Grčka: Budućnost Zapadnog Balkana je u jakoj i ujedinjenoj Evropi

Budućnost Zapadnog Balkana je u jakoj i ujedinjenoj Evropskoj uniji, izjavio je danas na Kritu zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Tasos Hadživasiliu.
On je na otvaranju 10. samita Strategije EU za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) rekao da je proširenje EU sa posebnom pažnjom na pristupnom procesu Zapadnog Balkana bio jedan od glavnih fokusa grčkog predsedavanja tom strategijom.
"Pokrenuli smo politike i dijalog kako bismo susde približili velikoj evropskoj porodici. Da li kroz sastanke visokih zvaničnika ili komunikaciju pojedinaca, naša poruka je bila jasna i konzistentna: budućnost regiona je u jakoj i ujedinjenoj Evropi", naveo je on.
Današnji skup u mestu Jorgopolisu na zapadu Krita predstavlja završnicu jednogodišnjeg predsedavanja Grčke EUSAIR-om.
Hadživasiliu je sastanak ocenio kao veoma važan jer se diskutuje o zajedničkoj viziji budućnosti regiona, proširenju EU i održivom razvoju. Na kraju sastanka predstavnika ministarstava država-učesnica biće usvojena zajednička deklaracija.
Prioriteti grčkog predsedavanja su bili i razvoj kohezionih politika, zelena tranzicija, ekonomija mora, zaštita životne sredine.
"Pokazali smo da zelene inicijative nisu luksuz , one su neophodnost", naveo je domaćin.
Žan Pjer Halkin iz Generalnog direktorata EU za regionalne i urbane politike naveo je da se EU suočava sa mnogim izazovima: od geopolitičkih tenzija, preko klimatskih promena do demografskih promena.
"Da bi se odgovorilo na te izazove esencijalno je da EU i članice ostanu ujedinjene i snažne. Ovi izazovi se ne zaustavljaju na granicama EU, s njima se suočavaju i zemlje Zapadnog Balkana", rekao je on.
Zbog toga je naveo da strategija treba da ima istaknutu ulogu u kako bi se pomoglo svim državama makro-regiona.
Severna Makedonija 1. juna počinje jednogodišnje predsedavanje Jadransko-jonskom strategijom, koje danas preuzima od Grčke.
Pokrenuta 2014. godine, Strategija EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR) jedna je od četiri makro-regionalne strategije Evropske unije i druga makro-regionalna strategija u kojoj učestvuje Srbija (pored one za Dunavski region).
EUSAIR je i jedina evropska strategija u kojoj su od država EU (Italija, Slovenija, Hrvatska i Grčka) brojnije druge ćlanice: države kandidati i potencijalni kandidati za prijem u EU (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Severna Makedonija), kao i treće zemlje (San Marino).
Strategija je izvorno oblikovana na četiri stuba: ekonomija mora, povezivanje regiona, kvalitet životne sredine i održivi turizam. Kao i kod drugih makro-strategija, EUSAIR nema sopstveni budžet, već "povezuje" postojeće fondove i politike na nivou EU, sa fondovima svake države članice.
Tokom foruma koji traje danas i sutra održava se izložba mladih iz regiona pod nazivom "Život, a ne odlazak (Living without leaving)". Tema je razmatranje kroz umetnički rad mladih ljudi da li ostati u svojim zemljama, ili otići u inostranstvo u potrazi za boljim prilikama.
(Beta, 06.05.2025)