АП: Тиха годишњица масакра на Тјенанмену показује моћ Пекинга да сузбија историју

За вец́ину Кинеза, 36. годишњица крвавог обрачуна којим су окончани продемократски протести у Кини прошла је као сваки други радни дан, а управо тако хоц́е владајуц́а комунистичка партија, пише вечерас Асошијетед прес поводом дана када су 1989. године насилно угушене демонстрација на тргу Тјенанмен у Пекингу.Безбедност је данас у главном граду Кине била строга око Тјенанмена, са којег су вишенедељни протести предвођени студентима потресали Комунистичку партију.
Под тадашњим лидером Денг Сјаопингом, војска је послата да оконча протест у ноц́и између 3. и 4. јуна.
Користец́и бојеву муницију, војници су се пробили кроз масу која је покушавала да их спречи да дођу до трга.
Том приликом погинуле су стотине, а можда и хиљаде људи, укључујуц́и десетине војника, подсећа АП.
Партија је покушала, са извесним успехом, да избрише из колективног памц́ења оно што су за њу "политичка превирања" из 1989. године.
Тако власти у Пекингу забрањује сваку јавну комеморацију или помињање гушења протеста од 4. јуна, брисањем свих референци са интернета.
Последњих година, та забрана је проширена на Хонг Конг, где некада масовно годишње бдење уз свец́е више није дозвољено.
Само на Тајвану, самоуправном острву на које Кина полаже право, али које води своју политику, још увек могу да се одрже велики скупови поводом масакра на Тјенанмену од 4. јуна.
Трг Тјенанмен је огроман простор у центру Пекинга са монументалним зградама из комунистичког доба које се пружају дуж две његове стране, и са маузолејом Мао Цедунга на јужном крају.
Студенти универзитета заузели су ово симболички важно место у пролец́е 1989. године а њихово залагање за слободу поделило је партијско руководство.
Одлука о слању трупа одлучујуц́а прекретница у еволуцији модерне Кине - партија је стављена чврсто под контролу док су економска ограничења почела да попуштају.
Брз економски развој земље од тада доказује да су одлуке о гушењу протеста биле исправне, сматрају кинески званичници.
"О политичким превирањима која су се десила касних осамдесетих, кинеска влада је вец́ заузела јасан став", рекао је данас портпарол кинеског министарства спољних послова Лин Ђиан.
Он је додао да ц́е Кина наставити садашњим путем "социјализма са кинеским карактеристикама".
Мајке Тиананмена, група коју су формирали рођаци жртава, упутила је онлајн апел влади.
Петицијом са 108 потписа позива се на независну истрагу дешавања од 4. јуна 1989, укључујуц́и списак свих погинулих. Тражи се и одштета за породице и кривични прогон одговорних за покољ.
Британска и немачка амбасада у Пекингу објавиле су поводом годишњице видео снимке на Веибо, кинеској друштвеној мрежи, али су они касније уклоњени, вероватно под дејством цензора.
Амбасаде Канаде и Немачке су приказале слике једне упаљене свец́е на великим екранима који гледају на главну улицу у Пекингу.
(Бета, 04.06.2025)