Обележено 100 година Београдске надбискупије, Паролин пренео поздраве и благослов папе Фрање

Државни секретар Свете столице Пјетро Паролин поручио је вечерас на миси у катедрали Узнесења блажене девице Марије у Београду, да доноси поздрав папе Фрање и благослов.
Централној свечаности којом је обележено 100 година о оснивања Београдске надбискупије, присуствовали су председник Србије Александар Вучић, премијер Милош Вучевић, неколико министара, представници верских заједница и дипломатског кора.
"Хришћанска нада нам отвара очи да видимо добро чак и кад нам се чини да зло превладава", навео је Паролин, други човек Ватикана, који ће сутра посетити Сремске Карловце поводом обележавања 325. годишњице Карловачког мира.
Хришћанска нада храбри нас "да учествујемо у изградњи света у братству и миру, чак и када се чини да се не исплати радити на томе", рекао је он.
Кардинал Паролин је истакао да је Београдска надбискупија преко своје хуманитарне организације Каритас сведочила да има срце и милосрђе у тешким тренуцима - рата, поплава, мигрантске кризе.
"Чињеница да је број верника значајно опао, не треба да буде оправдање за занемаривање наше посвећености, већ позив за још већу сарадњу користећи своје таленте и молити се Господу који је добар и никада не напушта своје стадо", поручио је Паролин.
За сутра су предвиђени одвојени разговори Паролина са председником Србије Александром Вучићем и премијером Милошем Вучевићем.
Након Београда, Паролин ће сутра, у 16 сати у Цркви Снежне госпе на Петроварадину учествовати на свечаности поводом 325 година Карловачког мира, а потом у 18 сати предводити молитвени сусрет у Капели Госпе од мира у Сремским Карловцима.
Вучић и Вучевић поводом 100 година надбискупије: Слобода вероисповести у Србији загарантована свима
Председник Србије Александар Вучић и премијер Милош Вучевић упутили су вечерас честитке поводом обележавања 100 година од оснивања Београдске надбискупије.
Присуствовао сам свечаности поводом обележавања 100 година постојања Београдске надбискупије.
Србија је земља свих својих грађана, држава која са пажњом негује све своје разноликости и у којој је слобода вероисповести свима загарантована.
Честитам још једном ову важну… пиц.твиттер.цом/9зВ0д3трз3— Милош Вучевић (@милос_вуцевиц) Септембер 17, 2024
"Србија је земља свих својих грађана, држава која са пажњом негује све своје разноликости и у којој је слобода вероисповести свима загарантована", написао је премијер Вучевић на друштвеној мрежи Икс (КС), након што је присуствовао централној церемонији у катедрали Узнесања блажене девице Марије у Београду.
Вучић је на Инстаграму, такође након присуства церемонији, навео да тај значајан јубилеј симболизује век постојања и духовне бриге надбискупије за вернике, као и њен допринос међуконфесионалном и културном богатству Србије.
Оценио је да је надбискупија током свог постојања играла кључну улогу у очувању културног и духовног идентитета католика у Србији.
"Уз поштовање и захвалност на доприносу изградњи дијалога и сарадње међу верским заједницама, значај оваквих јубилеја прилика је за јачање заједништва и солидарности међу свим грађанима Србије. Желим вам још много успешних година и наставак рада у служби заједнице и вере", додао је Вучић.
Почело обележавање стогодишњице Београдске надбискупије,присутни патријарх Порфирије и државни врх
Централна прослава 100 година од оснивања Београдске надбискупије почела је вечерас у катедрали Узнесања блажене девице Марије, а мису ће служити кардинал Пјетро Паролин, државни секретар Свете Столице, њен други човек по утицају.
Међу присутнима су патријарх Српске православне цркве Порфирије, председник Србије Александар Вучић, премијер Милош Вучевић, министри Маја Поповић и Немања Старовић, председник Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор и више амбасадора у Србији.
Како је раније најављено, "на свечаности ће осим високих дужносника и представника Католичке цркве, бити и високи представници Српске православне Цркве, Евангеличке цркве, Исламске заједнице, као и врх државне и градске власти те дипломатски и војно-дипломатски представници". {имаге3}
Београдска надбискупија подсетила је да је Конкордат између Свете Столице и Краљевине Србије потписан у Риму 24. јуна 1914. и једногласно ратификован у Народној скупштини Србије у Нишу 8. августа те године, као и да је већ у својим првим члановима предвиђао оснивање Београдске надбискупије.
Подсећајући на прилике када је закључен, Београдска надбискупија је указала да Аустро-Угарска није гледала благонаклоно на конкордатско решење, јер није желела да изгуби свој статус заштитника римокатоличке вере. {имаге4}
Међутим, како је наведено, "потреба да се одреди положај Католичке Цркве у Србији била је у интересу и Свете столице и Краљевине Србије", уз констатацију да су ти интереси с обе стране били "колико црквеног толико и политичког карактера.{имаге5}
Први светски рат зауставио је примену потписаног конкордата, па је београдска надбискупија основана после једне деценије. За првог београдског надбискупа именован је Иван Рафаел Родиц́, тада апостолски администратор за Банат. {имаге6}
Након њега Београдску надбискупију водили су Јосип Ујчић, Габријел Букатко, Алојзије Турк, а у време распада Југославије Франц Перко, од 1986 до 2001, затим Станислав Хочевар - до пре две године када га је наследио садашњи надбискуп Ладислав Немет. {имаге7}
Увод у обележавање века од њеног оснивања представљало је окупљање високих римокатоличких представника, летос у Београду, на планираној седници Савета бискупских конференција Европе под називом "Ходочасници наде. За синодалну и мисионарску Цркву".
Сремска бискупија најавила је да ће кардинал Паролин сутрадан, након боравка у Београду, бити у Сремским Карловцима на обележавању 325. годишњице од Карловачког мира, важног, како је саопштила, за историју целе Европе "јер су његовим закључивањем заустављена турска освајања". {имаге8}
Како се наводи у историјско-дипломатским записима учесници преговора, Света лига и Отоманско царство, улазили су у исто време у просторију и седали за округли сто да би се уважили као равноправни. {имаге9}
Предвиђен је програм у два дела. Паролин ће се срести са верницима, у цркви Госпе Сњежне, на Петроварадину, затим је свечаност у капели Госпе од мира, у Сремским Карловицима, уз учешће високих државних и верских званичника.{имаге10}
Из Сремске бискупије су поручили да је овај скуп заједничка порука мира представника различитих држава и верских заједница, током којег ће сви заједно засадити младо стабло маслине, као древног симбола мира испред капеле Госпе од мира. {имаге11}
У најавама из Београдске надбискупије обележавања стоте годишњице од оснивања, постојала је њена жеља да свечаности присуствује и папа Фрања, или да ће, ако се то не реализује, у његово име доћи кардинал Паролин. {имаге12}
Надбискуп Немет је констатовао тада, у интервјуу за Политику, да је председник Србије Александар Вучић "апсолутно отворен" за евентуални долазак папе Фрање, као и да патријарх Порфирије лично нема ништа против тога, али да ће о томе, како му је рекао поглавар Српске православне цркве, расправљати Сабор СПЦ.
(Бета, 17.09.2024)