BBC vesti na srpskom

Сирија: Ко су алавити и шта се крије иза насиља над њима

Ве лоок ат вхи мемберс оф тхис цоммунити хаве беен таргетед ин рецент даис, анд вхат тхеир белиефс аре.

BBC News 12.03.2025
ačaviti, sirija
Гетти Имагес
Припадници алавитске заједнице беже из Сирије у Либан после потраста насиља над њима

Привремени владар Сирије Ахмад ал-Шара позвао је на јединство, након што су се наставили насиље и убиства из одмазде у областима која се сматрају лојалним бившем свргнутом лидеру Башару ал-Асаду.

Ово је уследило после више дана сукоба током којих су припадници снага безбедности нове владе наводно убили стотине цивила из верске мањине алавита.

Неки аналитичари су предвидели да би могле да уследе напетости међу сектама после Асадовог брзог пада са власти прошле године.

Ко су, дакле, алавити и у шта они верују?

И зашто се заједница сада назиглед нашла на мети напада?

Историјат прогона и политике

Верска мањина алавита је огранак шиитског ислама.

Ова секта појавила се у Сирији у 9. и 10. веку.

Алавит значи „следбеник Алија&qуот; - који је био рођак и зет пророка Мухамеда.

Они са шиитима деле веровање да је имам Али био прави наследник Пророка.

Мала су мањина у Сирији која је преживела прогон и Крсташке ратове да би се уздигла и преузела сиријски естаблишмент током династичке владавине породице Асад која је трајала више од 50 година и била окончана драматично прошле године.

Алавитске праксе, за које се каже да обухватају слављење Божића и Нове године по зороастричком календару, мало су познате чак и за већину муслимана.

Они чине око 10 одсто сиријског становништва и друга су највећа верска група у земљи после сунита.

Углавном живе у сиријским обалским покрајинама Латакији и Тартусу, али их има и у Турској, Ираку и Либану.

После државног удара из 1970. године, који је предводио Хафез ал-Асад, отац Башара ал-Асада, алавити су консолидовали моћ над главним сиријским установама и безбедносним апаратом.

Алавите други муслимани на Блиском истоку доживљавају као веома либералне или чак секуларне.

Под Асадовим режимом, жене нису биле подстицане да носе хиџаб, а многе су одлучивале да не посте или се не моле.

Неки муслимани чак сматрају алавите јеретичком сектом.

Претерани утицај и контрола над полугама моћи које је секта имала у већински сунитској држави нестали су преко ноћи након што је Асад побегао у Русију у децембру прошле године.

Погледајте видео: Успон и пад Башара ал-Асада

Шта је довело до свих ових убијања?

Pripadnik snaga bezbednost lojalan novoj sirijskoj administraciji drži oružje dok ljudi protestuju zbog ubijanja civila i snaga bezbednosti povezanih sa novim vladarima Sirije
Реутерс
Припадник снага безбедност лојалан новој сиријској администрацији држи оружје док људи протестују због убијања цивила и снага безбедности повезаних са новим владарима Сирије

Свргнути бивши владар Сирије Башар ал-Асад је био алавит.

Он је такође фаворизовао и промовисао постављање алавита у озлоглашено бруталну сиријску армију и снаге безбедности које су, према групама за заштиту људских права, узимале на зуб већинско сунитско становништво.

Упркос овоме, многи обични алавити тврде да су, под Асадом, и они били прогањани, поготово ако се су противили његовој владавини.

Актуелно насиље избило је прошле недеље након што су Асадови лојалисти, који су одбили да положе оружје, поставили заседе снагама безбедности око обалских градова Латакије и Џаблеха, убивши десетине њих.

Гиат Далах, бивши генерал-мајор у Асадовој војсци, најавио је нову побуну против актуелне владе, рекавши да оснива „Војни савет за ослобођење Сирије&qуот;.

Неки извештаји сугеришу да бивше снаге безбедности Асадовог режима које су одбиле да положе оружје формирају покрете отпора у планинама.

Зато се напади на алавитску заједницу доживљавају као чинови одмазде актуелних сиријских снага безбедности.

Локални становници који су говорили за ББЦ рекли су да је већина алавитске заједнице одбила иницијативе за формирање ових група отпора и да за насиље окривљује Далаха и друге тврдокорне Асадове лојалисте.

mapa sirije, mapa sukoba u siriji
ББЦ

Откако су почела убијања, стотине људи су наводно побегли од кућа у обалским покрајинама Латакији и Тартусу - упориштима Асадове подршке.

Локални становници описали су сцене пљачки и масовних убистава, међу њима и деце, као и тела која леже на улицама.

ББЦ није успео да верификује пријављени број мртвих.

Међутим, британска мониторинг група каже да је најмање 1.200 цивила убијено у „масакрима&qуот; над алавитима на западној обали у петак и суботу прошле недеље.

Око 230 чланова снага безбедности и 250 про-Асадових бораца такође су убијени у борбама, према Сиријској опсерваторији за људска права.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 03.12.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Забава, најновије вести »