Vučić: Srbija će na sve načine pokušati da privuče slovačke kompanije, direktan let i do Bratislave
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija učiniti sve da zainteresuje slovačke kompanije da dođu da posluju na tom tržištu.
"Imamo značajne načine subvencionisanja onih koji ulažu u zapošljavanje, onih koji otvoraju kompaniju u našoj zemlji", rekao je Vučić na Srpsko-slovačkom poslovnom forumu u Beogradu, organizovanom u okviru poset slovačkog premijera Roberta Fica.
Naveo je da je u planu otvaranje direknog leta od Beograda do Košica u Slovačkoj, a da će se truditi da do kraja iduće godine bude otvoren i let do Bratislave.
"Srbija je dobro poslovala u prethodnim godinama i ostvaruje 50 odsto ukupno BDP Zapadnog Balkana i 55 odsto izvoza tog regiona. Takođe, Srbija će ove godine verovatno privući 65 odsto ukupnih direktnih stranih investicija koje je Zapadni Balkan privukao", rekao je Vučić.
Istakao je da su slovačke kompanije više nego dobrodošle u Srbiji, kao što su i srpske u Slovačkoj.
"Prijateljske i istorijske veze Srbije i Slovačke se podrazumevaju, treba da jačamo privredne veze", kazao je Vučić.
Predsednik Vlade Slovačke Robert Fico je rekao da politika Slovačka da je orjentisana "na sve četiri strane sveta".
"Odbijam da zatvorim slovačku vladu samo na teritoriji EU, mi smo jasno izjavli da hoćemo da pravimo suverenu poliiku koja je orjentisana na sve četiri strane sveta, mi hocemo da sarađujemo sa svakim ko ima interese da učestvuje u dobrim prijateljskim odnosima ali i ekonomskim", rekao je on.
Dodao je Slovačka i Srbija sav potencijal mogu da fokusiraju na produbljivanje prijateljstva i za dobre prirvedne projekte.
"Moja obaveza je da otvaram vrata i spreman sam da to radim", rekao je Fico.
Slovačka je, kako je istakao, šampioni u svetu u proizvodnji aiutomobila i ta iskustva može da ponudi Srbiji, kao i u izgradnju nuklearnih objekata.
"Želim da se nastavi sa ovom brigom Srbije koju ona ima prema našim slovacima ovde", rekao je Fico.
Potvrdio je da će slovačke firme naći interes da učestvuju na izložbi Ekspo, koja će biti održana u Beogradu 2027. godine, i ponude saradnju.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je rekao da poslovnom forumu prisustvuju predstavnici 40 slovačkih i oko 60 srpskih kompanija.
"Ni srpska ni slovačka industrija se nije nalazila u revolucionarnijim vremenima kao sada u poslednjih 50 godina. Bitka za konurentnost, stagnacija evropske ekonimije i velika destrukcija u automobilskoj industriji dovela je do toga da moramo da vidimo kako ćemo nove tehnologije ugraditi u tradicionalnu industriju i mislim da imamo dobre ideje i mi i vi", ocenio je Čadež.
Na skupu je potpisan Memorandum o razumevanju između Privredne komore Srbije i Slovačke agencije za razvoj investicija i trgovine.
Spoljnotrgovinska razmena Srbije sa Slovačkom prošle godine iznosila je nešto više od jedne milijarde evra. Izvoz iz Srbije bio je 624,4 miliona evra i manji je za 3,3 odsto u odnosu na isti period 2022, a uvoz je smanjen 15,1 odsto, na 390,2 miliona evra.
Vodeći izvozni proizvodi Srbije u Slovačku bili su setovi provodnika za paljenje, vagoni i cisterne, ostali monitori, kao i motori jednosmerne struje, upravljači sa programirajućom memorijom, osnove za razvođenje električne energije.
Iz Slovačke je Srbija prošle godine najviše uvozila nerazvrstanu robu po CT, odosno robu na skladištenju, dizel automobile, ostale delove karoserija za vozila, otpatke i ostatke od rafinisanog bakra, kao i automobile benzinske i kontejnere za tečnost.
Za devet meseci ove godine spoljnotrgovinska razmena dve zemlje iznosila je 779,5 miliona evra, pri čemu je izvoz bio 485,3 miliona evra, što je za 2,8 odsto više nego u istom periodu 2023. a uvoz je povećan 3,6 odsto, 294,2 miliona evra.
U Srbije je registrovano 230 firmi čiji su većinski vlasnici državljani Slovačke, odnosno pravna lica registrovana u toj državi.
Po podacima Narodne banke Srbije od 2010. do juna ove godine prilivi po osnovu ulaganja rezidenata Slovačke u Srbiji bili 133 miliona evra, tako da je Slovačka na 31. mestu među zemljama sa najvećim neto ulaganjima.
(Beta, 21.11.2024)