AP: Na samitu Evropske političke zajednice će se procenjivati uticaj reizbora Trampa
Desetine evropskih lidera procenjivaće nove globalne izglede sutra tokom jednodnevnog samita koji će bez sumnje biti usredsređen na strahovanja mnogih i veselje nekolicine oko ponovnog izbora Donalda Trampa za sledećeg predsednika SAD, što bi moglo da ima dalekosežne posledice za kontinent, piše u komentaru agencija AP.
U Budimpešti se sutra održava sastanak Evropske političke zajednice a najavljene glavne teme su bezbednosni izazovi, uključujući rat u Ukrajini i sukobi na Bliskom istoku, neregularne migracije i ekonomska sigurnost i povezanost.
Tokom izborne kampanje Tramp je pretio raznim stvarima od trgovinskog rata sa Evropom, povlačenja obaveza preuzetih u okviru NATO do suštinske promene podrške Ukrajini u njenom ratu sa Rusijom, što su sve teme koje mogu imati ogromne posledice za zemlje širom Evrope a posebno za 27-očlanu EU, piše danas AP.
Već je bilo izvesno da će transatlantski odnos biti promenjen posle američkih izbora u utorak, ali pod demokratskim predsednikom očekivalo se da će ta promena biti postepena, dok bi pod drugim Trampovim predsedništvom ta promena mogla biti politički seizmička, ocenjuje AP.
U EU gde su populističke i ekstremnodesničarske snage već napravile procepe u odnosu na politički establišment, izbor Trampa može samo da ih dalje okuraži.
Za domaćina samita i žustrog obožavatelja Trampa mađarskog premijera Viktora Orbana sreda kada je pobedio Tramp je divan dan, iako su odnosi SAD sa EU bili izrazito uzburkani tokom Trampovog prvog predsedničkog mandata 2017-2021, ukazuje američka agencija.
Orban je napisao da vidi "brilijantnu pobedu" i "možda najveći povratak i ogromnu borbu u zapadnoj političkoj istoriji". Rekao je da za svet Trampova pobeda znači "nadu za mir".
AP ukazuje da je "srpski populistički lider Aleksandar Vučić takođe istaknuti gost na samitu u četvrtak" u Mađarskoj i da je jednako kao Orban bio pun hvale za Trampov reizbor, citirajući Vučićevu čestitku i reči da je "Srbija posvećenja saradnji sa SAD oko stabilnosti, prosperiteta i mira".
EU se mesecima pripremala za potencijalni povratak Trampa, piše AP i dodaje da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen čestitala kad je postalo jasno da je pobedio.
Ona je ukazala da su "vezani istinskim partnerstvom između svojih naroda, ujedinjavanjem 800 miliona građana", i pozvala da rade zajedno na transatlantskom partnerstvu koje će nastaviti da daje rezultate za svoje građane.
"Milioni radnih mesta i milijarde u trgovini i investicijama sa obe strane Atlantika zavise od dinamizma i stabilnosti našeg ekonomskog odnosa", rekla je fon der Lajen u čestitki.
Ona može samo da se nada da će biti bolje, ocenjuje AP i podseća da je za vreme Trampove administracije uveden porez na čelik i aluminijum iz EU 2018. uz tvrdnju da strani proizvodi koje proizvode američki saveznici predstavljaju pretnju za američku nacionalnu bezbednost. Evropljani i drugi saveznici reagovali su uvođenjem carina na motocikle proizvedene u SAD, burbon, puter od kikirikija i farmerke, između ostalog.
Uticaj rezultata američkih izbora bi mogao da se oseća u Evropi više godina oko ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i migraciji i klimatskim promenama, ocenjuje AP.
U pozivnom pismu učesnicima sastanka Evropske političke zajednice piše da niz geopolitičkih sukoba "stavlja mir, stabilnost i prosperitet pod rizik" u regionu. Na sastanku učestvuje gotovo 50 lidera širom Evrope, izuzev Rusije i Belorusije, piše AP.
Verovatno će učestvovati ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski od koga se očekuje da će uputiti još jednu molbu za više pomoći svojoj zemlji u borbi protiv ruske invazije. AP ukazuje da je tajming pun značenja pošto je Tramp obećao da će okončati taj rat "u roku od 24 časa" od svog ponovnog izbora, što ukrajinski lideri tumače kao najavu o prestanku američke pomoći ako Tramp pobedi.
Domaćin skupa Orban je otvoreno podržao Trampa i govorio da je bivši američki predsednik "čovek mira", i predvideo njegovu pobedu. AP podseća i da je Orban kada je Mađarska preuzela u julu šestomesečno predsedavanje Evropskim savetom proglasila kao moto "Napraviti Evropu ponovo velikom, u jasnom ponavljanju Trampovog slogana za SAD".
Iako Orban smatra rezultate američkih izbora kao ključne za budućnost EU, nije svim liderima EU lagodno sa tim da sudbina Unije bude tako čvrsto vezana sa kretanjima američke politike, ocenjuje amerilka agencija.
Donald Tusk, premijer Poljske sa desnog centra rekao je da Evropa mora da izgradi nezavisniji put i da bude manje osetljiva na promene preko Atlantika.
"Neki tvrde da budućnost Evrope zavisi od američkih izbora, dok ona pre svega zavisi od nas, pod uslovom da Evropa konačno odraste i veruje u svoju sopstvenu snagu. Kakav god bio rezultat", rekao je Task nekoliko dana pre američkiz izbora i sutrašnjeg samita.
(Beta, 06.11.2024)