Prvo svetsko plovilo na čisti amonijak uspešno završilo putovanje u Kini

Beta pre 4 sati

Prvo svetsko demonstraciono plovilo na čisto amonijak-gorivo, pod nazivom Anhui uspešno je završilo svoje prvo putovanje u Hefeju, u istočnoj kineskoj provinciji Anhui, što predstavlja veliki korak napred ka ekološki održivoj plovidbi, piše Sinhua.

Amonijak, važna sirovina u hemijskoj industriji, ima visoku energetsku gustinu, a zbog toga što ne sadrži ugljenik, pri potpunom sagorevanju oslobađa samo vodu i azot. Zbog toga se smatra izuzetno perspektivnim gorivom za dekarbonizaciju pomorskog saobraćaja.

Poslednjih godina, brodarske kompanije u zemljama poput Japana i Norveške ulažu u razvoj plovila na pogon amonijakom. Izveštaj Međunarodne agencije za energetiku iz 2021. godine procenjuje da bi do 2050. amonijak mogao činiti oko 45 odsto globalne energetske potražnje u brodskom saobraćaju u scenariju nulte emisije. Ipak, upotreba amonijaka kao goriva suočava se i s izazovima, poput teškog paljenja i nestabilnog sagorevanja.

Plovilo Anhui razvili su zajednički Institut za energetiku Sveobuhvatnog nacionalnog naučnog centra Hefej i njegova filijala Šendžen Haisu nju enerdži. Opremljeno je brzim gasnim motor-generatorom snage 200 kW, sa dva motora za pogon od po 100 kW i dvostrukim sistemom elisa. Ima kapacitet punog opterećenja od 50 tona i projektovanu brzinu od 10 čvorova.

Prema rečima Vu Dijanvua iz instituta, istraživački tim je uspešno rešio nekoliko ključnih tehnoloških izazova. Među njima su paljenje čistog amonijaka pomoću plazme, stabilno sagorevanje, efikasno katalitičko razlaganje amonijaka na vodonik, kao i efikasno sagorevanje i kontrola smeše vodonika i amonijaka u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Tim je takođe razvio gorionik na čisti amonijak i različite uređaje za katalitičko razlaganje amonijaka.

Prvo putovanje broda ostvarilo je stabilno sagorevanje čistog amonijaka, gotovo nultu emisiju ugljen-dioksida i efikasnu kontrolu emisije azotnih oksida. Ovo, prema Vuovim rečima, potvrđuje potencijal goriva na bazi amonijaka i vodonika za široku primenu u pomorskom i kopnenom transportu, kao i u industrijskim kotlovima i gorivnim ćelijama.

Vang Đunli, generalni sekretar Kineskog društva brodskih inženjera, izjavio je da uspešno putovanje ovog plovila predstavlja važnu prekretnicu u razvoju čistog i niskougljeničnog energetskog sistema za vodeni saobraćaj. Ako motori na čisti amonijak dostignu nivo od jednog megavata, njihova primena biće znatno šira, što ima veliki značaj za ostvarenje kineskih ciljeva vezanih za smanjenje emisije ugljenika.

(Beta, 07.07.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »