А11: У Србији се сиромаштво и даље не сматра јавним проблемом и системском неправдом

Уочи Светског дана сиромашних 9. августа, Иницијатива А 11 оценила је да у Србији сиромаштво није освешћено као проблем чије решење представља јавни интерес, већ се своди на изоловани инцидент проузрокован индивидуалном одговорношћу, а не системском неправдом.
"Грађани Србије већ дуже време боре се не само против системских и правних препрека, већ и против дубинске неједнакости и константне, изражене неправде која их спречава да остваре право на рад, на здравствену и социјалну заштиту, на адекватно становање и на образовање. На данашњи дан, чини се да сиромаштво уопште није освешћено као проблем чије решење представља јавни интерес и отуда не чуди потпуно урушавање система социјалне заштите којем сведочимо", навоги се у саопштењу Иницијативе.
Стопа ризика од сиромаштва у Србији званично је 20 одсто, подаци су Републичког завода за статистику за 2022. годину, а нарочито забрињава и податак УНИЦЕФ-а према коме свако пето дете у Србији живи у ризику од сиромаштва јер дете рођено у оваквим условима нема једнаку шансу за нормалан развој као његови вршњаци, због чега се сиромаштво преноси са колена на колено.
Иницијатива А11 још једном је указала на примену штетног Закона о социјалној карти, који због својеврсног "алгоритамског експеримента" најсиромашније грађане посматра као осумњичене за поткрадање државног буџета, а не као људе у потреби за друштвеном подршком.
Праг ризика од сиромаштва је, према последњим расположивим подацима, 26.509 динара месечно за појединца, односно 55.668 динара за породицу са двоје деце, па је са медијалном зарадом од око 77.000 динара, упитно како преживљава било ко са реалним примањима у Србији.
Поражавајуће је да, према подацима РЗС, 14 одсто грађана у Србији не може себи да приушти да пар пута недељно поједе месо или рибу, као и чињеница да грејање стана не може да приушти 9,5 одсто људи.
"Мере које држава (не) предузима остављају дубоке последице и последњи је час да се енергија доносилаца одлука преусмери са јачања 'економског тигра' на схватање да ефикасно остваривање економских и социјалних права грађана представља интерес од највишег значаја. 'Богата' држава ништа не вреди ако су јој грађани сиромашни", наводи се у саопштењу.
Уједињене нације су 1994. године установиле 9. август као Светски дан сиромашних, са циљем да питање положаја социјално угрожених тај дан добије већу пажњу од уобичајене.
(Бета, 08.08.2024)