Njujork tajms: Promena izveštavanja RTS-a o protestima test za Vučića

Beta pre 2 sata

Radio-televizija Srbije, koja je dugo bila "propagandni megafon" srpske vlasti, iznenada je "promenila ploču", dajući na značaju studentskim protestima, zbog čega mnogi postavljaju pitanje da li slabi kontrola vlasti nad medijima, a sa njom i sve autoritarnija vladavina predsednika Aleksandra Vučića, piše Njujork tajms.

List navodi da je tokom vikenda, kada su desetine hiljada demonstranata paralisale Novi Sad blokadom tri mosta u gradu, vladajuća stranka izdala oštro upozorenje — ne demonstrantima, već "javnom servisu koji je pod kontrolom države, zbog načina izveštavanja o njima".

Pošto je uglavnom ignorisala tromesečne demonstracije širom zemlje predvođene studentima, Radio-televizija Srbije (RTS), koja je dugo bila "propagandni megafon" predsednika Vučića, iznenada je na prvo mesto u centralnoj informativnoj emisiji stavila proteste u Novom Sadu, ukazuje Njujork tajms.

"Štaviše, izveštavala je činjenično, ne denuncirajući demonstrante kao izdajnike koji dobijaju novac od stranih obaveštajnih službi ili kao marionete opozicije, što je ranije činila", navodi se u tekstu.

List dodaje da se Vučićeva Srpska napredna stranka, neuobičajenim saopštenjem u subotu uveče, požalila na "skandalozno izveštavanje" RTS-a, navodeći da je javni servis "grubo zloupotrebio novinarsku profesiju, stavljajući se na stranu političara koji bi da ruše ustavni poredak Srbije".

"Kontrola nad medijima je centralni stub srpskog sistema pod Vučićem, što mu je omogućilo da izdrži više talasa protesta uz demonizaciju i diskreditaciju demonstranata, i da zadrži čvrstu vlast duže od 12 godina. Mnogi, međutim, sada postavljaju pitanje da li ta kontrola nad medijima slabi, a sa njom možda i sve autoritarnija vladavina predsednika države", navodi list.

Njujork tajms prenosi izjavu srpske tužiteljke sa dugogodišnjim iskustvom Jasmine Paunović da je to "mala, ali možda revolucionarna promena".

Paunović je rekla da mnoge sudije i tužioci koje poznaje sada podržavaju studente, barem privatno, iako njihove karijere zavise od države, ukazuje njujorški list i dodaje da je Advokatska komora Srbije izglasala da advokati obustave rad na mesec dana, u znak solidarnosti sa studentima.

List navodi da protesti u Novom Sadu tokom vikenda, održani tri meseca posle smrti 15 osoba usled pada nadstrešnice na renoviranoj železničkoj stanici u tom gradu, nisu privukli samo studente novosadskog i beogradskog univerziteta, već i brojne starije ljude, koji navode da su gnevni zbog sistema prožetog korupcijom.

Pad betonske nadstrešnice 1. novembra podstakao je protestni pokret, u čijoj srži je verovanje da su za tragediju odgovorni nemar zvaničnika i korupcija, dodaje Njujork tajms i ukazuje da aktuelni protesti predstavljaju "najveći izliv nezadovoljstva od demonstracija protiv Slobodana Miloševića krajem 1990-ih".

List prenosi i izjavu Svetlane Bistrović (43), medicinske sestre i majke dvoje dece, da je odlučila da podrži studente u subotu pošto je videla da je teniser Novak Đoković na košarkaškoj utakmici dan ranije nosio duks sa natpisom "Studenti su šampioni", na engleskom jeziku.

Bistrović je rekla da to što je na stranu demonstranata stao Đoković, čija je porodica ranije otvoreno podržavala predsednika Vučića, znači da "dolazi promena u ovoj zemlji", navodi Njujork tajms.

Ali Vučić ne pokazuje znake da će odustati - prošle nedelje se odrekao premijera Miloša Vučevića, odanog saveznika, bivšeg gradonačelnika Novog Sada i predsednika vladajuće Srpske napredne stranke, ostavivši zemlju bez vlade, dodaje list.

Vučić, uveren da njegova stranka može da pobedi podeljene opozicione partije na svim novim izborima, imajući u vidu nejednake izborne uslove, od tada obećava ofanzivu protiv političkih rivala i raspisivanje parlamentarnih izbora ako parlament ne izabere novu vladu po njegovom ukusu, piše u tekstu.

Njujork tajms navodi i da profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu Nebojša Vladisavljević Srbiju opisuje kao "spin diktaturu", koja je, poput drugih postkomunističkih vlada u susednoj Mađarskoj i drugde, "manje represivna, ali mnogo više manipulativna".

Vladisavljević je rekao da je iznenadna promena u porukama RTS-a "samo deo igre da se pokaže da postoji malo fer medijskog izveštavanja", navodi list.

"I da nema državnu televiziju i radio čvrsto na svojoj strani, Vučić i dalje kontroliše bateriju moćnog medijskog oružja, poput privatne televizije Pink, koja mu je i dalje nepokolebljivo lojalna", dodaje list.

Niz zajedljivih tabloida ne pokazuje znake kolebanja u podršci Vučiću, navodi list i dodaje da tabloidi poput Informera, naročito žestokog "kerbera vlasti", satanizuju studentske aktiviste kao izdajnike koji služe susednoj Hrvatskoj, glavnom neprijatelju Srbije tokom ratova za jugoslovensko nasleđe u prvoj polovini 1990-ih.

Njujorški list prenosi i reči Mile Pajić, studentkinje Univerziteta u Novom Sadu aktivne u organizovanju protesta, da su je mediji bliski vladi prikazali kao "mentalno nestabilnu".

Ona je demonizovana da je antisrpski orijentisana, a Informer je objavio snimak na kojem se ona svađa sa svojim dečkom, uz tvrdnju da je povod prepirke tajno finansiranje iz inostranstva, i uz optužbu da je "u dosluhu sa Hrvatskom", navodi se u tekstu.

Pajić navodi da je ta priča "potpuno izmišljena" i da je običnu svađu dvoje ljudi u 20-im godinama pretvorila u nacionalni skandal, dok za zaokret RTS-a ka saosećajnijem izveštavanju o protestima navodi da "nije veliki korak napred, već mali korak u pravom smeru", piše Njujork tajms.

(Beta, 03.02.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »