U Nemačkoj rasformirana ekstremno desničarska ćelija, uhapšeno petoro

Beta pre 5 sati

 U Nemačkoj je rasformirana ćelija nasilnih desničarskih ekstremista i uhapšeno petoro njenih članova osumnjićenih da su sprovodili i planirali napade posebno na azilante, saopštilo je danas nemačko tužilaštvo.

Osumnjičeni, koji su bili maloletnici u vreme napada, pripadaju "ekstremno desničarskoj terorističkoj organizaciji" čiji cilj je da "izazove rušenje demokratskog sistema nasiljem usmerenim pre svega na migrante i političke protivnike", saopštilo je tužilaštvo.

Ta grupa koja je, prema tužilaštvu, osnovana "najkasnije sredinom aprila 2024. godine" i osumnjičena je za sprovođenje najmanje dva napada na istoku Nemačke poslednjih meseci.

U oktobru oni su zapalili kulturni centar u kome je bilo više ljudi. U januaru su pokušali da pucaju u centru za smeštaj tražilaca azila i napisali više slogana kao što su "Stranci napolje", i "Nemačka Nemcima", saopštilo je tužilaštvo dodajući da u tom delovanju nije bilo povređenih.

Ta ćelija nazvana "Poslednji talas odbrane" (Letzte Verteidigungswelle) smatra se poslednojom instancom odbrane "nemačke nacije" i planirala je između ostalog podmetanje požara i napade sa eksplozivom na prihvatne centre za tražioce azila i objekte političke levice, koji mogu dovesti do smrti, dodaje se u saopštenju.

Nova vladina koalicija predvođena konzervativnim kancelarom Fridrihom Mercom koja je stupila na dužnost prošle nedelje, suočava se sa porastom ekstremno desničarskih ideologija. 

Broj kriminalnih dela vezanih za ekstremno desničarsku ideologiju porastao je za 48 odsto u Nemačkoj prošle godine, prema podacima koje je juče objavilo nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova. Takoreći svaki drugi politički motivisan prestup vezan je za ekstremnu desnicu, prema istim statistikama.

Ekstremno desničarska partija AfD sada je najveća opoziciona partija u predstavničkom domu pošto je dobila rekordnu podršku na parlamentarnim izborima u februaru. 

(Beta, 21.05.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »