Француски медији: Протестни покрет у Србији не посустаје, гнев присутан и после оставке премијера

Француски национални и регионални медији, писани и електронски, пренели су вести о протестима у Србији протеклог викенда са заједничком оценом да тај покрет, који окупља студенте и грађане, не посустаје, док је незадовољство и даље присутно и поред оставке премијера Милоша Вучевића.
Париски Монд (Ле Монде) пренео је да три месеца после пада бетонске надстрешнице железнице станице у Новом Саду где је страдало 15 људи, "бес не јењава у Србији, упркос оставци премијера".
Лист је пренео фотографије са протеста и блокада мостова у Новом Саду током протеклог викенда.
"Нови Сад, други град у Србији, није имао тако велике демонстрације од 90-их које су довеле до пада бившег диктатора Слободана Милошевића. Неколико десетина хиљада студената осуђује корупцију и тражи правду", пренео је Монд.
Француско-немачка телевизија Арте, са седиштем у Стразбуру на истоку Француске, објавила је видео са изјавама студената и насловом да је "студентска младост покренула највећи талац протеста последњих година у Србији, док је несрећа у Новом Саду постала симбол корумпиране владе".
Лист Воа ди нор (Ла Воикс ду норд) са седиштем у Лилу на северу Француске оценио је да је притајени бес против корупције испливао на површину после несреће 1. новембра у Новом Саду.
"Несрец́а је поново распламсала бес у Србији због корупције и уоченог недостатка надзора над великим грађевинским пројектима, а то је приморало премијера да поднесе оставку", навео је лист.
Француски Јуро њуз (Еуро Невс) пренео је изјаве становника Новог Сада да се после дугог периода може осетити позитивна енергија у ваздуху, на улицама и међу људима.
"Студенти су одиграли кључну улогу у протестима који су постали најозбиљнији изазов за свемоћног популистичког лидера земље, председника Александра Вучића", пренео је тај канал и додао да је Вучићева моћ оспорена пошто је председник истовремено осудио студенте називајући их страним плаћеницима и предложио уступања као и дијалог, али и даље са прикривреним претњама.
Портал Нувел Репиблик (Ла Ноувелле Републиqуе) пише да је омладина на улицама Србији у потрази за слободом и правдом, и додаје да поред разних одлука власти, међу којима је оставка премијера, студенти не желе да напусте улице већ траже да буде објављена сва документација о реновирању железничке станице у Новом Саду.
Телевизија Франс 24 (Франце 24) пренела је вести о протестима и блокада током протеклог викенда, као и изјаве студената да "нема више назад, нема страха, нема одустајања".
Опширно о протестима последњих дана пише лист Курије де Балкан (Ле Цоурриер дес Балканс) који је организовао конференцију на ту тему.
И француске радио станице преносе изјаве студената и атмосферу са протеста.
Швајцарски лист Тан (Ле Темпс) оценио је да Европска унија треба да се врати својим вредностима и да недвосмислено подржи борбу за слободну Србију. Лист је у целости пренео писмо невладиних организација у Србији упућено недавно институцијама ЕУ.
(Бета, 03.02.2025)












