Зеленски се залаже за распоређивање страних трупа у Украјини до њеног уласка у НАТО

Бета 09.12.2024

Председник Украјине Володимир Зеленски заложио се данас за дипломатско решење рата са Русијом и истакао идеју о размештању страних трупа на територији своје земље док она не буде могла да се придружи НАТО алијанси, јавља агенција Ројтерс.

Његова изјава на заједничкој конференцији за новинаре са лидером немачке опозиције Фридрихом Мерцом најновији је сигнал све веће отворености Кијева за мировне преговоре уочи повратка Доналда Трампа у Белу кућу 20. јануара.

Новоизабрани председник, који жели да брзо оконча сада већ готово трогодишњи рат Украјине и Русије, јуче је у Паризу, после састанка са Зеленским и председником Француске Емануелом Макроном, позвао на хитну обуставу ватре и почетак преговора како би се окончало "безумље".

"Украјина жели окончање овог рата више од било кога. Нема сумње да би дипломатско решење сачувало више живота. Ми трагамо за њим, свакако", рекао је данас Зеленски новинарима у Кијеву.

Он је рекао да је у разговору са Трампом и Зеленским разматрао "замрзавање" садашњих линија фронта.

Русија контролише готово петину украјинске територије откако је 24. фебруара 2022. године покренула инвазију која се претворила у највећи ратни сукоб на територији Европе од окончања Другог светског рата.

Зеленски је пренео новинарима да је двојици лидера рекао да он заправо не верује да Путин жели окончање рата, и да би руског лидера ваљало приволети на то.

"Снагу можете показати само ако је Украјина јака. Јака Украјина пре сваке дипломатије значи јаку Украјину на бојном пољу", рекао је Зеленски, имплицирајући да је Кијеву потребна помоћ да постане снажнији.

Мерц, фаворит у немачком јавном мњењу за будућег канцелара, пружио је Зеленском реторичку подршку, па је тренутну политику Берлина описао као терање Украјине да се бори са Русијом док јој је једна рука везана на леђима.

Зеленски се вратио на једну идеју коју је Макрон помињао у фебруару, а око које није било сагласности међу лидерима земаља Европске уније - да европске земље пошаљу своје војнике у Украјину.

"Можемо размишљати и радити на Емануеловом ставу", рекао је Зеленски, оценивши да би присуство трупа из неке европске земље могло Украјини гарантовати безбедност док она не уђе у НАТО, али "уз јасно разумевање у погледу тога када ће Украјина бити у Европској унији и када ће бити у НАТО".

Кијев се снажно залаже за то да добије позивницу за приступање НАТО и током читавог рата инсистира на томе да су његовој земљи потребне безбедносне гаранције како би се спречила нека будућа руска инвазија након што садашња непријатељства престану.

Русија неће да чује за украјинско чланство у НАТО и тражи да Кијев одустане од тих амбиција јер их сматра неприхватљивом безбедносном претњом по себе.

Зеленски је рекао да се нада да ће се наредних дана чути са одлазећим председником САД Џозефом Бајденом у вези са чланством у НАТО.

"Намеравам да у наредно време назовем председника Бајдена и потегнем питање позива за чланство у НАТО. Он је тренутно председник, а многи се држе његовог мишљења. А нема никакве поенте разговарати са председником Трампом о нечему што није до њега у овом тренутку - док он још није ушао у Белу кућу", казао је Зеленски.

(Бета, 09.12.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »