BBC vesti na srpskom

'Onlajn nije rešenje': 16 minuta tišine za početak i kraj protesta srednjoškolaca u Novom Sadu

Srednjoškolci iz Beograda, Zrenjanina, Subotice, Obrenovca, Užica, Valjeva pešačili su danima kako bi se okupili pod parolom 'Onlajn (nastava) nije rešenje'.

BBC News pre 8 sati
protest u NS
Katarina Šibul

Celodnevni protest učenika srednjih škola u Novom Sadu završen je kako je i počeo - šesnaestominutnom tišinom u znak sećanja na žrtve pada nadstrešnice železničke stanice u tom gradu.

Srednjoškolci iz Beograda, Zrenjanina, Subotice, Obrenovca, Užica, Valjeva pešačili su danima kako bi se okupili pod parolom 'Onlajn (nastava) nije rešenje'.

"Srednjoškolci su peške došli u Novi Sad sa porukom da se ne smemo miriti sa nepravdom", rekla je jedna od učenica srednjih škola, prenosi agencija Beta.

Oni se protive uvođenju onlajn nastave kojom nadležni pokušavaju da obnove održavanje časova u školama koje su i dalje blokirane.

Školsku godinu 2024/25. obeležile su učeničke blokade i protesti nastavnika koji su podržali višemesečne studentske demonstracije.

„Onlajn nastava je najblaži način da se da se prevaziđu problemi u školama u kojima je kolektiv podeljen ili su u toku učeničke blokade", izjavio je Milibor Savković, član Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije, prenosi agencija Fonet.

Onlajn nastava je u Srbiji, ali i širom sveta, prvi put je masovno organizovana tokom pandemije korona virusa 2020.

Tokom celodnevnog protesta u subotu u Novom Sadu blokirana je raskrsnica kod Futoške pijace, održani su koncerti grupa 'Iskaz' i 'Ritam nereda', a okupljenima su se obraćali srednjoškolci i nastavnici.

"Došli ste da nam kažete da sa školom nešto nije u redu. Mi to znamo, škola je danas kao sveska kupusura u kojoj nema ništa", rekla je nastavnica Tanja Notaroš, prenosi Beta.

Okupljenim učenicima je poručila da škola treba da se menja, a da su oni ti koji to treba urade.

Prosvetni radnici u Srbiji godinama negoduju zbog plata i položaja u društvu, ali je nezadovoljstvo posebno kulminiralo tokom prošle godine.

Tokom gotovo celog drugog polugodišta nastava se odvijala nejudnačeno, jer su maturanti u znak podrške studentima blokirali pojedine srednje škole.

U nekim školama su imali i podršku, pa su časovi obustavljeni ili skraćeni, zbog čega su nastavnicima u februaru smanjene plate.

Od 8. aprila u svim osnovnim školama časovi ponovo traju 45 minuta.

Dve nedelje potom tako je i u nekim srednjim školama.

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je osam srednjih škola u potpunoj obustavi, dok je 111 u nekoj vrsti obustave (skraćeni časovi ili neko od nastavnike ne drži časove).

Prema Republičkom zavodu za statistiku, u Srbiji ove školske godine ima 518 srednjih škola (493 redovne i 25 za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom).

Predstavnici vlasti ponavljaju da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom rada krše zakon i Ustav.

Protest je počeo i završio se šesnaestominutnom tišinom u znak sećanaj na žrtve pada nadstrešnice rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine
Katarina Šibul
Protest je počeo i završio se šesnaestominutnom tišinom u znak sećanaj na žrtve pada nadstrešnice rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine

Stotine đaka iz cele Srbije dočekano je u petak uveče u Novom Sadu, posle stotine prepešačenih kilometara.

Jedan od njih je za agenciju Beta rekao da su hodali svi zajedno, po kiši i gradu, "ali puni smisla i puni vere kako bi pokazali da su mladi budućnost".

"Mladi nisu samo statistika, već pokretačka snaga koja će promeniti ovu zemlju", rekao je on.

Učesnici protesta kredom su ispisavali poruke po putu, nosili transparente sa porukama 'Odgovaraćete' i 'Izvinite zbog blokade, nismo imali gde da pobegnemo'.

Raskrsnica je bila blokirana do osam minuta iza ponoći, a skup je posle više od 12 sati završen šesnaestominutnom tišinom.

doček u novom sadu
Fonet
Doček srednjoškolaca u Novom Sadu u petak uveče 25. aprila

'Niko nije umoran, krenusmo za Novi Sad'

Najbronija grupa srednjoškolaca, njih oko 650, krenula je ka Novom Sadu 24. aprila iz Beograda.

'Niko nije umoran, krenusmo za Novi Sad', skandirali su uoči protestnog pešačenja tokom kojeg ih je, na izlazu iz Beograda, uhvatio jak pljusak.

Srednjoškolci iz Beograda krenuli su pešice ka Novom Sadu
Fonet
Srednjoškolci iz Beograda pešače do Novog Sada

Dva dana ranije, krenuli su učenici srednjih škola iz Valjeva, zajedno sa kolegama iz Užica, Gornjeg Milanovca, Šapca, Čačka i Kraljeva.

„Ruta je malo duža, teren je zahtevan, ali je motivacija da pešice dođemo do Novog Sada, odamo poštu žrtvama i budemo na protestu", izjavila je Antonina, maturantkinja iz Užica, preneo je portal 021.

Učenici srednjih škola su odmah podržali studente u njihovim zahtevima i blokadama.

Jedan od šest zahteva studenata jeste utvrđivanje krivične odgovornosti za novosadsku tragediju.

Početkom marta su sa njima organizovali 'Šetnju dvojkom' pozivajući na generalni štrajk.

Organizovali su i nekoliko protesta ispred Ministarstva prosvete u Beogradu kako bi podržali nastavnike.

Pogledajte kako je protekla 'Šetnja krugom dvojke' u Beogradu 7. marta

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 04.27.2025)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »