Robot iz Srbije koji sadi povrće i bere voće

Beta pre 3 sata

Srpska kompanija Coming u saradnji sa Mašinskim fakultetom iz Niša proizvela je autonomno robotsko vozilo AgAR, koje može da se koristi za sadnju, prskanje, navodnjavanje, branje i prevenciju i kontrolu korova, rekao je danas menadžer razvoja te kompanije Marko Tamburić.

Coming sa kancelarijama u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, jedna je od vodećih IKT kompanija u Srbiji i regionu i, kako je rekao Tamburić, više od 30 godina uspešno se bavi razvojem i implementacijom visokotehnoloških rešenja u cilju poboljšanja profitabilnosti i efikasnosti biznisa.

"Robot smo razvijali, svesni činjenice da se ceo svet suočava sa sve većim zahtevima za proizvodnjom hrane, a sve manje je radne snage", rekao je Tamburić za Betu.

Dodao je da su to faktori koji su usmerili tu firmu ka razvoju univerzalnog robotskog vozila, koncipiranog tako da se prilagodi potrebama malih i srednjih poljoprivrednih gazdinstava pri obavljanju svakodnevnih poslova.

Razvijano je, kako je naveo, vozilo da obavlja više različitih operacija i da bude kompatibilno sa standardnim poljoprivrednim priključnim mašinama, ali i najmodernijim robotskim nastavcima za preciznu poljoprivredu - robotske ruke, senzore, različite tipove kamera.

Robot, prema njegovim rečima, može da savladava teške i strme terene, stabilan je, odstojanje platforme od tla je promenljivo, točkovi mogu da se repozicioniraju, tako da se lako prilagođava različitim uslovima rada i poljoprivrednim kulturama.

AgAR se kreće na električan pogon i ima, kako je rekao Tamburić, veliku autonomiju rada, a jedno punjenje baterije traje od šest do 10 sati, u zavisnosti od aktivnosti koju obavlja i zahtevnosti terena.

Prilikom kretanja vozilo, prema njegovim rečima, u svim vremenskim uslovima koristi tehnologiju laserskog snimanja područja radi prikupljanja geoinformacija (LiDAR), radar, stereo kameru i GPS koordinate.

"Vozilo može da se koristi i za održavanje velikih parkovskih površina, čime se ostvaruju značajne uštede u troškovima operatera, smanjuje emisija štetnih gasova i čestica i omogućava komunalnim preduzećima održavanje zelenih površina u urbanim sredinama", rekao je Tamburić.

U saradnji sa partnerima iz kompanije FPM Agromehanika iz Boljevca razvijen je, prema njegovim rečima, sistem kačenja u tri tačke (sistem koji koriste tradicinalni traktori), što AgAR-u omogućava prihvat standardizovanih traktorskih priključaka i obavljanje operacija kao što su košenje, mulčanje (pokrivanje prostora oko biljaka), prskanje, podrivanje, i freziranje.

Kompletan softver za rad AgAR-a razvijen je, kako je naveo, u Robotic Operating Systemu (ROS), namenjen razvoju aplikacija za upravljanje robotima, a za upravljanje AgAR-om razvijena je Android aplikacija koja trenutno omogućava ručnu kontrolu džojstikom i samostalno kretanje po unapred definisanoj putanji, čime je postignuta preciznost do četiri centimetra pri realizaciji zadate putanje.

"U toku je i razvoj kompletno autonomnog kretanja, kada će AgAR sam pronalaziti optimalnu putanju i zaobilaziti prepreke. AgAR je opremljen radarom, ultrazvučnim senzorima, lidarom i stereo kamerom, mapira teren i na osnovu pozicije prepreka preduzima neophodne bezbednosne mere, usporava ako je prepreka na tri metra ispred i kompletno staje ako je prepreka na 50 centimetara", rekao je Tamburić.

(Beta/CMG)

(Beta, 30.04.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »