiralnog stepeništa.
Nije ovo kuriozitet samo izbora u UK, tako nešto odavno postoji u drugim zemljama, a i u Srbiji.
Pogledajte:
Pogledajte fotografije sa biračkih mesta:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 07.05.2024)