Češka obeležava 35. godišnjicu studentskih demonstracija kao Dan borbe za slobodu i demokratiju

Beta pre 2 sata

Sloboda i demokratija nisu vrednosti koje se podrazumevaju već ih treba braniti i boriti se za njih -  na izborima i posredstvom slobodnih medija, ocenio je direktor Odeljenja za južnu i jugoistočnu Evropu Ministarstva spoljnih poslova  Češke Tomaš Sunjog u autorskom tekstu povodom 35. godišnjice studentskih demonstracija u Pragu što je simbolično označilo početak kraja totalitarnog komunističkog sistema."Češka danas obeležava 35. godišnjicu brutalnog gušenja studentskih demonstracija 17. novembra 1989. u centru Praga od strane komunističke policije. Taj akt samovolje nedemokratske državne moći pokrenuo je događaje koji su kasnije nazvani Baršunasta revolucija. Njome je završeno postojanje totalitarnog komunističkog sistema i otpočela promena Čehoslovačke u demokratsku zemlju, koja je u narednim godinama prošla kroz mirnu podelu države i osnovnu ekonomsku, političku i društvenu transformaciju, simbolizovanu parolom 'nazad u Evropu' i krunisanu ulaskom Češke i Slovačke u NATO i EU", ukazao je Sunjog.

Prema rečima Sunjoga, "događaji od 17. novembra 1989. protekli su u kontekstu šireg globalnog procesa demokratizacije". "Neposredno pre toga pao je Berlinski zid koji je simbolizovao podeljenost Evrope i snagu sovjetskog bloka. U samom Sovjetskom Savezu je bila u toku 'perestrojka' i Kina je 1989. godine doživela pokušaj demokratizacije, mada neuspešan", naveo je.

Sunjog je ocenio da su "u Evropi događaji iz 1989. vodili do prevazilaženja njene blokovske podeljenosti i do proširenja i produbljenja evropskih integracija, koje su pojačale demokratiju i privredni rast u čitavom nizu zemalja, uključujući i Češku, ali i dodao da se širenje demokratije, stabilnosti i prosperiteta nije odvijalo ravnomerno širom kontinenta".

"Raspad bivše Jugoslavije i Sovjetskog Saveza vodio je do često brutalnih oružanih konflikata, čije posledice osećamo i danas. Ekonomske reforme se često nisu sprovodile ili su se pod njihovim izgovorom samo obogatile elite na račun običnog stanovništva, bivše komunističke vođe su u mnogim slučajevima zamenili nacionalisti i populisti. Ubrzo je postalo jasno da nije samo vreme dovoljno da bi se pozitivne promene proširile Evropom, pa čak i da, naprotiv, vremenom može doći do nazadovanja", ocenio je Sunjog u autorskom tekstu dostavljenom Beti iz Ambasade Češke.

Sunjog je dodao da se negativni trendovi započeti 2008. "konkretnim istupanjima ruskog rukovodstva kojima bi da vrate Evropu nazad u vreme pre 1989" poslednjih godina produbljuju, naglasivši da je "njihova najizraženija manifestacija  neopravdana, neizazvana i nelegalna agresija Rusije protiv Ukrajine, koja je pokrenuta samo zato što je ukrajinski narod jasno demonstrirao svoju želju da bude deo demokratske Evrope".

"Kao i ratni konflikti devedesetih godina, tako i brutalni napad Rusije na Ukrajinu ima i imaće dugoročne negativne posledice po prosperitet, demokratiju i celokupan razvoj ne samo zemalja koje su ovom agresijom dotaknute, veći svih nas – cele Evrope i ostatka sveta", naveo je Sinjog.

On je dodao da se "više nego ikada pre od 1989. godine pokazuje da se sloboda i demokratija ne podrazumevaju i da je ove osnovne vrednosti potrebno braniti i boriti se za njih". "Ruska agresija nije udaljena grmljavina negde u ukrajinskim poljima, nije samo slika uništenih kuća i ubijenih civila, to je borba za dušu svakog od nas i za ono što smo spremni za žrtvujemo za slobodu i demokratsko društvo", ukazao je Sunjog.

"Kako dokazuje datum 17. novembar, studenti i mladi ljudi su uvek bili pokretačka snaga društva i barometar demokratskog razvoja. I zahvaljujući njima je tako Češka već 35 godina slobodna i prosperitetna zemlja. Neka nas oni i njihovo zaveštanje inspirišu. Ne predajmo se ravnodušnosti povodom onoga što se dešava u Ukrajini, niti u našim vlastitim zemljama. Borimo se za otvoreno, demokratsko društvo – na izborima, posredstvom slobodnih medija, nevladinog sektora, sopstvenim primerom. Podržimo Ukrajinu u njenoj borbi za slobodu, jer se radi i o našoj slobodi", zaključuje češki diplomata povodom 17. novembra koji se u Češkoj obeležava kao državni praznik – Dan borbe za slobodu i demokratiju.

 

(Beta, 17.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »