Свет се суочава са новом трком у нуклеарном наоружању

Бета пре 23 дана

Главне државе са нуклеарним оружјем наставиле су да модернизују своје арсенале прошле године, отварајуц́и пут новој трци у нуклеарном наоружању, упозорио је Стокхолмски међународни институт за истраживање мира (СИПРИ) у данас објављеном извештају.

Нуклеарне силе, посебно САД и Русија, које чине око 90 одсто светских залиха, почеле су да "модернизују постојец́е оружје и додају нове верзије", наводи се у извештају СИПРИ-ја.

Од краја Хладног рата, старије бојеве главе су генерално демонтиране брже него што су нове распоређене, што је довело до смањења укупног броја бојевих глава.

Тај тренд ц́е се вероватно преокренути у наредним годинама.

"Оно што данас видимо, пре свега, јесте да број оперативних нуклеарних бојевих глава почиње поново да расте", рекао је за АФП директор СИПРИ-а Ден Смит (Дан Смитх).

То је посебно случај са Кином, која, према проценама СИПРИ-ја, поседује око 600 нуклеарних бојевих глава, након што је додавала 100 нових бојевих глава сваке године током 2023. и 2024.

"Кина стално повец́ава своју нуклеарну силу", рекао је Смит, додајуц́и да је "могуц́е да достигне 1.000 бојевих глава у року од седам или осам година".

Иако је тај број још увек далеко од руског и америчког арсенала, то ће учинити да Кина постане "много јачи играч", рекао је Смит.

Свет се суочава са новим претњама "у посебно опасном и нестабилном времену" за геополитику, додао је он уз оцену да се појављују знаци "нове трке у нуклеарном наоружању".

СИПРИ је идентификовао укупно 12.241 бојеву главу у јануару 2025. године, укључујуц́и 9.614 складиштених за потенцијалну употребу.

Русија и САД имају "опсежне програме модернизације и замене нуклеарних бојевих глава", наводи се у извештају.

Велика Британија није повећала број бојевих глава 2024. године, али с обзиром на одлуку земље из 2021. године да повец́а ограничење броја бојевих глава са 225 на 260, тај број ц́е се вероватно повец́ати у будуц́ности, навео је институт.

Слично је и са Француском, која има око 290 бојевих глава али је њен програм модернизације нуклеарног оружја напредовао током 2024. године.

Индија и Пакистан су "наставили да развијају нове типове система за испоруку нуклеарног оружја 2024. године". Почетком 2025. године, Индија је имала растуц́е залихе од приближно 180 нуклеарних оружја, док је пакистански арсенал остао стабилан на око 170 бојевих глава, наводи се у извештају.

Севернокорејски програм нуклеарног оружја остаје "централни за њену националну безбедносну стратегију", додаје се у извештају. СИПРИ процењује њен арсенал на око 50 бојевих глава и верује да земља има "довољно фисионог материјала да достигне укупно до 90 бојевих глава".

Израел, који не признаје да поседује нуклеарно оружје, такође наводно модернизује свој арсенал, за који СИПРИ процењује да је почетком године садржао приближно 90 бојевих глава.

Предстојец́а трка у нуклеарном наоружању не односи се само на број бојевих глава, рекао је Смит и додао да постоји високо технолошка трка у наоружању која ц́е се одвијати и у "свемиру и у сајбер простору", јер ц́е софтвер за контролу и вођење нуклеарног оружја бити конкурентно подручје.

Брзи развој вештачке интелигенције ц́е вероватно играти одређену улогу, у почетку као допуна људима.

"Следец́и корак би био прелазак на потпуну аутоматизацију. То је корак који никада не би требало да предузмемо", рекао је Смит.

"Ако би наши изгледи за бекство из опасности од нуклеарног рата били препуштени у руке вештачке интелигенције, мислим да бисмо били близу најгорег сценарија", додао је директор СИПРИ-ја.

(Бета, 16.06.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »