'Нисам намеравао да напустим Сирију', рекао је наводно Асад
На Телеграм каналу сиријске владе појавила се наводна Асадова изјава, прва после пада Дамаска.

Бивши председник Сирије Башар ал-Асад никада није имао намеру да побегне у Русију - тврди се у његовој наводној првој изјави после пада Дамаска.
Асадова изјава објављена је у понедељак на Телеграм каналу који припада сиријском председништву, иако није јасно ко га тренутно контролише - нити да ли је поруку он лично написао.
У њој каже да је, када је сиријска престоница пала у руке побуњеника, отишао у руску војну базу у провинцији Латакија како би надгледао борбене операције и видео да ли су сиријске трупе напустиле положаје.
База Хмејмим је такође била под „јаким нападима дроновима&qуот;, па су Руси одлучили да га евакуишу у Москву, наводи наводно он.
Додаје да „ни у једном тренутку није размишљао о повлачењу, тражењу уточишта, нити је такав предлог добио од неке особе или стране&qуот;.
„Када држава падне у руке терориста и изгуби се могућност да се пружи значајан допринос, било која позиција остаје без сврхе&qуот;, наводи се у изјави.
- Пад режима Башара ал-Асада у Сирији после скоро 25 година, Русија му пружа уточиште
- Башар ал-Асад: Од офталмолога у Лондону до ауторитарног председника Сирије
- Ко је Асма ал-Асад, супруга свргнутог председника Сирије
Асад и његова породица побегли су у Русију док су градови падали у руке побуњеника предвођених исламистичком милитантном групом Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС).
Побуњеничке групе настављају да формирају прелазну владу у Сирији.
ХТС, најмоћнија побуњеничка група у Сирији, основана је под другачијим именом, Џебхат ал-Нусра, 2011. године и заклела се на верност Ал-Каиди наредне године.
Ал-Нусра је прекинула везе с Ал-Каидом 2016. године и касније су преузели име ХТС када су се спојили са другим фракцијама.
Међутим, УН, САД, Велика Британија и бројне друге земље и даље је означавају као терористичку групу.
Њен вођа Ахмед ел-Шара, који је раније користио ратно име Абу Мохамед ал-Џолани, обећао је да ће бити толерантни према различитим верским групама и заједницама.
Међутим, џихадистичка прошлост његове групе навела је неке да сумњају да ће испунити таква обећања.
- Злогласни затвор у Сирији: Мапирање Асадове „људске кланице&qуот;
- Какви су односи Србије и земаља Блиског истока
- Крај Асадовог режима - шта значи за Сиријце у Србији
- Шта пад сиријског председника Асада значи за свет
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 12.16.2024)
