Корона вирус: Француска и Немачка се спремају за епидемију, шта је са остатком Европе
У Србији је до сада тестирано најмање 25 особа за које се сумњало да су заражене.
Број оболелих у Италији од корона вируса скочио је са 400 на 528 у једном дану, а 14 људи је умрло, кажу званичници.
За 24 сата у овој земљи је дошло до пораста броја оболелих за чак четвртину, а центар вируса је у два региона на северу Италије, у Ломбардији и Венету.
Италијански министар спољних послова Луиђи ди Мајо рекао је да ширење погрешних вести о корона вирусу штети италијанској економији и угледу.
- Научници већ раде на вакцини против корона вируса
- Епидемија у Италији одложила снимање нове „Немогуће мисије“
- Корона вирус приземљио авионе - стижу ли Кинези у Србију
Додао је да се све инфекције у Италији могу довести у везу са епидемијом на северу.
Емануел Макрон, председник Француске рекао је да ова земља мора да се припреми за епидемију. И Немачка се суочава са епидемијом, изјавио је министар здравља Јенс Шпан.
Директор Светске здравствене организације Тедрос Адханон Гебрејесус рекао је да је борба са вирусом ушла у пресудну фазу.
Додао је да би било погубно да било која земља претпостави да се случајеви оболелих неће појавити и код њих. Ипак, рекао је да се, уз додатне мере, вирус може контролисати.
Велика Британија је у четвртак ујутру пријавила два нова случаја, чиме је број оболелих повећан на 15.
Неколико европских земаља пријавило је нове случајеве.
Светска здравствена организација саопштила је у среду да се вирус први пут шири светом брже него у самој Кини, из које је потекао.
Укупно је заражено око 80.000 људи у око 40 држава. Највише заражених је у Кини.
Од респираторне болести Ковид-19, коју изазива вирус, до сада је преминуло више од 2.700 људи.
Србија и корона вирус
У Србији је до сада тестирано најмање 25 особа за које се сумњало да имају корона вирус, а сви узорци су били негативни, објављено је на интернет страници Министарства здравља цовид19.рс.
Последњи узорци седам људи послати су на тестирање у четвртак око 18 часова. Послати су у националну референтну лабораторију Института Торлак.
Тестирани су сви, наводи се на сајту, који су боравили на „подручју интензивне трансмисије вируса и код којих су присутни симптоми инфекције дисајних путева&qуот;.
Каква је ситуација у Италији?
Италијански званичници објавили су касно у среду да је регистровано 528 случајева - што је раст за више од 200 у односу на претходни дан.
Најпогођенија подручја су у индустријским зонама на северу земље - Ломбардија, подручје око Милана и Венето у близини Венеције. Од вируса је до сада у тој земљи умрло 14 људи.
Владини званичници предузимају кораке да спрече ширење заразе.
Шеф цивилне заштите Ангело Борели је рекао да се у Ломбардији до сада опоравило 37 људи.
Атилио Фонтана, гувернер Ломбардије, саопштио је у видео поруци на Фејсбуку да ће наредне две недеље бити у карантину, пошто је инфициран један од његових помоћника.
Ипак, неколико случајева се појавило и на југу Италије.

Школе, универзитети и биоскопи су затворени, а отказано је и неколико јавних догађаја.
У карантину је 11 градића са око 55.000 становника.
Страхује се да би епидемија вируса могла да изазове рецесију у Италији. Дописник ББЦ-ја из Милана Марко Ловен каже да су кафићи због страха празни, а многе хотелске резервације отказане.
Повереница ЕУ за здравство Стела Кириакидес је рекла новинарима после састанка с италијанским министром здравља у Риму да „ситуација јесте забрињавајућа, али не смемо да паничимо.&qуот;
„И даље има много непознаница о вирусу, нарочито око тога одакле је потекао и како се шири.&qуот;
Каква је ситуација у остатку Европе и широм света?
Естонија је потврдила први случај, објавила је у четвртак руска новинска агенција ТАСС.
Како јавља та агеницја, реч је о мушкарцу који се вратио из Ирана.
И Румунија је регистровала први случај корона вируса, јављају локални медији. Пацијент је, како јављају, био у контакту с Италијаном који је недавно посетио Румунију.
- Кинески лекар који је покушао да упозори на корона вирус
- Корона вирус: Дневник живота у Вухану
- Корона вирус: Зашто деца не оболевају
У последња два дана, прве случајеве корона вируса пријавиле су Аустрија, Хрватска, Грчка, Норвешка, Швајцарска, Грузија и Северна Македонија. Већина заражених је била у Италији.
У Србији нема регистрованих случајева, а деветоро српских држављана који су били на крузеру Дајмонд принцес у Јокохами напустило је брод и сада су у новом карантину на копну, јављају медији.

Нови случајеви регистровани су и у Шпанији, Француској и Немачког. Ирска је одложила рагби мечеве с Италијом које је требало да одиграју у Даблину 7. и 8. марта.
Немачки министар здравља саопштио је да је та земља на почетку епидемије.
„Ланци инфекције делимично више не могу да се прате и то је нова ствар&qуот;, рекао је Јенс Шпах на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.
„Велики број људи је имао контакт са пацијентима, а то је велика промена у односу на досадашњих 16 пацијената код којих се могао пратити ланац заразе.&qуот;
У Немачкој је оболела 21 особа.
У Великој Британији, где је пријављено 15 случајева, број тестираних расте, а тестирају се они који имају симптоме налик грипу.
Потврђени случајеви у Европи:
- Италија - 528
- Немачка - 21
- Велика Британија - 15
- Француска - 18
- Аустрија - 2
- Хрватска - 2
- Шпанија - 12
- Русија - 2
- Данска - 1
- Белгија - 1
- Финска - 1
- Шведска - 1
- Швајцарска - 1
- Грчка - 1
- Норвешка - 1
- Грузија - 1
- Северна Македонија - 1
Што се остатка света тиче, случајеви корона вируса пријављени су и у Алжиру, Бразилу и Пакистану. Случај у Бразилу означио је долазак вируса у Латинску Америку.
- Корона вирус - први случај у Северној Македонији, у Србији без заражених
- Живот у доба короне: Балканке у Кини - месец дана касније
У Ирану - који је центар епидемије на Блиском истоку - преминуло је 19, а регистовано 139 оболелих током протекле недеље. Влада те земље саопштила је у среду да не постоје планови о карантину градова, без обзира на бојазни од регионалне епидемије.
Ирански званичници позвали су грађане да не иду у Ком, центар заразе, али нису затворили светилиште у граду у које долазе милиони шиитских ходочасника сваке године.
Јужна Кореја, у којој је после Кине највише заражених, пријавила је у среду да је укупно заражено више од 1.200 људи и умрло 12.

Пандемија није неизбежна
Филипа Роксбај, дописница у области здравља
Центар епидемије коронавируса се помера - са Кине на остатак света, посебно у Европу.
Ово звучи као лоша вест, али има и позитивних резултата. Чини се да је Кина успева да се бори с вирусом, пошто се број случајева свакодневно смањује.
То указује да напори у спречавању вируса - попут молби да људи остану код куће, отказивања великих јавних окупљања и превенција путовања - раде.
Званичници Светске здравствене организације су саопштили да је спречавање епидемије и даље могуће, али и да глобална пандемија није неизбежна.
Овај став одјекнуо је у Великој Британији, а влада је упозорила на социјалне и економске трошкове претеране реакције у одговору на епидемију.
Одржавање јавне безбедности је приоритет - али треба реаговати уравнотежено и одговорно.
Институт за јавно здравље Србије Батут позвива путнике који долазе из подручја интензивне трансмисије вируса, уколико имају симптоме респираторног обољења са повишеном телесном температуром, да се јаве телефоном на број 064 8945 235 који је отворило Министарство здравља.
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 02.27.2020)
