BBC vesti na srpskom

Инфаркт завршница председничких избора у Пољској: Победник конзервативац Навроцки

Историчар Карол Навроцки нови је председник Пољске, саопштила је државна изборна комисија.

BBC News 02.06.2025
karol navrocki, pobednik izbora u poljskoj, novi predsednik poljske
РЕУТЕРС/Александра Сзмигиел
Карол Навроцки је победио у другом кругу председничких избора

Кандидат којег је подржала администрација Доналда Трампа, 42-годишњи историчар Карол Навроцки победник је председничких избора у Пољској, саопштила је државна изборна комисија на основу свих пребројаних гласова.

Навроцки је добио 50,9 одсто гласова, а његов противкандидат Рафал Тржашковски 49,1 одсто.

То је сензационалан преокрет у односу на резултат првог круга, када је Тржасковски имао 50,3 одсто у односу на Навроцког са 49,7 процената гласова.

Одмах после другог круга избора, обојица кандидата су прогласила победу, а неизвесност је трајала до првих јутарњих сати, када је централна изборна комисија саопштила резултате.

На биралишта је изашло рекордних 72,8 одсто уписаних бирача, што је највећа излазност од првих председничких избора и убедљиве победе лидера Солидарности Леха Валесе.

Излазност и резултати показују, тврде пољски медији, дубоке поделе међу гласачима, растрзаним између проевропског пута Рафала Тшаковског и национално окренуте политике највероватнијег будућег председника, Карола Навроцког.

Велеобрт и 'срчани удар'

„Победили смо, иако ц́е реч 'жилет' заувек уц́и у пољски језик и политику&qуот;, рекао је Тржашковски присталицама, описујући колико је тесан резултат, али ипак уверен да ће превагнути у његову корист.

Његова супруга Малгоржата је у шали рекла окупљенима: „Близу сам да добијем срчани удар&qуот;.

Навроцки је после гласања такође рекао присталицама да је уверен у победу.

„Не губимо наду ове ноћи. Победиц́емо, разлика је минимална. Верујем да ц́ете се ујутру пробудити, а на вестима чути да је Карол Навроцки председник&qуот;.

Његово 'пророчанство' се обистинило.

Као нови председник Пољске, Навроцки ц́е вероватно искористити председничко право вета да блокира проевропски програм пољског премијера Доналда Туска.

Резултат ц́е такође вероватно бити ветар у леђа националној конзервативној опозицији Право и правда (ПиС), која је изгубила власт пре осамнаест месеци, да ће моћи да победе Тускову коалицију на парламентарним изборима 2027. године.

Навроцки подржава традиционалне католичке и породичне вредности и снажан је присталица пољског суверенитета унутар Европске уније (ЕУ).

Он подржава континуирану подршку Украјини, али је рекао и да не жели да се земља придружи НАТО-у и ЕУ током текуц́е агресије Русије.

Пољски председник је углавном церемонијална улога са ограниченим утицајем на спољну политику и одбрану, али председник може да стави вето на закон.

Тусковој про-ЕУ коалиционој влади недостаје довољно велика парламентарна вец́ина да то обори.

Актуелни конзервативни председник Анџеј Дуда искористио је овлашц́ења да спречи премијера Туска да испуни кључна обец́ања у кампањи, као што је ограничавање политичког утицаја на правосуђа и либерализација строгог закона о абортусу.

Predsednički kandidat Tržaškovski
Гетти Имагес
Председнички кандидат Тржашковски био је уверен да ће победити, а његова супруга да ће добити срчани удар

Оба председничка кандидата подржавају наставак помоц́и суседној Украјини, али се разликују око приступа ЕУ.

Тржашковски, бивши министар за Европу, подржава Тускову визију Пољске у срцу европског мејнстрима, утичуц́и на одлуке кроз снажне односе са Немачком и Француском.

Навроцки подржава јаку суверену Пољску и не жели да та земља уступи више овлашц́ења Бриселу.

Он се противи климатској и миграционој политици ЕУ.

Karol Navrocki
Гетти Имагес

Ко је Карол Навроцки?

Карол Тадеуш Навроцки рођен је 3. марта 1983. у главној пољској луци Гдањску.

Новоизабрани председник Пољске је политичар и историчар.

Од 2021. године је на челу Института националног сец́ања.

Био је и директор Музеја Другог светског рата у Гдањску од 2017. до 2021. године.

Био је релативно непознат на националном нивоу пре него што га је опозициона партија Право и правда (ПиС) изабрала за њиховог „незваничног” кандидата.

Загрижени боксер и фудбалер - на аматерском нивоу - често објављује слике на којима вежба.

ПиС га је представио као снажног кандидата који ц́е се залагати за обичне Пољаке и националне интересе земље.

Обожавалац председника Доналда Трампа, одлетео је у Вашингтон током пољске предизборне кампање на изузетно кратак састанак - и вратио се са фотографијом са Трампом из Овалне собе са подигнутим палцем.

Уочи избора, неки су га исмевали на друштвеним мрежама зато што се 2018. године прерушио у једној телевизијској емисији како би похвалио сопствену књигу.

Књигу је написао мистериозни аутор по имену Тадеуш Батир, а бави се животом гангстера у комунистичкој Пољској 1980-их.

Тадеуш Батир је заправо псеудоним који је креирао Навроцки, историчар и бивши директор музеја.

Навроцки се у телевизијској емисији појавио прерушен са шеширом и замагљеним лицем као његов алтер-его Тадеуш Батир.

„Овај историчар (Карол Навроцки) ме је заиста инспирисао.

„Био је први који је истраживао организовани криминал у комунистичкој Пољској&qуот;, изговорила је тада мушка фигура, замагљеног лица.

Навроцки се додатно осрамотио објавом на друштвеним мрежама у којој је тврдио да је наводно упознао аутора књиге.

„Неколико година сам проучавао организовани криминал и Тадеуш Батир ми се обратио за неке смернице.

„Захвалио ми се на помоц́и око једне занимљиве књиге коју препоручујем&qуот;, гласила је његова објава.

Али овај гаф, који су његови политички противници добрано рабили у кампањи, ипак му се није обио о главу.

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 06.02.2025)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »