НВО: Више од 620 људи и даље се води као нестало у хрватској акцији Олуја

Бета 02.08.2024

Скоро три деценије након хрватске војне акције "Олуја", у којој је из некадашње самопроглашене Републике Српске Крајине протерано готово целокупно српско становништво, и даље се 623 особе воде као нестале, саопштено је данас.

На конференцији за новинаре Удружења породица несталих и погинулих "Суза" речено је да се на територији бивше Југославије и даље око 9.700 људи води као нестало.

Председница Удружења породица несталалих и погинулих лица "Суза" Драгана Ђукић навела је да се сваке године све мање тела идентификује, а да и даље нема кривичних пресуда у споровима који се воде између грађана и државе Хрватске.

"Од 250.000 протераних крајишника, након 29 година се трага за 623 особе које су нестале само у 'Олуји', а сваке године је напредак све мањи. Они који су ушли у спор немају заштиту, па плаћају скупе таксе, а ако немају новца, одузима им се имовина", рекла је Ђукић.

Ђукић је оценила да регион није спреман за суочавање са прошлошћу, као и да то не доприноси ни проналаску тела жртава, а ни помирењу међу земљама.

Заменица комесарке за избеглице и миграције Србије Светлана Велимировић упозорила је да се сваке године констатује да "нема напретка у идентификовању жртава", као и да је Комесеријат пружио подршку за више од 1.600 породица.

"Обезбеђено је 1.200 стамбених простора за породице жртве 'Олује', а скоро 400 породица је обезбеђено економски, тако што је њиховим члановима обезбеђен посао", саопштила је Велимировић.

Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић упозорио је на "опструкцију Хрватске која није спремна да се суочи са историјом и стави ову тему на дневни ред".

"Хрватска мора бити свесна да су тамо тела. Тамо су архиве и информације, јер се тамо злочин догодио. Таква је ситуација и у Босни и Херцеговини и на Косову. Сваки покушај да се изађе на локацију завршио се тако што ударимо у зид, што је покушај да се од жртве направи злочинац", казао је Одаловић.

Он је оценио да "Хрватска није спремна да се суочи са прошлошћу, јер би проналазак и идентификација тела значила нужну одговорност".

Удружење "Суза" најавило је да ће се парастос страдалима у "Олуји" одржати у недељу у 11 часова у Цркви светог Марка, након чега ће бити положен венац на споменику српским жртвама страдалим у ратовима на простору бивше Југославије од 1991. до 2000. године у Ташмајдану.

(Бета, 02.08.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »