Ni nakon gotovo pet godina od razbijanja ćiriličnih tabli u hrvatskom Vukovaru, situacija nije mnogo drugačija.
BBC News 21.06.2018 | Aleksandar Miladinović - BBC n
Gotovo pet godina od prvih razbijanja tabli sa ćiriličnim natpisima, u Vukovaru je ovo pismo i dalje retkost.
Kada u jednom gradu u Hrvatskoj broj stanovnika nacionalne manjine pređe trećinu ukupnog broja stanovnika, Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina nalaže da se na tablama na institucijama, nazivima ulica i saobraćajnim znakovima pojavi i jezik manjine.
Prema popisu iz 2011. godine, u Vukovaru živi 34,87 odsto Srba - a to je nešto više od trećine građana grada čija se populacija inače prepolovila u odnosu na period pre rata devedesetih.
U obnovljenom zdanju, smeštena su tri suda koja rade u Vukovaru - Županijski, Opštinski i PrekršajniKoji je sud iza kojih vrata često ne znaju ni stranke u postupcima jer su i latinični natpisi prelepljeni zbog ćiriličnihSličan je problem i sa kancelarijom Županijskog državnog tužilaštva, čija je zgrada nedaleko od vukovarskih sudovaNa zgradi u kojoj su smeštene institucije Vukovarsko-sremske županije, ćirilične table stoje u skladu sa pravilimaNa tabli Kancelarije državne uprave, vidljiva su oštećenja, ali je tabla postavljenaHrvatski zavod za zapošljavanje ima pune ruke posla u borbi sa nezaposlenošću ljudi u Vukovaru......ali na zgradi nema oznake na ćiriliciUmesto table, na zgradi Penzionog fonda stoji poruka „Vratite latinicu i sve će biti u redu"Izmenama Statuta grada Vukovara 2015. godine, ukinuta je obaveza ćiriličnih natpisa na gradskim institucijamaTu odluku poštuju Gradsko veće i gradonačelnik Vukovara - trenutno je na toj funkciji Ivan Penava iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ)Ćirilice, ipak, ima u maturskom izlogu - imena maturanata Ekonomske škole iz Vukovara napisana su na oba pisma
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk