BBC vesti na srpskom

Олимпијске игре у Паризу 2024: Теквондисткиња Александра Перишић донела Србији сребрну медаљу, ватерполисти против Хрватске за злато

Теквондисткиња Александра Перишић изгубила у финалној борби против Вивијане Мартон из Мађарске у категорији до 67 килограма, ватерполисти браниће злато из Рија и Токија против актуелног светског првака, Хрватске. Сензација у атлетици - Американци остали без медаље у мушкој штафети 4 пута 100 метара. Шпанци олимпијски шампиони у фудбалу.

BBC News 09.08.2024
Tekvondistkinja Aleksandra Perišić, osvajačica srebrne medalje za Srbiju u disciplini do 67 kilograma
Реутерс
Теквондисткиња Александра Перишић, освајачица сребрне медаље за Србију у дисциплини до 67 килограма

Србија је данас за само сат времена обезбедила две медаље на Олимпијским играма у Паризу - а прву, сребрну је донела теквондисткиња Александра Перишић.

Млада српска такмичарка је пружила достојан отпор у финалној борби у категорији до 67 килограма против Мађарице Вивијане Мартон која је напослетку славила са 2:0 у рундама (7:1, 4:2).

„Драго ми је што сам успела да освојим још једну медаљу за Србију, жао ми је што није златна, не могу да будем толико срећна јер знам по шта смо дошле и шта смо циљале.

„Хвала свима који су нас подржавали и бодрили и што су преживели ово све са нама&qуот;, изјавила је уплакана Перишић по завршетку борбе.

Претходно су српски ватерполисти били бољи од Сједињених Америчких Држава 10:6 и у недељу ће се борити за трећу узастопну златну медаљу.

Више о мечу прочитајте у посебном тексту.

Противник Србије у финалу биће актуелни светски првак, Хрватска, која је у другом полуфиналу победила Мађарску 9:8.

Србија је досад у Паризу стигла до укупно четири медаље, пошто су претходно стрелци Дамир Микец и Зорана Аруновић и тенисер Новак Ђоковић освојили златне медаље.

Хрватска је освојила шест медаља до сада - злата у џудоу и веслању, сребро у тенису и три бронзе - стрељаштво, бацање диска и теквондо.

Иако је у рвачком четвртфиналу до 74 килограма поражен од Даичија Такатанија, српски такмичар Хетик Цаболов имаће прилику да се дође до бронзе кроз реперсаж, пошто је Јапанац изборио пролаз у финале.

Бориће се сутра против Кубанца Гендрија Гарзона Кабаљера у једном од реперсажа који су на програму од 11 сати, у трећем дуелу по реду.

Теквондиста Стефан Таков елиминисан је у осмини финала од Фаисала Савадогоа из Буркине Фасо у категорији до 80 килограма.

Медаљу из Париза неће донети кајакаши, пошто су двојци Марко Новаковић-Марко Драгосављевић и Анђело Џомбета-Владимир Торубаров заузели седмо, односно последње, осмо место у полуфиналној трци, па нису успели да се домогну финала.

Ко је Александра Перишић?

  • Рођена је 2. јула 2002. године у Београду
  • Такмичи се у категорији до 67 килограма, а на први тренинг је отишла са четири године, захваљујући старијој сестри која се бавила теквондоом
  • Чланица је теквондо клуба „Азија&qуот; где је тренира Петра Бутала Ковачић, некадашња хрватска репрезентативка која пар година живи у Београду
  • Умало је престала да тренира после тешке повреде 2019, када је покидала лигаменте у десном колену
  • У досадашњој каријери окитила се бројним одличјима, како у јуниорским, тако и у сениорским категоријама - неке од њих су две бронзане медаље на Европским првенствима у Манчестеру 2022. и Београду 2024, као и сребро на Светском у мексичкм граду Гвадалахари пре две године
  • Прошле године је на Европским играма у Кракову била прва, а потом је освојила златну медаљу и на Гран прију у кинеском граду Таихуану
  • Студира менаџмент у спорту на Факултету за спорт Универзитета „Унион - Никола Тесла&qуот;
  • Перишић је 2023. изабрана за најбољу спортисткињу српске престонице, признање које додељује Спортски савез Београда
Aleksandra Perišić nakon pobede u polufinalu
ДИВИАКАНТ СОЛАНКИ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк
  • Теквондо

Мађарица Вивијан Мартон добро је отворила борбу и повела ударцем у главу који носи три поена, да потом повисила на 5:0.

На истеку прве рунде тражена је видео провера, али спектакуарлни ударац ногом Александре Перишић није завршио у кациги мађарске такмичарке.

Уследила је кратка размена удараца за коначних 7:1 у првој рунди.

Српска теквондисткиња је повела 2:0 у другој рунди ударцем ногом у оклоп, а онда је Мартон изједначила, али и повисила на 4:2, колико је остало до краја.

Perišić Marton
ДИВИАКАНТ СОЛАНКИ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк

Александра Перишић је у полуфиналу била убедљива против Кинескиње Ђи Сонг, коју је савладала 2:0 у рундама (11:4, 9:1), победивши пре свега ударцима ногом у главу.

Српска теквондисткиња је дан почела тесном победом над Озодом Собирјоновом, такмичарком из Узбекистана, да би потом у четвртфиналу била боља од представнице Тајланда Сасикарн Тонгчан - 2:0 (5:3, 4:2).

Stefan Takov (desno) u borbi protiv Faisala Savadogoa iz Burkine Faso
РЕУТЕРС/Тингсху Ванг
Стефан Таков (десно) у борби против Фаисала Савадогоа из Буркине Фасо

Стефан Таков, који се надмеће у мушкој конкуренцији у категорији до 80 килограма изгубио је у осмини финала од Фаисала Савадогоа из Буркине Фасо у две рунде 0:2 (4:6, 7:10).

  • Кајак

Српски кајакаши нису успели да освоје медаљу пошто су Марко Новаковић и Марко Драгосављевић, односно Анђело Џомбета и Владимир Торубаров, такмичење завршили у Б финалу.

Двојац Новаковић-Драгосављевић заузео је треће место у Б финалу, односно 11. у укупном пласману, док су у полуфиналној трци били седми од осам посада.

Џомбета и Торубаров су били последњепласирани (осми) у полуфиналу, а последњи су стигли на циљ и у Б финалу, па су у укупном пласману завршили као 16.

  • Ватерполо
Slavlje srpskih vaterpolista
РЕУТЕРС/Евгениа Новозхенина

Српски ватерполисти су још једном одушевили навијаче и наставили поход на треће злато на Играма у низу победом над Америком - 10:6.

Србија је била у вођству током већег дела меча, предводио ју је Никола Дедовић са четири гола, капитен Никола Јакшић три пута је погађао, а по један су додали Немања Вицо и Сава Ранђеловић.

У табору Американаца, које са клупе предводи некадашњи селектор Србије Дејан Удовичић, најефикаснији је био Марко Вавић са два гола.

Делфини ће у финалу одмерити снаге са победником другог полуфинала у којем ће се у 19.35 састати Мађарска и Хрватска.

После бледих партија у групној фази олимпијског турнира, где су српски ватерполисти заузели тек четврто место, у четвртфиналу су у драми победили фаворизовану Грчку голом капитена Николе Јакшића само три секунде пре краја утакмице (12:11).

  • Рвање

Хетик Цаболов једини је од шест српских рвача у Паризу који и даље има шансу да освоји медаљу кроз реперсаж.

Његов противник биће Кубанац Гендри Гарзон Кабаљеро.

Цаболов је у осмини финала био убедљиво бољи од Имана Махдавија, који се такмичи као члан избегличког олимпијског тима, резултатом 10:0.

Hetik Cabolov (desno) u duelu protiv Japanca Daičija Takatanija
РЕУТЕРС/Ким Киунг-Хоон
Хетик Цаболов (десно) уздаће се у Јапанца Даичија Такатанија (десно), од којег је поражен, али чији би пласман у финале донео шансу српском борцу за бронзу

Колико је био супериоран у осмини финала, толико је убедљиво поражен у четвртфиналу, јер је Јапанац Даичи Такатани славио идентичним резултатом.

Пошто је јапански борац победио у полуфиналу Американца Кајла Дајка, Цаболов ће имати прилику да се домогне борбе за треће место кроз реперсаж.

  • Брејкинг

Првакиња историјског, првог олимпијског надметања у брејкингу за б-девојке (б-гирлс) је Јапанка Ами Јуаса.

Она је у финалу поразила 17-годишњу Доминику Баневић, познатију као Ника у брејкинг свету, са 3:0.

Бронзу је освојила кинескиња Љу Чингји, чије је брејкинг име 671, победивши у борби за треће место холанђандку Индију Сарђу.

Nika (levo) i Ami (desno) ušle su u istoriju kao prve finalistkinje u brejkingu na Olimpijskih igrama
ЦАРОЛИНЕ БЛУМБЕРГ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк
Ника (лево) и Ами (десно) ушле су у историју као прве финалисткиње у брејкингу на Олимпијских играма
  • Атлетика

Игре у Паризу донела су велика узбуђења у атлетици, а у петак нови олимпијски рекорд и нову сензацију.

Марилејди Паулино, атлетичарка из Доминиканске Републике, објединила је светско и олимпијско злато новим олимпијским рекордом - 48,15, који је оборен после 28 година.

marilejdi paulino
РЕУТЕРС/Александра Сзмигиел
Нова олимпијска рекордерка Марилејди Паулино

На победничка постоља вратила се Салва Еид Насер из Бахреина после суспензије, освојиши сребро - 48,53.

Европска шампионка, Пољакиња Наталија Качмарек окитила се олимпијском бронзом идентичним резултатом који је тада трчала почетком јуна - 48,98.

- Трка на 10.000 метара, жене -

Беатрис Чебет освојила је и друго злато на Играма у Паризу.

После тријумфа на 5.000 метара, Кенијка је победила и у трци на 10.000 метара - 30:43,25.

Италијанка Надиа Батоклети коначно је дошла до медаље, сребрне истрчавши национални рекорд - 30:43,35.

Батоклети је умало дошла до бронзе на 5.000 метара. Била је четврта, али је другопласирана Кенијка најопре остала без сребра, али јој је после жалбе оно враћено.

Сифан Хасан, која трчи за Холандију, освојила је и другу бронзу на Играма.

После трећег места на 5.000 метара, трећа је била и на 10.000 метара.

Трчаће и на 1.500 метара и у маратону.

Мушка америчка штафета на 4 пута 100 метара не само да није одбранила злато, него је дисквалификована због грешке у размени палице.

amerikanci, američka štafeta, štafeta na 4 puta 100 metara
АННА СЗИЛАГИИ/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк
Почетничка грешка Американаца у размени палице у штафети 4 пута 100 метара

Нови олимпијски шампион је Канада, чији су спринтери истрчали идентичан резултат као Американци у Токију пре три године - 37,50 секунди.

Атлетичари Јужноафричке Републике истрчали су континентални рекорд - 37,57 за вицешампионско место, а бронзану медаљу освојили су атлетичари из Велике Британије - 37,61.

- бацање кугле, финале за жене -

Немачка после 28 година поново има олимпијску шампионку у бацању кугле.

Јемиси Огунлеје бацила је куглу у последњој серији тачно 20 метара и претекла Новозеланђанку Меди Веш на водећој позицији, која ће морати да се задовољи сребрном медаљом са 19,86.

bacanje kugle, bacačica kugle
РЕУТЕРС/Дилан Мартинез
Јемиси Огунлеје освојила је злато за Немачку у бацању кугле

Кинескиња Сонг Ђајуен освојила је сребрно одличје хицем из четврте серије - 19,32.

Чак пет бацачица кугле финале је завршило са резултатима бољим од 19 метара.

- вишебој, жене -

Белгијанка Нафисату Тијам постала је прва вишебојка у историји која је освојила три олимпијска злата у седмобоју и то узастопно.

После седам дисциплина укупно је сакупила - 6.880 бодова.

višeboj, ženski višeboj
РЕУТЕРС/Александра Сзмигиел
Белгијанка Нафисату Тијам олимпијска шампионка у вишебоју

Све време јој је претила Британка Катарина Џонсон Томпсон која је са 36 бодова мање освојила сребро.

Колико је била неизвесна броба за злато, толико се истим интетнзитетом пратио коначан расплет и за бронзу, а она је на крају припала још једној Белгијанки, Нур Видс, која је сакупила 6.707 бодова.

- Троскок, финале за мушкарце -

Шпански троскокаш Џордан Дијаз тријумфовао је на Играма, доскочивши на 17,86 метара.

Само два центиметара краће скочио је Португалац Педро Пичардо, сада већ бивши олимпијкси првак из Токија.

Италијан Енди Дијаз освојио је бронзану медаљу најбољим скоком ове године - 17,64.

  • Фудбал (мушкарци, финале)

Није прошло ни месец дана откако су Шпанци освојили титулу веропског фудбалског првака, а данас су ово лето учинили још магичнијим.

У голеади у финалу против домаћина Француске, Шпанија је победила 5:3 после продужетака.

Било је 3:2 за Французе, али је Шпанија преокренула и дошла до злата, првог после 1992. године и Игара у Барселони.

Бронзану медаљу освојио је Мароко који је прегазио Египат 6:0.


ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 08.09.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Спорт, најновије вести »