BBC vesti na srpskom

Australija planira zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Australijska Vlada kaže da želi da ublaži „štetu" koju društvene mreže nanose deci.

BBC News 07.11.2024  |  Hana Riči - BBC njuz
Devojčica sa telefonom
Getty Images
Entoni Albanez kaže da se njegova vlada konsultovala sa roditeljima, platformama društvenih mreža i stručnjacima o starosnoj granici

Vlada Australije saopštila je da će uvesti zakon, prvi takvog tipa u svetu, kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama.

Australijski premijer Entoni Albanez rekao je da predloženim zakonima, koji će biti predstavljeni u parlamentu sledeće nedelje, cilj da ublaže „štetu" koju društvene mreže nanose australijskoj deci.

„Ovo je za mame i tate.

„Oni su, kao i ja, bolesno zabrinuti za bezbednost naše dece na internetu. Želim da australijske porodice znaju da vam Vlada čuva leđa", rekao je on.

Iako se o mnogim detaljima tek treba raspravljati, Vlada je rekla da se zabrana neće odnositi na mlade koji su već na društvenim mrežama.

Neće biti izuzeća od starosne granice za decu koja imaju saglasnost roditelja.

Australijska vlada kaže da će odgovornost biti na platformama društvenih mreža, da pokažu da preduzimaju razumne korake kako bi sprečile pristup.

Albanez je rekao da neće biti kazni za korisnike, te da će na nacionalnom nezavisnom regulatoru za mreže pod nazivom eSafety Commissioner biti sprovođenje zakona.

Zakon bi stupio na snagu 12 meseci po usvajanju i bio bi predmet revizije.

Dok se većina stručnjaka slaže da društvene mreže mogu naštetiti mentalnom zdravlju adolescenata, mnogi su podeljenog mišljenja oko efikasnosti pokušaja da se sve stave van zakona.

Neki stručnjaci tvrde da zabrane samo odlažu izlaganje mladih aplikacijama kao što su TikTok, Instagram i Fejsbuk, umesto da ih nauče kako da se snalaze po složenim onlajn prostorima.

Šta je bilo sa dosadašnjim zabranama

Prethodni pokušaji ograničavanja pristupa, među njima i oni Evropske unije, uglavnom su propali ili su se suočili sa reakcijom tehnoloških firmi.

Ostaje i pitanje kako bi implementacija funkcionisala jer postoje alati za zaobilaženje zahteva za verifikaciju uzrasta.

Jedna od najvećih australijskih grupa za zastupanje prava deteta kritikovala je predloženu zabranu kao „previše tup instrument".

U otvorenom pismu upućenom Vladi u oktobru, koje je potpisalo više od 100 akademika i 20 organizacija civilnog društva, australijska Radna grupa za prava deteta pozvala je Albanezea da umesto toga razmotri nametanje „bezbednosnih standarda“ na platformama.

Grupa je takođe ukazala na savet Ujedinjenih nacija da bi „nacionalne politike” koje su osmišljene da regulišu onlajn prostore „trebalo da imaju za cilj da deci pruže priliku da imaju koristi od uključivanja u digitalno okruženje i obezbede siguran pristup njemu”.

Međutim, drugi aktivisti lobirali su za ove zakone kod australijske vlade, rekavši da su zabrane potrebne da bi se deca zaštitila od štetnog sadržaja, dezinformacija, maltretiranja i drugih društvenih pritisaka.

Peticija inicijative 36Meseci (36Months), koja ima više od 125.000 potpisa, tvrdi da deca „nisu spremna da se bezbedno kreću po društvenim mrežama na internetu“ do najmanje 16 godina, i da trenutno „preterano korišćenje društvenih mreža utiče na mlade mozgove u kritičnom okviru psihološkog razvoj, izazivajući epidemiju mentalnih bolesti“.

Na pitanje da li bi trebalo uložiti šire napore da se deca obrazuju oko prednosti i rizika korišćenja interneta, Albaneze je rekao da bi takav pristup bio nedovoljan jer „pretpostavlja jednak odnos moći“.

„Ne znam za vas, ali meni se u sistemu pojavljuju stvari koje ne želim da vidim, a kamoli kod ranjivog 14-godišnjaka“, rekao je australijski premijer novinarima u četvrtak, 6. novembra.

„Tehnološke kompanije su neverovatno moćne. Ove aplikacije imaju algoritme koji teraju ljude na određeno ponašanje.“

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.07.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »