Galaksija „Božićna svetlost" otkriva kako je nastao Univerzum
Ova galaksija, koja izgleda kao roj svitaca, pruža naučnicima jedinstvenu priliku da posmatraju proces nastanka galaksije.
Nasin Džejms Veb svemirski teleskop (JVST) je po prvi put zabeležio sliku koja pokazuje kako je naša galaksija verovatno izgledala u trenutku kada se formirala, a ima veze sa Božićnom čarolijom.
„Jednostavno mi se dopada blještava galaksija sa božićnim svetlima koja sija kaokada je Univerzum bio star samo 600 miliona godina", rekla je Ketrin Hejmans, kraljevski astronom za Škotsku, za BBC.
Slika prikazuje deset zvezdanih kugli različitih boja, koje liče na ukrase za božićno drvo.
Ovo je prvi put da su naučnici bili svedoci kako skup zvezda formira galaksiju poput našeg Mlečnog puta i da imaju tragove o tome kako je nastao Univerzum.
- Novo svemirsko istraživanje: Ima li života na Uranovim mesecima
- Nasina misija u potrazi za vanzemaljskim životom na Jupiterovom satelitu
- Hoćemo li naći život negde drugde u svemiru
Otkriće galaksije Firefly Sparkle predstavlja značajan trenutak u našem razumevanju formiranja galaksija.
Ova galaksija, koja izgleda kao roj svitaca, pruža naučnicima jedinstvenu priliku da posmatraju proces nastanka galaksije.
Dok su prethodna istraživanja pokazivala već gotove galaksije, Firefly Sparkle omogućava proučavanje ranih faza u nastanku galaksija, što je od ključnog značaja za naše razumevanje evolucije svemira.
Doktorka Lamija Moul sa Velsli koledža kaže da su podaci o ranoj fazi veoma oskudni, te je ovo prvi put da možemo direktno posmatrati proces formiranja galaksije.
Profesor Hejmans, kraljevski astronom Škotske, koji nije deo istraživačkog tima, opisao je ovo otkriće kao „prelepo i naučno važno".
„Neverovatno je da su ljudi izgradili teleskop koji nam omogućava da zavirimo tako daleko u prošlost i da možemo videti ove veoma rane faze galaksije na tako predivan i šaren način", rekao je.
Prema rečima doktorke Moul, skupovi zvezda su različitih boja jer su u različitim fazama formiranja.
„Divno je jer je rani život galaksije izuzetno aktivan", navela je.
„Dešava se mnogo toga, nove zvezde se rađaju, velike zvezde umiru, oko njih ima puno gasa i prašine, a tu su i azot i kiseonik, i zbog stanja u kojem se nalaze, dobijamo te divne boje.
„Možemo da procenimo starost svakog skupa, sastav njihovih elemenata i temperature na kojima su se formirali", dodala je.
Kada je Moul prvi put uočila galaksiju, nikada do tada nije videla grupe zvezda u tako živopisnim i različitim bojama.
To ju je navelo da posumnja da postoji nešto posebno u ovom sistemu, pa je proverila koliko je daleko.
Na njeno iznenađenje, pokazalo se da je udaljena više od 13 milijardi svetlosnih godina.
Svetlost iz Firefly Sparkle galaksije dolazi iz vremena nedugo posle stvaranja univerzuma i putovala je više od 13 milijardi godina da dođe do nas.
Tako je mala i udaljena da je ni NASA ne bi mogla videti da nije bilo izuzetno srećne kosmičke koincidencije.
Između Firefly Sparkle i JVST-a postojala je grupa galaksija koja je preuzela svetlost iz daleke galaksije i ponašala se kao gigantska lupa.
Astronomi nazivaju ovaj proces gravitacionim sočivom, što je u ovom slučaju omogućilo profesoru Karteiki Iiera sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku, i drugim članovima tima, da prvi put budu upućeni u neverovatne detalje o tome kako su se formirali prvi galaksije poput našeg Mlečnog puta.
„Ovo sočivo savija svetlost koja dolazi iz Firefly Sparkle galaksije i pojačava je, tako da možemo da je vidimo u divnim detaljima", rekao je za BBC.
„Naša rekonstrukcija pokazuje da su grupe aktivno formiranih zvezda okružene svetlošću drugih zvezda. Ova galaksija je doslovno u procesu sastavljanja."
„To što možemo da vidimo ovu neverovatno daleku galaksiju iziva kod nas magično osećanje", zaključio je.
- Šta ako vasiona nema kraj
- Blato sa Marsa teče kao „ključajuća pasta za zube"
- Misterije svemira i nestanak džinovske zvezde
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 12.12.2024)