Autorka rasističke tvrdnje o Haićanima, psima i mačkama koju je preneo Tramp: 'Nisam to htela'
Žena iz gradića Springfilda u američkoj državi Ohajo tvrdi da svojim postom na Fejsbuku nije nameravala da izazove lažne glasine da Haićani jedu pse, mačke i druge kućne ljubimce i rekla je za TV NBC News da saoseća s imigrantskom zajednicom u tom gradu.
Tvrdnju o Haićanima, psima i mačkama je bivši predsednik SAD Donald Tramp, republikanski kandidat za reizbor u novembru, izneo u TV-debati u utorak s protivkandidatkinjom Demokratske stranke, Kamalom Haris, potpredsednicom SAD.
"To je baš eksplodiralo u nešto što nisam htela", rekla je Erika Li, stanovnica Springfilda, o štetnoj i neosnovanoj tvrdnji o imigrantima sa Haitija koja je taj mali grad u Ohaju bacilo u centar pažnje.
Ona kaže da nije imala saznanja iz prve ruke o bilo kakvom takvom slučaju s Haićanima i kućnim ljubimcima i da duboko žali što je to prenela, a i da živi u strahu zbog posledica koje su usledile.
Li je nedavno napisala na Fejsbuku da je nestala komšijina mačka, dodavši da joj je druga komšinica rekla da misli da je "mačka žrtva napada njenih komšija Haićana".
Sajt "Newsguard" koji prati dezinformacije na internetu, otkrio je da je Li bila među prvima koji su na društvenim mrežama objavili post o takvim glasinama, a komšinica Kimberli Njutn je rekla da je za napad čula "od treće strane".
Njutn je za "Newsguard" rekla da je Li pogrešno navela njene reči na Fejsbuku i da je vlasnik nestale mačke samo "poznanik" njene ćerke.
Li je rekla da nije imala pojma da će njena objava postati glasina koje će se proširiti čitavim SAD i svetom i izbrisala je tu svoju objavu na Fejsbuku.
Drugi slični postovi su takođe doprineli lažnim optužbama, uključujući fotografiju čoveka koji drži mrtvu gusku koja je snimljena u Kolumbusu u Ohaju, ali su je neki preneli na internetu kao dokaz tvrdnji o Springfildu. Takođe je utvrđeno da gnusan navodni snimak žene koja je ubila mačku i pokušava da je pojede, nije iz Springfilda i nema nikakve veze sa Haićanima.
Policija i gradski zvaničnici su u više navrata rekli da nema dokaza o takvim zločinima u Springfildu, ali to nije sprečilo da se laži šire i podstaknu opštu pomamu koja je ove nedelje stigla na scenu predsedničke debate. Bivši predsednik Donald Tramp i njegov potpredsednik iz Ohaja, senator Džej Di Vens, poreklom nedaleko od Springfilda, ponovili su te neosnovane optužbe.
Anti-imigrantski žar u Springfildu doveo je do zatvaranja škola i opštinskih zgrada u četvrtak i petak pošto su gradski zvaničnici primili pretnje bombom.
Li je rekla da je povukla ćerku iz škole i da je zabrinuta i za njenu bezbednost. Rekla je i da je zabrinuta za bezbednost haićanske zajednice i da nije nameravala da je proglasi zlom.
Grupe za zastupanje imigranata kažu da ovakve tvrdnje mogu biti opasne.
"Haićansko-američka zajednica u Springfildu i širom zemlje oseća da je na meti i živi u nesigurnosti jer dehumanizujuće, rasističke zavere napreduju na najvišim nivoima američke politike i ponavljaju se danima", rekla je Vanesa Kardenas, izvršna direktorka neprofitne organizacije "America's Voice" koja se bavi imigracijom.
"Lažna tvrdnja da crni imigranti napadaju američke porodice, kradu i jedu njihove kućne ljubimce je moćna i stara rasistička forma koja ljudima stavlja metu na leđa, a 'turbo' je nabijena u eri pokreta MAGA (Make America Great Again kojeg Tramp popularizuje) kada je političko nasilje postalo uobičajeno i već smo bili svedoci nasilja podstaknutog takvom retorikom", rekla je Kardenas.
Li je rekla da su veoma stvarni problemi u vezi sa "bumom" rasta stanovništva Springfilda koji je taj gradić s manje od 60.000 stanovnika zatekao nespremnim dok se decenijama bori da opstane zbog zatvaranja fabrika 1980-ih godina, do kada je bio jedan od industrijskih centara i to zasnovan baš na imigraciji.
Springfild kojeg je 2011. agencija Galup proglasila za "Najnesrećniji grad u SAD", nije bio spreman da se pozabavi potrebama stanovanja, zdravstvene zaštite i drugih usluga koje su došle sa naglim porastom novih stanovnika u poslednjih pet godina kada su stigli Haićani, mnogi sa zaštićenim statusom po saveznom zakonu.
Preokret za taj gradić je u poslednjih pet godina zaista bio dolazak između 12.000 i 15.000 Haićana koji su pobegli od nasilja u svojoj zemlji i stigli u SAD u okviru saveznog humanitarnog programa za migrante, a u Springfildu pokrenuli mnoge poslove.
Mnogi od njih su doktori medicine, advokati, nastavnici, inženjeri, razne struke, rekla je Sofija Pirelus, i sama s Haitija.
Haićani su zato opravdano bil najavljeni kao nada za oporavak Springlilda, ali u subotu su zbog glasine o psima i mačkama baš oni bili meta psovanja tokom protestnog skupa male grupe desničara koji se umalo nije pretvorio u tuču.
(Beta, 15.09.2024)